Jucatoarea romana Patricia Tig a reusit o calificare de senzatie in sferturile de finala ale turneului WTA de la Madrid, dotat cu premii totale de 4.771.360 dolari, miercuri, dupa ce a invins-o pe americanca Madison Keys in doua seturi, cu 6-3, 6-4, potrivit Agerpres.

Turneu de exceptieFoto: Colaj foto

Tig (21 ani, 134 WTA), venita din calificari, s-a impus in doar o ora si 16 minute, in fata unei adversare de aceeasi varsta, insa aflata pe locul 25 in lume.

Tig a inceput in forta si a condus cu un neverosimil 4-0 in primul set, dar apoi Keys a revenit s-a apropiat la 4-3, ratand sansa egalarii. Romanca a facut 5-3, iar apoi a incheiat setul pe serviciul americancei, 6-3.

Patricia a inceput cu dreptul si actul secund, conducand cu 2-0. Madison Keys a lasat impresia ca poate intoarce jocul, castigand trei ghemuri la rand (2-3). Tig a facut un nou break (3-3), dar nu a reusit sa isi fructifice serviciul (3-4). Jucatoarea antrenata de Razvan Sabau a gasit resurse pentru un nou break (4-4), iar apoi si-a luat serviciul (5-4), incheind meciul contra serviciului (6-4).

Adversara sa din sferturi va fi australianca Samantha Stosur (32 ani, 23 WTA).

Tig, care are in palmares o finala WTA la simplu (Baku, 2015) si una la dublu (Bucuresti, 2015), si-a asigurat un cec de 114.560 euro si 245 de puncte WTA.

Nu mai putin de jumatate din sfertfinaliste sunt romance, Simona Halep si Irina Begu urmand sa fie adversare joi, in timp ce Sorana Cirstea o va infrunta pe Dominika Cibulkova (Slovacia). Romania va avea astfel, in mod cert o semifinalista (Halep sau Begu).