Ziua de gratie continua: Sorana Carstea, in sferturi la Madrid - Romania are trei reprezentate in competitie

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Miercuri, 4 mai 2016, 20:26 Sport | Tenis

Sorana Carstea
Foto: wtatennis.com
Sorana Carstea (locul 127 WTA, beneficiara a unui wild-card) a reusit sa se califice in sferturile turneului Premier Mandatory de la Madrid, dupa ce a trecut, scor 6-4, 7-6(9), de Laura Siegemund (44 WTA).

Partida a fost una epuizanta, Sorana avand nevoie de doua ore si sapte minute pentru a ajunge printre cele mai bune opt jucatoare de la Madrid.

Laura este jucatoarea care a invins-o recent pe Simona Halep
, in "optimile" turneului de la Stuttgart. A fost un categoric 6-1, 6-2 pentru sportiva din Germania.

Pentru parcursul superb de pana acum de la "Caja Magica", Sorana va primi 114.560 euro si 215 puncte WTA.

Pentru un loc in semifinale, Sorana Carstea va lupta cu Dominika Cibulkova, din Slovacia, locul  38 WTA.
Cele doua s-au intalnit de patru ori pana acum, scorul fiind 3-1 pentru Dominika.

Romania mai are doua reprezentante in sferturile competitiei din Madrid: Simona Halep si Irina Camelia Begu. De altfel, Simona si Irina se vor duela pentru un loc in semifinalele turneului din categoria Premier Mandatory.

Turneul de la Madrid este dotat cu premii totale in valoare de $4.771.360.
Directorul competitiei este Manolo Santana.
Suprafata de joc: zgura.
Face parte din categoria "Premier Mandatory".
Ultima castigatoare este Petra Kvitova.

Cum sunt impartite punctele in turneul feminin:

Castigatoare: 1000
Finalista: 650
Semifinale: 390
Sferturi: 215
Optimi: 120
Turul 2: 65 
Turul 1: 10 puncte

Cine a castigat la Madrid de-a lungul timpului:

2015 - Petra Kvitova (6-1, 6-2 cu Svetlana Kuznetsova)
2014 - Maria Sharapova (1-6, 6-2, 6-3 cu Simona Halep)
2013 - Serena Williams (6-1, 6-4 cu Maria Sharapova)
2012 - Serena Williams (6-1, 6-3 cu Victoria Azarenka) - singura editie disputata pe zgura albastra
2011 - Petra Kvitova (7-6(3), 6-4 cu Victoria Azarenka)
2010 - Aravane Rezai (7-2, 7-5 cu Venus Williams)
2009 - Dinara Safina (6-2, 6-4 cu Caroline Wozniacki).


Citeste mai multe despre   






















5837 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    ,, (Miercuri, 4 mai 2016, 20:32)

    Riegel [utilizator]

    Bravo! Bravo! Bravo!
  • +3 (5 voturi)    
    Mie mi-ar fi rușine! (Miercuri, 4 mai 2016, 20:36)

    comentatordiletant [utilizator]

    Am comentat, și eu și alții, la alte subiecte, despre performanțele româncelor non-Halep. După șaisprezecimi meritau toate 4 rubrici separate în „economicul” vostru spațiu!
  • +6 (8 voturi)    
    Super Sorana ! (Miercuri, 4 mai 2016, 20:40)

    Susufler0 [utilizator]

    Ai razbunat-o pe Simona !
    • +3 (3 voturi)    
      Ți-aș răspunde dar nu pot, (Miercuri, 4 mai 2016, 21:09)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Vreau să-mi văd publicat întâi primul comenariu la această știre (când încă nu fusese publicat nici unul, nu știu dacă e primul „în valoare absolută”)
    • +3 (3 voturi)    
      Super Sorana! (Miercuri, 4 mai 2016, 23:20)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Ai dovedit că n-ai fost degeaba acolo sus (și că te mai poți întoarce)!

      Cât despre Simona, meciul cu Bacsinszky a dovedit că e capabilă să se răzbune singură!
  • +12 (12 voturi)    
    Top 100 (Miercuri, 4 mai 2016, 20:50)

    Ionut.D [utilizator]

    După această victorie, Sorana a reintrat în top 100 WTA. Bravo Sorana !
    • -3 (5 voturi)    
      mai usor cu pianu' prin clasamentul wta (Miercuri, 4 mai 2016, 21:11)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Ionut.D

      Sorana a avut WC pe tablou principal si cel mai usor traseu pina acum.

      Tig venita din calificari joaca deseara iar Irina a avut parte doar de meciuri grele, toate cistigate in 3 seturi .
  • +4 (4 voturi)    
    :) (Miercuri, 4 mai 2016, 21:22)

    xox [utilizator]

    Ce ar fi o finala RO 100%

    Bravo fetele!
    • +1 (3 voturi)    
      finala ro (Miercuri, 4 mai 2016, 22:03)

      gebica [utilizator] i-a raspuns lui xox

      nu este posibila decit daca tig ar ajunge acolo, ceea cdeeste totusi mult peste niste asteptari realiste
    • +1 (1 vot)    
      finala ro (Miercuri, 4 mai 2016, 23:04)

      gebica [utilizator] i-a raspuns lui xox

      rectific: nu tig, ci carstea, dar esenta ranine aceeasi
  • +2 (2 voturi)    
    .. (Joi, 5 mai 2016, 0:20)

    Riegel [utilizator]

    6-3 in primul set pentru Patricia.
  • +3 (3 voturi)    
    la ora asta 00:27 (Joi, 5 mai 2016, 0:25)

    freejack [utilizator]

    Tig ia luat un set lui Keys si o conduce cu 2-0 in setul 2
  • +2 (2 voturi)    
    .. (Joi, 5 mai 2016, 1:00)

    Riegel [utilizator]

    Si Patricia castiga impotriva lui Keys! Nu am cuvinte! Patru fete in sferturi la Madrid! Felicitari tuturor!
  • +1 (1 vot)    
    Și Patriciaaaaa!!!! (Joi, 5 mai 2016, 1:29)

    comentatordiletant [utilizator]

    Nu mă pot abține - e dincolo de vise, sper că mâine când ne vom deștepta vom vedea aceleași rezultate, că nu sunt doar rodul minților noastre înfierbântate.

    ... Și dă, Doamne, să nu termine toate aici! (Dă-le drumul mai departe măcar la vreo 3 :-) )