Sorana Carstea (locul 127 WTA, beneficiara a unui wild-card) a reusit sa se califice in sferturile turneului Premier Mandatory de la Madrid, dupa ce a trecut, scor 6-4, 7-6(9), de Laura Siegemund (44 WTA).

Sorana CarsteaFoto: wtatennis.com

Partida a fost una epuizanta, Sorana avand nevoie de doua ore si sapte minute pentru a ajunge printre cele mai bune opt jucatoare de la Madrid.

Laura este jucatoarea care a invins-o recent pe Simona Halep, in "optimile" turneului de la Stuttgart. A fost un categoric 6-1, 6-2 pentru sportiva din Germania.

Pentru parcursul superb de pana acum de la "Caja Magica", Sorana va primi 114.560 euro si 215 puncte WTA.

Pentru un loc in semifinale, Sorana Carstea va lupta cu Dominika Cibulkova, din Slovacia, locul 38 WTA. Cele doua s-au intalnit de patru ori pana acum, scorul fiind 3-1 pentru Dominika.

Romania mai are doua reprezentante in sferturile competitiei din Madrid: Simona Halep si Irina Camelia Begu. De altfel, Simona si Irina se vor duela pentru un loc in semifinalele turneului din categoria Premier Mandatory.

Turneul de la Madrid este dotat cu premii totale in valoare de $4.771.360.

Directorul competitiei este Manolo Santana.

Suprafata de joc: zgura.

Face parte din categoria "Premier Mandatory".

Cine a castigat la Madrid de-a lungul timpului:

2015 - Petra Kvitova (6-1, 6-2 cu Svetlana Kuznetsova)

2014 - Maria Sharapova (1-6, 6-2, 6-3 cu Simona Halep)

2013 - Serena Williams (6-1, 6-4 cu Maria Sharapova)

2012 - Serena Williams (6-1, 6-3 cu Victoria Azarenka) - singura editie disputata pe zgura albastra

2011 - Petra Kvitova (7-6(3), 6-4 cu Victoria Azarenka)

2010 - Aravane Rezai (7-2, 7-5 cu Venus Williams)

2009 - Dinara Safina (6-2, 6-4 cu Caroline Wozniacki).