WTA Madrid Irina Begu a reusit o victorie de senzatie in fata lui Garbine Muguruza / Urmeaza Christina McHale

de Ionut Baias     HotNews.ro
Marţi, 3 mai 2016, 0:34 Sport | Tenis

Irina Begu
Foto: Facebook/ Irina Camelia Begu
Jucatoarea romana de tenis Irina Begu a reusit o victorie extraordinara in fata jucatoarei spaniole Garbine Muguruza, cu 5-7, 7-6 (4), 6-3, luni seara, in runda a doua a turneului WTA Premier de la Madrid, dotat cu premii totale de 4.771.360 dolari, potrivit Agerpres.

Begu (25 ani, 34 WTA) a reusit sa se impuna la capatul unui meci de doua ore si 42 de minute, cu multe rasturnari de scor, in fata numarului patru mondial.

Duminica Begu a avut nevoie de doua ore si 32 de minute pentru a o eliminat pe Eugenie Bouchard. Irina a avut un inceput excelent de meci, a condus cu 3-0, 4-1 si 5-3, dar a pierdut primul set cu 5-7. In setul al doilea, romanca a condus cu 5-2, dar Muguruza a intors scorul, 5-6, insa Begu a dus actul secund in tiebreak, unde s-a impus cu 7-4. 

In decisiv, Irina a condus cu 2-0, apoi iberica a intors scorul, 2-3, dar Begu a mai reusit un tur de forta, cu patru ghemuri consecutive castigate, ultimul pe serviciul jucatoarei spaniole, care a comis doua duble greseli consecutive.

Irina Begu s-a calificat in optimi si si-a asigurat un cec de 59.490 de euro si 120 de puncte WTA. Begu pierduse primele doua confruntari cu Muguruza (22 ani), care s-a impus in 2012 in sferturi la Bucuresti, cu 1-6, 6-3, 7-5, si anul trecut in Fed Cup, cu 6-3, 6-2. 

Urmatoarea adversara a Irinei Begu va fi jucatoarea americana Christina McHale (23 ani, 59 WTA), care a trecut surprinzator de Karolina Pliskova (Cehia), cap de serie numarul 13, cu 7-6 (3), 6-4. 

McHale s-a impus in singura confruntare de pana acum, in 2008, la San Diego in primul tur, cu 6-2, 6-3. Luni, o alta romanca, Patricia Tig, a reusit o victorie formidabila, 6-2, 6-3 cu americanca Sloane Stephens (N. 16).












Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
8370 vizualizari
  • +29 (29 voturi)    
    Asta da sarbatoare ! (Marţi, 3 mai 2016, 1:34)

    Susufler0 [utilizator]

    La mai mare !
    • -2 (12 voturi)    
      Sfântul (Marţi, 3 mai 2016, 8:54)

      Chitcaila [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Petru te-a dezinformat. Cred că e surd și a auzit incorect ce i-a zis Ăl de Sus.
      • +10 (10 voturi)    
        Posibil ! N-oi fi inteles nici eu, nu mai conteaza (Marţi, 3 mai 2016, 9:27)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Chitcaila

        Sa tot fie "dezinformari" d-astea.
        Irina a jucat excelent. Sper sa continue toate, la fel ca ea.
        PS. Spor la treaba !
        • +3 (5 voturi)    
          Drept compensație pentru dezinformare, (Marţi, 3 mai 2016, 10:09)

          comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          cere-i să aranjeze un „sfert” 100% românesc :-)
          • +8 (8 voturi)    
            Wow, ce tare ar fi ! (Marţi, 3 mai 2016, 10:33)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

            Pana una alta, cred, sper ca rezultatul Irinei o sa le mobilizeze si pe Simona si pe Sorana !

            PS. Apropo, stie cineva cand joaca ele ?
            • +2 (2 voturi)    
              Azi (Marţi, 3 mai 2016, 11:18)

              comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              Simona deschide ziua (de la 13.00) și Sorana o închide (după 22.00 cred). In link-ul de ieri, dacă te duci la prima pagină (Sumar) găsești programarea meciurilor, rezultatele și mai jos tabloul.
              • +1 (1 vot)    
                P.S. (Marţi, 3 mai 2016, 11:51)

                comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

                La meciurile în desfășurare poți vedea și evoluția scorului în timp real.

                P.P.S. Eu am nimerit site-ul întâmplător, am căutat cu goagăl date despre turneu; dacă-l accesezi vei vedea că poți găsi date despre aproape toate sporturile, da' sper să nu ți se trezească și alte „pasiuni” - n-aș vrea să te am pe conștiință :-)
              • +3 (3 voturi)    
                Merci, am sa-l folosesc ! (Marţi, 3 mai 2016, 12:07)

                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

                Sa speram ca o sa continue Sarbatoarea
                !
      • +1 (1 vot)    
        Nu înțeleg (Marţi, 3 mai 2016, 20:09)

        Chitcaila [utilizator] i-a raspuns lui Chitcaila

        de ce mă dezaprobați. Era o glumă (nici prea bună, nici prea proastă) între mine și Susufler0. Nu viza pe nimeni de pe forum, pe jucătoare nici atât. Atunci?
  • +21 (21 voturi)    
    .. (Marţi, 3 mai 2016, 3:57)

    Riegel [utilizator]

    Bravo, Irina! Mult succes cu McHale!
  • +15 (15 voturi)    
    Bravo (Marţi, 3 mai 2016, 6:56)

    Kepler [utilizator]

    ei!
  • +15 (15 voturi)    
    Nu am îndrăznit să sper (Marţi, 3 mai 2016, 8:57)

    SKBjull [utilizator]

    Dar foarte frumos meci. Bravo Irina!
  • +9 (9 voturi)    
    wow (Marţi, 3 mai 2016, 10:33)

    Xorciser [utilizator]

    That is big! Succes in continuare.
  • +5 (7 voturi)    
    felicitari! (Marţi, 3 mai 2016, 11:30)

    ecm [utilizator]

    Am urmarit meciul pe Internet si recunosc ca la acest meci trebuia sa ai nervi de otel! Aceasta pentru ca dra. Begu joaca excelent cit timp nu e sub presiune...cum incep emotiile greseste pe banda rulanta! Daca avea nervii mai tari termina mai repede pt ca Muguruza chiar nu a fost in forma! Gestionarea emotiilor e valabila pt orice jucatoare romanca!