Jucatoarea romana de tenis Irina Begu a reusit o victorie extraordinara in fata jucatoarei spaniole Garbine Muguruza, cu 5-7, 7-6 (4), 6-3, luni seara, in runda a doua a turneului WTA Premier de la Madrid, dotat cu premii totale de 4.771.360 dolari, potrivit Agerpres.

Begu (25 ani, 34 WTA) a reusit sa se impuna la capatul unui meci de doua ore si 42 de minute, cu multe rasturnari de scor, in fata numarului patru mondial.

Duminica Begu a avut nevoie de doua ore si 32 de minute pentru a o eliminat pe Eugenie Bouchard. Irina a avut un inceput excelent de meci, a condus cu 3-0, 4-1 si 5-3, dar a pierdut primul set cu 5-7. In setul al doilea, romanca a condus cu 5-2, dar Muguruza a intors scorul, 5-6, insa Begu a dus actul secund in tiebreak, unde s-a impus cu 7-4.

In decisiv, Irina a condus cu 2-0, apoi iberica a intors scorul, 2-3, dar Begu a mai reusit un tur de forta, cu patru ghemuri consecutive castigate, ultimul pe serviciul jucatoarei spaniole, care a comis doua duble greseli consecutive.

Irina Begu s-a calificat in optimi si si-a asigurat un cec de 59.490 de euro si 120 de puncte WTA. Begu pierduse primele doua confruntari cu Muguruza (22 ani), care s-a impus in 2012 in sferturi la Bucuresti, cu 1-6, 6-3, 7-5, si anul trecut in Fed Cup, cu 6-3, 6-2.

Urmatoarea adversara a Irinei Begu va fi jucatoarea americana Christina McHale (23 ani, 59 WTA), care a trecut surprinzator de Karolina Pliskova (Cehia), cap de serie numarul 13, cu 7-6 (3), 6-4.

McHale s-a impus in singura confruntare de pana acum, in 2008, la San Diego in primul tur, cu 6-2, 6-3. Luni, o alta romanca, Patricia Tig, a reusit o victorie formidabila, 6-2, 6-3 cu americanca Sloane Stephens (N. 16).