Tenismanul roman Adrian Ungur s-a calificat pe tabloul principal al turneului ATP de la Istanbul, dotat cu premii totale de 463.520 euro, unde va juca in runda inaugurala cu sarbul Filip Krajinovic, relateaza Agerpres.

Ungur (32 ani, 193 ATP) a trecut in primul tur al calificarilor de japonezul Hiroki Moriya (25 ani, 204 ATP) cu 6-1, 1-6, 6-2, dupa o ora si 43 de minute.

Duminica, in ultimul tur al calificarilor, Ungur s-a impus in fata argentinianului Maximo Gonzalez (32 ani, 137 ATP) cu 6-3, 7-5, intr-o ora si 44 de minute. Pitesteanul pierduse primele doua confruntari cu Gonzalez: in 2005, in optimi la Montevideo, sud-americanul s-a impus cu 6-3, 7-5, iar in 2010 la Milano, Ungur a abandonat la scorul de 6-4, 4-1 pentru argentinian, in sferturile de finala.

Ungur si-a asigurat un cec de 4.305 euro si 12 puncte ATP, urmand sa joace in primul tur cu Krajinovic (24 ani, 109 ATP). Sarbul conduce cu 2-1 in meciurile directe, singura victoria a lui Ungur fiind consemnata in 2010, in primul tur la Rimini, cu 1-6, 6-3, 6-2.

Krajinovic a castigat in 2012 in primul tur la Todi, cu 4-6, 7-6 (2), 6-1, si anul trecut, in finala la Cordenons, cand Ungur a abandonat la scorul de 5-7, 6-4, 4-1.

Marius Copil (25 ani, 186 ATP) a fost invins in ultimul tur al calificarilor la Istanbul de rusul Andrei Rublev (18 ani, 154 ATP) cu 4-6, 6-0, 6-3, intr-o ora si 37 de minute, desi aradeanul a reusit 9 asi. Copil a trecut in primul tur al fazei preliminare de italianul Flavio Cipolla (32 ani, 307 ATP), cu 6-2, 6-4.

Romanul va primi pentru participare un cec de 1.940 euro si 6 puncte ATP.