Irina Begu s-a calificat in sferturile turneului de la Charlestone

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 8 aprilie 2016, 9:42 Sport | Tenis

Irina Begu
Jucătoarea de tenis Irina Begu s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Charleston, dotat cu premii totale de 687.900 dolari, după ce a învins-o pe jucătoarea din Porto Rico Monica Puig, locul 62 mondial, în trei seturi, cu 1-6, 6-2, 7-6, anunta Mediafax.

Irina Begu, 25 ani locul 34 WTA, a avut nevoie de două ore şi 20 de minute pentru a trece de adversara sa, jucătoarea din Porto Rico, Monica Puig, 22 de ani, locul 62 WTA. Pentru calificarea în sferturile de finală ale turneului din Carolina de Sud, Begu şi-a asigurat un cec de 17.280 dolari şi 100 de puncte WTA, iar următoarea adversară va fi favorita numărul 1 a turneului, Angelique Kerber, din Germania.

Cele două s-ar putea întâlni din nou peste doar 8 zile. în Fed Cup, în meciul dintre România şi Germania ce se va disputa între 16-17 aprilie la Cluj-Napoca.

Kerber, 28 ani, numărul doi mondial, a trecut în optimi de Kristina Kucova din Slovacia, jucătoare venită din calificări, în două seturi 6-2, 6-3.

Begu şi Kerber sunt la egalitate la rezultate directe directe, 2-2, iar a locul 2 în clasamentul WTA a câştigat unul dintre meciuri chiar la Charleston, anul trecut, în sferturi, cu 7-6 (3), 7-6 (4). Şi prima confruntare s-a încheiat tot cu victoria jucătoarei germane, în 2013, în turul al doilea la Indian Wells. Begu s-a impus în 2015, la Australian Open, în primul tur şi la Roma, în turul al doilea.

Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
5699 vizualizari
  • +8 (10 voturi)
    BRAVO (Vineri, 8 aprilie 2016, 10:39)

2420sto135 [utilizator]

Bravo , fata !!!
  • +6 (8 voturi)
    nu am vazut primul set. (Vineri, 8 aprilie 2016, 10:39)

victor L [utilizator]

Avantaj, caci in al doilea Begu a jucat foarte bine si mi-a dat sperante. In al treilea, la 2-2, cind Begu si-a pierdut serviciul am zis ca daca nu il recupereaza, inchid si ma culc. Si asa, din amenintari, daca nu cistiga ma culc, am ajuns la sfirsitul (fericit al) meciului.
    Bravo Irina; si pe Kerber o poti bate
    • +3 (3 voturi)
      greu cu kerber (Vineri, 8 aprilie 2016, 13:15)

stefansb [utilizator] i-a raspuns lui victor L

vine dupa 3 meciuri f lungi, de 3 seturi. aseara a jucat ultimul meci, azi joaca in primul. timpul de recuperare e f scurt. va fi f greu sa reziste fizic.