Simona Halep (5 WTA) poate sa isi egaleze performanta de anul trecut de la turneul de la Miami, daca o va invinge pe Timea Bacsinszky (20 WTA) in sferturile de finala. Meciul va avea loc pe arena centrala, va fi in direct pe Dolcesport 2 si LiveText pe HotNews.ro. Disputa nu va incepe mai devreme de ora 20:00, ora Romaniei.

Timea a reusit o victorie mare in optimi, acolo unde a trecut de favorita numarul doi, Agnieszka Radwanska. Cu toate ca a pierdut cu 6-2 primul set, jucatoarea din Elvetia a avut puterea sa revina si sa le castige pe urmatoarele doua cu 6-4, 6-2.

Meciul Simonei va fi al doilea de pe terenul central, prima partida fiind cea dintre Richard Gasquet si Tomas Berdych, de pe tabloul masculin de la Miami.

Cele doua jucatoare s-au intalnit de doua ori, scorul fiind 2-0 in favoarea Simonei. In 2010, la Torhout, in Belgia, Simona s-a impus cu 6-1, 6-3, iar la Shenzhen, in 2015, in finala, Halep a castigat tot in doua seturi, scor 6-3, 6-3.

• Pentru parcursul de pana acum, Halep va primi 128.215 dolari si 215 puncte WTA.
  • Semifinalista in 2015 la Miami, Halep are de aparat 390 de puncte.