Jucatoarea romana de tenis Irina Begu s-a calificat spectaculos in runda a treia a turneului WTA Premier de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 6.134.605 dolari, vineri, dupa ce a dispus de germanca Sabine Lisicki, cap de serie numarul 29, cu 6-4, 1-6, 7-6 (2), transmite Agerpres.

Irina BeguFoto: Agerpres

Begu (25 ani, 35 WTA) a revenit in setul decisiv de la 1-5, a condus cu 6-5 si a servit pentru meci, dar Lisicki (26 ani, 37 WTA) a trimis meciul in tiebreak, unde romanca s-a impus cu 7-2.

Irina Begu a obtinut, dupa doua ore si 21 de minute, prima sa victorie in fata Sabinei Lisicki, germanca invingand in primele trei confruntari: 6-0, 6-1 in semifinale la Dallas, in 2011, 6-2 (abandon Begu) in primul tur la Beijing, tot in 2011, si 6-3, 6-4 in turul al doilea la Madrid, in 2014.

Irina Begu si-a asigurat un cec de 36.170 dolari si 65 de puncte WTA pentru a treia sa victorie in 2016 (patru infrangeri).

Urmatoarea adversara a romancei va fi invingatoarea dintre elvetianca Belinda Bencic (19 ani, 10 WTA) si jucatoarea ceha Krystyna Pliskova (24 ani, 101 WTA).

Tot vineri, Monica Niculescu (28 ani, 33 WTA) s-a calificat in turul al treilea dupa 6-1, 3-6, 6-0 cu chinezoaica Shuai Peng. Niculescu o va infrunta in turul urmator pe Coco Vandeweghe, o americanca de 24 de ani, aflata pe locul 38 in lume. Vandeweghe a castigat ambele partide cu Monica, in 2013, in primul tur la Stanford, cu 6-0, 6-3, si anul trecut la Eastbourne, in primul tur, cu 7-5, 2-6, 6-1.