Simona Halep (locul 5 WTA) a invins-o, vineri dimineata, fara mari probleme, pe Daria Kasatkina (Rusia, 18 ani, locul 36 WTA). Simona a etalat din nou un joc foarte bun, arata o forma fizica excelenta, dar se grabeste uneori inexplicabil, fapt pus pe tapet de antrenorul Darren Cahhil la interventiile avute in acest meci.

Simona HalepFoto: captura Dolcesport

Primul set a fost unul fara istoric, jucatoarea noastra lovind variat, puternic si fiind tot timpul cu doi pasi in interiorul terenului. Totusi, greselile nefortate nu au lipsit, dar jucatoarea rusa nu a profitat de ele.

Al doilea set parea sa se incheie la fel de rapid, Simona conducea cu 5-2, dar a devenit brusc prea nervoasa, a grabit incheierea punctelor, greselile nefortate s-au inmultiti in dreptul ei, iar Kasatkina a egalat la 5 si parea capabila sa impinga setul in tie-brek. Un serviciu excelent si o concentrare mai buna i-au adus Simonei doua game-uri consecutive, iar viitorul pare imbucurator.

Un nou meci bun al Simonei impotriva unei jucatoare in plina ascensiune.

Set II

7-5 Un meci la discretia Simonei pe care si l-a facut greu pe final printr-o nervozitate si o graba nejustificate

Trei mingi de meci pentru Simona

6-5 "Hai Simona!" se aude din tribune. Jucatoarea noastra are nevoie de incurajari acum dupa ce si-a facut singura viata grea

5-4 Simona, mult prea nervoasa dupa un schimb cu arbitrul de scaun, se grabeste si comite trei greseli usoare. Sfaturile lui Darril?!

5-3 Rusoiaca isi face serviciul si amana finalul

5-2 La un pas de o victorie rapida. Totusi, Simona il cheama din nou pe Cahill. "Nu grabi incheierea punctului, loveste mai apasat..."

4-2 Kasatkina castiga greu dupa ce romanca a avut minge de break si a facut doua greseli nefortate

4-1 Jucatoarea noastra isi consolideaza usor break-ul si pare scapata in castigatoare

3-1 Break Simona in urma celui mai lung si spectaculos game al partidei. Un lung de linie fantastic reusit de Simona cu backhandul pe aparare

Simona aplica sfaturile lui Cahill si o prinde pe contre pe rusoaica

2-1 40-40, dar Simona serveste excelent, iar apoi backhand-ul cu doua maini functioneza ireprosabil

1-1 Kasatkina isi face usor serviciul si pare ca e hotarat sa isi ridice nivelul jocului. Primul serviciu a functionat impecabil

1-0 pentru Simona

Set I

Simona il cheama pe Darren Cahill: "Loveste mai lung, ai grija la forehand-urile ma scurte ale adversarei, uneori iti intuiesti repede loviturile si trebuie sa variezi, sa o prinzi pe contre..."

6-3 Break si set Simona. Un game pe care l-a dominat total, dar pe care l-a lungit inutil prin greseli nefortate

5-3 In sfarsit, Simona isi face serviciul fara mari emotii.

4-3 Break Simona. Romanca conduce in mod clar jocul, are loviturile mai bune, dar face foarte multe greseli nefortate. Relaxare?!

3-3 Halep face lejer break-ul si-si cedeaza apoi serviciul cu aceeasi lejeritate. Greu de inteles ceva pana acum din aceasta partida

2-2 Simona trimite mingile putin mai lung si nu mai prinde liniile, plus greseli nefortate. Am putea spune ca a bagat-o rapid pe rusoaica in joc

2-0 pentru Simona Halep. Inceput excelent de partida pentru Simona Halep care a castigat ambele game-uri la 0

Kasatkina a trecut in runda inaugurala a competitiei americane de Katerina Bondarenko (Ucraina, 29 de ani, locul 59 WTA), scor 6-2, 1-6, 6-2. Meciul a durat o ora si 35 de minute.

Pana in acest moment, Daria a inregistrat 12 victorii si 6 infrangeri in acest an.

In 2016, Daria a fost eliminata in turul trei la Australian Open (1-6, 1-6 cu Serena Williams), in semifinale la Sankt Petersburg (4-6, 3-6 cu Belinda Bencic) si in sferturi la Indian Wells (3-6, 2-6 cu Karolina Pliskova, din Cehia).

Halep si Kasatkina nu s-au intalnit pana acum in circuitul WTA.

Turneul din Florida este dotat cu premii in valoare totala de 6.134.605 dolari.