Un nou scandal in tenis - Raymond Moore, directorul de la Indian Wells: "Femeile (n.r. din WTA) ar trebui sa cada in genunchi si sa le multumeasca cerului ca Federer si Nadal duc in spate acest sport"

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 21 martie 2016, 11:52 Sport | Tenis

Indian Wells (7)
Foto: bnpparibasopen.com
Turneul de la Indian Wells s-a incheiat, insa discutiile sunt de-abia la inceput, dupa ce Raymond Moore (directorul competitiei) a criticat circuitul WTA. "Tenisul feminin profita de pe urma tenisului masculin, femeile ar trebui sa cada in genunchi si sa multumeasca ca Federer si Nadal duc in spate acest sport". Declaratia a nascut un val de polemici.

Ce a spus Raymond Moore

"Tenisul feminin profita de pe urma tenisului masculin, nu ia nicio decizie, este doar norocos. Femeile ar trebui sa cada in genunchi si sa multumeasca cerului ca Federer si Nadal exista, pentru ca ei duc in spate acest sport" - Raymond Moore, directorul turneului de la Indian Wells, citat de Treizecizero.ro. 

Reactia Serenei Williams a venit prompt


"Cred ca nicio femeie n-ar trebui sa cada in genunchi ca sa multumeasca cuiva. Aceste afirmatii sunt jignitoare si foarte, foarte, foarte neadevarate. Inainte sa faci afirmatii, ar trebui sa stii cum stau lucrurile" - Serena Wiliams. 

Ce crede Victoria Azarenka

"De ce ai spune ceva atat e misogin? Ca sa faci o gluma? Sa fii amuzant? Este trist. Toti barbatii ar trebui sa realizeze ca sunt pe lume datorita unei femei. Aceste atitudini exista inca si sunt o problema. Tot ce putem face, ca femei, e sa ne ridicam deasupra lor. Suntem mai bune cand profitam de oportunitati cu eleganta" - Victoria Azarenka.

Care este parerea lui Novak Djokovic

"Femeile merita respect si admiratie pentru tot ceea ce fac. Stii tu, discutia asta despre premii egale intre barbati si femei este principalul subiect in tenis de sapte, chiar opt ani. Aplaud lupta pe care WTA-ul a dus-o pentru a avea premii egale. In alta ordine de idei, cred ca ATP-ul ar trebui sa lupte mai mult pentru ca e evident ca avem mai multi spectatori la meciuri. Cred ca acesta este unul dintre motivele pentru care ar trebui sa fim recompensati mai bine." - Novak Djokovic.

Dupa ce a vazut valul de antipatie pe care l-a facut, Raymond Moore a facut un mic pas inapoi precizand ca declaratiile sale au fost "eronate si de prost gust".

Turneul de la Indian Wells a fost castigat de Victoria Azarenka la feminin si Novak Djokovic la masculin.


Citeste mai multe despre   























18537 vizualizari

  • -3 (13 voturi)    
    pai da (Luni, 21 martie 2016, 11:58)

    ampersand [utilizator]

    In logica lui, daca n-ar fi invins-o de 18 ori la rand pe Sharapova, nici fras n-ar fi auzit de Serena.
    • +5 (5 voturi)    
      E vorba de faptul ca daca 1 an de zile, (Luni, 21 martie 2016, 19:58)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      nu mai mult, tenisul masculin ar lua pauza, circuitul WTA ar trebui sa-si reduca premiile la jumatate din cat sunt acum. Turneele ATP aduc public, bani, sponsori. Daca nu s-ar merge pe principiul egalitatii de gen si in cazul premiilor ce se acorda in circuitul feminin, doar Sarapova, Serenna si inca 3-4 jucatoare nu ar plange prea tare, in rest ar fi jale.
  • +1 (5 voturi)    
    pai (Luni, 21 martie 2016, 13:44)

    andrei1245 [utilizator]

    hai si la fotbal feminin si la baschet si la box, mai ales la box cu conditia sa se faca meciuri intre femei si barbati.
  • +6 (14 voturi)    
    mda,,, (Luni, 21 martie 2016, 13:48)

    liviu_ [utilizator]

    ATP e clar mai urmarit decat WTA, dar afirmatia astuia este idioata si jignitoare!
  • +3 (17 voturi)    
    eu unul m-am cam saturat (Luni, 21 martie 2016, 14:08)

    IancuJianu [utilizator]

    sa-l vad pe Nadal cum isi scoate mereu chilotii dintre buci.
    • +1 (13 voturi)    
      ... (Luni, 21 martie 2016, 16:02)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      Poate n-ar trebui sa te uiti tot timpul la bucile lui? Incearca sa urmaresti mingea.
      • -1 (7 voturi)    
        Pai ce ... (Luni, 21 martie 2016, 18:07)

        gamoto [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        are mingea intre buci? Cand ți-l da pe sticla in gros plan cu spatele unde mama naibii vezi mingea?
        • +1 (9 voturi)    
          lol (Luni, 21 martie 2016, 18:34)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui gamoto

          Chiar nu-mi imaginam ca sunt atatia iubitori de tenis ce nu vad mingea de bucile lui Nadal.
          E treaba aia sferica, galbuie, care se misca pe ecran cand voi va holbati la dosul lui Nadal.
          • -3 (3 voturi)    
            Stii (Luni, 21 martie 2016, 19:07)

            gamoto [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

            ce-i un gros plan?
            • +2 (2 voturi)    
              CTP-ule ! (Luni, 21 martie 2016, 20:05)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui gamoto

              Hai explica-ne, te rugam !
    • +5 (5 voturi)    
      Am inteles ! (Luni, 21 martie 2016, 20:00)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      Ai plati s-o vezi pe Sarapova facand asta !
    • +4 (4 voturi)    
      Am inteles ! (Luni, 21 martie 2016, 20:39)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      Ai plati bilet la meci de tenis feminin, ca s-o vezi pe Sarapova facand asta, nu peNadal.
  • +2 (8 voturi)    
    Nole cred ca e un pic confuz :) (Luni, 21 martie 2016, 14:44)

    DrInOrice [utilizator]

    Jumate revoltat jumate trist... ca misoginismul a fost facut cu Rafa si Federer, si nu cu Nole :)
  • +2 (8 voturi)    
    Merita oare sa ne pierdem timpul.... (Luni, 21 martie 2016, 16:28)

    gigiN [utilizator]

    ...comentand declaratiile tuturor imbecililor ...internationali sau damboviteni ????
    • +1 (7 voturi)    
      alo, spitalul! (Luni, 21 martie 2016, 17:43)

      HaralambieHarpalete [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      respectivul e directorul turneului IW. mai ușor cu inbecilii. dacă nu cunoști fenomenul, abține-te de la comentarii.
      • +1 (3 voturi)    
        Intr-adevar,spitalul.... (Luni, 21 martie 2016, 19:31)

        gigiN [utilizator] i-a raspuns lui HaralambieHarpalete

        ,,,te asteapta.Vezi ca ti-au pastrat un loc !
  • -2 (10 voturi)    
    totusi corect (Luni, 21 martie 2016, 16:36)

    EXEs [utilizator]

    Realitatea e ca tenisul masculin este superior din majoritatea punctelor de vedere celui feminin. Practic Serena domina prin forta specifica rasei, daca nu cumva dovedeste careva ca e vreo tranny, ea nevand totusi nimic din inteligenta, creativitatea si maiestria unora ca Federer si Nadal. Mai mult ca sigur majoritatea jucatoarelor baga in ele testosteron, anabolizante si alte produse neortodoxe, Sharapova fiind probabil numai varful aisbergului.
    Fara Tiger Woods nimeni nu se mai uita la golf. Fara unul ca Federer sau Nadal mai mult ca sigur ca putini se vor mai uita la tenis. Fara Senna sau Schumacher din ce in ce mai putini se uita la F1. Fara multitudinea de jucatori de fotbal acelasi lucru s-ar intampla si cu fotbalul. Spectacolul se vinde bine, asta e realitatea. Paine si circ, asta e tot ce avem nevoie, sclavi dobitoci.
    • -4 (6 voturi)    
      Sa compari tenisul (Luni, 21 martie 2016, 18:25)

      gamoto [utilizator] i-a raspuns lui EXEs

      masculin cu cel feminin este cam deplasat, mai ales spunand ca cel masculin este superior.
      Superior cum? Mai fortos - de acord, ca e masculin, mai tehnic - nu, ca nu merge cu forta, mai atractiv - nu, Sharapova fiind mult mai atragatoare decat Nadal ( vorbesc ca un hetero, nu stiu orientarea ta si nici nu importa)
      F1 merge din ce in ce mai bine chiar si fara cei doi titani, fotbalul aduce la stadion spectatori chiar si in liga a patra.
      Deci tot ce cautam noi este destindere prin satisfacerea unei pasiuni, unei placeri ...
      Ca altii, sau altul mai degraba, se considera sclav dobitoc sa faca ce fac ceilalti cand ceva nu le place: SA STINGA TELEVIZORUL!
    • 0 (0 voturi)    
      nici tenisul masculin (Luni, 21 martie 2016, 21:22)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui EXEs

      nu mai e ce-a fost odata...
  • +4 (6 voturi)    
    Barbatii au rednecii lor (Luni, 21 martie 2016, 16:53)

    Wanheda [utilizator]

    cum si feministele au idioatele lor....inca nu le-ati auzit pe alea ce gura au.
  • +1 (1 vot)    
    Ar trebui sa se puna toti in genunchi... (Marţi, 22 martie 2016, 9:21)

    Skipper1 [utilizator]

    ...si sa multumeasca pentru sumele colosale pe care le castiga pentru ca plimba o minge dintr-o parte in alta, in timp ce alti oameni se chinuie sa supravietuiasca.

    In rest, adevarul e adevar, indiferent daca unora nu le place cum suna, ca le "jigneste" ideologia.