Simona Halep (5 WTA) a avut parte de un meci scurt impotriva Barborei Strycova, la scorul de 6-3, 1-0 pentru jucatoarea noastra sportiva din Cehia (37 WTA) abandonand din motive medicale. Meciul de pe terenul trei a durat 46 de minute. In urma acestui succes, Simona a obtinut calificarea in sferturile de finala de la Indian Wells, competitie pe care a castigat-o in urma cu un an. Urmatorul duel, cel cu Serena Williams (liderul mondial).

Simona Halep la Indian WellsFoto: bnpparibasopen.com

Pentru parcursul de pana acum, Simona Halep va primi 215 puncte in clasamentul WTA si un cec in valoare de $128.215. Fiind castigatoare in 2015, Simona are de aparat 1000 de puncte.

Ce a spus Simona Halep

"Imi pare rau pentru ea. A fost un start bun, am castigat primul set, dar conditiile sunt grele, dificile (a fost cald). Mi-am ajustat jocul, am incercat sa tin mingea in teren si sa fac cat mai putine greseli. Ma gandesc deja la meciul urmator, sper sa joc mai bine decat azi. Mi-ar placea sa joc impotriva Serenei, este cea mai buna jucatoare din lume, iar eu voi pleca cu gandul ca trebuie sa ma lupt" - Simona Halep, dupa meciul cu Barbora Strycova.

Puncte de break castigate: 4/7 vs 2/2

Total puncte castigate: 36/64(56%) - 28/64(43%).

Durata: 46 minute

Desfasurarea partidei Simona Halep vs Barbora Strycova:

Dupa terminarea primului game din al doilea set, Barbora Strycova vine la fileu, acolo unde il anunta pe Kader Nouni ca nu mai poate continua meciul

1:0 Setul al doilea a inceput cu Simona la serviciu. Game-ul i-a revenit fara emotii jucatoarei noastre, la zero.

Strycova primeste ingrijiri medicale (i se ia si tensiunea), timp in care Darren Cahill ii mai da unele sfaturi Simonei Halep: "e bine ceea ce faci, continua tot asa, ramai agresiva"

6:3 Fata de meciul cu Makarova, Halep greseste mai mult, incearca sa inchida punctele mai repede in fata unei adversare cu o deplasare senzationala...La 15-30, Halep este surprinsa de o minge lunga, pe linie, iar returul se opreste in fileu (30-30). Simona continua sa gaseasca unghiuri incredibile cu forehand-ul, iar break-ul vine firesc. Dupa 40 de minute, Halep castiga primul set cu 6-3.

5:3 Dupa o eroare nefortata, Simona revine cu ajutorul reverului (15-15). Obosita dupa un schimb epuizant, Barbora incearca inca o scura, dar aceasta se opreste in fileu (30-15). Simona serveste bine, iar Strycova nu are raspuns (40-15). Urmeaza insa o dubla greseala, la minge de 5-3 pentru jucatoarea noastra...Barbora se apara senzational, dintr-un colt in altul, iar cea care greseste este Halep. Din nou egalitate. Halep inchide un game foarte important cu un forehand in cross scurt - lovitura desprinsa parca din manualul de tenis....

4:3 Strycova greseste inca o scurta, se face 30-0 pentru Simona. Sportiva din Cehia vine la fileu, acolo unde arata ca este o buna jucatoare de dublu. Barbora nu este inspirata, lasa o minge, iar aceasta prinde tusa: 15-40. Halep greseste cu reverul, o sansa de break este ratata (30-40). Este anulata si a doua minge, dupa o venire superba la fileu a Barborei (40-40). Game-ul se prelungeste, iar Simona este cea care are castig de cauza: forehand-ul in cross a functionat perfect. Este 4-3 pentru Halep

3:3 Din pacate, Halep comite o dubla greseala (15-15). Simona se conformeaza, trimite mult mai inalt, aproape de baseline, iar Strycova este vizibil incomodata (40-30). Halep sta perfect intr-un schimb, iar Barbora este cea care greseste. Se face 3-3

Simona il cheama pe Darren Cahill. "Terenul e mai lent decat pe arena centrala, trebuie sa fii pregatita pentru un meci dur. Loveste putin mai inalt, misca picioarele in continuu. Trimite cu mai mult spin", i-a spus, printre altele, Darren Simonei Halep

2:3 Desi are doar 1.64 metri, Strycova serveste foarte bine, iar Simona este prinsa usor nepregatita (30-15). Halep incearca sa evite greselile nefortate, iar o scurta a adversarei aduce o minge de rebreak. Se face 3-2, dupa ce Barbora trimite in afara terenului. Din fericire, Simona nu o lasa pe adversara sa se desprinda pe tabela

Din pacate, Simona pare usor grabita in acest debut de meci, in timp ce adversara alearga precum la maraton...

1:3 Strycova este un adevarat spiridus pe teren: returneaza aproape orice. De la 30-0 se face 30-30. Urmeaza o greseala cu forehand-ul iar Barbora are minge de break. Dupa un retur puternic al adversarei, Halep trimite in fileu, se face 3-1 pentru jucatoarea din Cehia.

1:2 Barbora se deplaseaza incredibil, jucatoarea din Cehia este mai scunda decat Simona: are doar 1.64 metri. Inceputul de partida aduce multe erori nefortate pentru Halep, sa speram ca este doar un moment mai putin reusit pentru jucatoarea noastra. Strycova reuseste un as, se face 2-1 pentru sportiva din Cehia. Dupa un schimb in care a luptat incredibil, dar a incheiat cu un rever in fileu, Simona a aratat deja primele semne de nervozitate

1:1 Inceput greoi de game pentru Simona: pierde lejer primele doua mingi, iar la a treia gaseste doar fileul. Srtycova forteaza la retur, iar game-ul ii revine la zero. Tabela s-a modificat, este 1-1

1:0 Meciul de pe terenul 3 a inceput cu Strycova la serviciu. Greseli de ambele parti in primele doua schimburi (15-15). La 15-30, sportiva din Cehia comite o dubla greseala: doua sanse de break pentru Simona. Prima minge este salvata cu ajutorul unui serviciu in corpul adversarei. Halep o fructifica pe a doua si incepe perfect partida, cu un break

Kader Nouni este arbitrul de scaun al acestei partide

Halep si Strycova s-au intalnit de trei ori pana acum, scorul fiind 2-1 pentru Simona. Barbora a castigat in 2010, in calificarile turneului de la Paris (6-1, 6-4), iar Simona la Beijing, in 2014, cu 6-1, 6-4, si la Indian Wells (2016), scor 6-3, 1-0 (abandon Strycova).