Kristina Mladenovic (29 WTA): "Toate gandim si spunem ca Maria Sharapova este o trisoare"

de A.I.     HotNews.ro
Duminică, 13 martie 2016, 9:51 Sport | Tenis

Maria Sharapova la Australian Open
Foto: ausopen.com
La nici o saptamana dupa ce a anuntat intr-o conferinta de presa ca a picat un test antidoping facut la inceputul anului, Maria Sharapova este criticata dur de Kristina Mladenovic. Aflata pe locul 29 in ierarhia mondiala, frantuzoaica spune cuvinte grele despre rusoaica. "Toate (n.r. din WTA) gandim si spunem ca Maria Sharapova este o trisoare".

"Toate gandim si spunem aici ca este o trisoare. Te indoiesti si iti spui ca nu merita tot ce a castigat. Este grav, dar e bine ca totul se clarifica", a spus Kristina Mladenovic la Indian Wells, citata de presa franceza de profil.

In acest moment, Sharapova este suspendata provizoriu, dupa ce a fost depistata pozitiv cu meldoniu, o substanta trecuta pe lista interzisa de la inceputul lui 1 ianuarie 2016.

Citeste si Cat adevar si cata minciuna se afla in ceea ce spune Maria Sharapova - Argumentele care ar putea sa o incrimineze pe rusoaica

Ce este Meldonium

Actiune farmacologica

Imbunatateste metabolismul, analog al gammabutirobetaina. Este folosit pentru ischemie, restabileste echilibrul proceselor de livrare de oxigen si consumul in celule. Mecanismul de actiune determina diversitatea efectelor sale farmacologice: cresterea eficientei, reducerea simptomelor stresului mental si fizic, activarea tesutului si imunitatea umorala, efect cardioprotector.

In cazul leziunilor miocardice ischemice acute incetineste formarea zonei necrotice, scurteaza perioada de reabilitare. In insuficienta cardiaca, creste contractilitatea miocardica, creste toleranta la efort, reduce frecventa crizelor anginoase. In tulburari cerebrovasculare ischemice acute si cronice imbunatateste circulatia sangelui in centrul ischemic, promoveaza redistribuirea sangelui in zona ischemica.

Cand a fost interzis

A devenit o substanta interzisa la 1 ianuarie 2016, din cauza ca exista "dovezi ale utilizarii sale de catre sportivi, cu intentia de a imbunatati performanta." Aceasta a fost anterior pe lista Agentiei Mondiale Anti-Doping a medicamentelor care urmeaza sa fie monitorizate.

Sportivii care vor iesi pozitiv la testele antidoping, dar substanta prezenta in corp a fost ingerata inainte de 1 ianuarie 2016, nu vor avea medalii retrase sau recorduri anulate.


De ce a fost interzis?


Monitorizarea Wada a medicamentului a constatat ca unele dintre beneficiile sale medicale ar putea spori performantele atletice, mai ales in sporturile de anduranta. Beneficiile includ: rezistenta, capacitate aerobica crescuta, dar si o capacitate de recuperare mai mare.

Meldonium a fost folosit intens si de catre ciclisti, fapt care a dus la trecerea lui mai repede pe lista substantelor dopante in acest sport.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV​

VIDEO Suparat ca educatoarea i-a batut copilul, un barbat din Galati si-a facut singur dreptate. Ce i-a facut femeii, la gradinita

Incident grav intr-o gradinita din Galati. Suparat ca a aflat ca educatoarea i-a agresat copilul, un tata a vrut sa ii dea o lectie femeii.
10895 vizualizari
  • -30 (34 voturi)    
    Să interzici un medicament (Duminică, 13 martie 2016, 10:17)

    Con_stan_tin [utilizator]

    pentru beneficiile aduse este ilogic, normal este să interzici medicamentele care au efecte adverse.
    De altfel tehnica dopajului a ajuns la un alt nivel, este posibil ca urmele dopajului să fie șterse imediat după întrecerea sportivă... dacă nu cumva sportivul uită să-și ia pastila de resetare.
    • +14 (28 voturi)    
      Nu ai inteles (Duminică, 13 martie 2016, 11:51)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      Nu au interzis medicamentul in sine, ci doar utilizarea lui de catre sportivi cu scopul de a trisa.
      De altfel escroaca l-a folosit 10 ani la rand (dupa cum singura a recunoscut) desi nu este recomandat de folosit m mult de 6 luni!
      Trisorii de meserie (fostul urss si urmasa ei de ex) s-au specializat in productia de substante noi cu care triseaza pana cand forurile sportive internationale se sesizeaza si le interzic. Din acel moment ele sunt ilegale dar hotia s-a produs si inainte.
      Sarapova, daca o ducea capul, trebuia sa aiba rabdare pana compatriotii ei gaseau alta substanta ("medicament") pe care sa o foloseasca pana cand o interziceau si pe asta.
      • -14 (28 voturi)    
        Tu ai inteles (Duminică, 13 martie 2016, 12:09)

        Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

        Ca sportivii americani sau de alta natie nu au trisat si nu s-au dopat niciodata. Sunt niste sfinti, ce mai. Functioneaza asa bine spalarea creierului, sau o faci pentru bani?
        • +10 (16 voturi)    
          La americani e cu pipeta, la rusi cu galeata (Duminică, 13 martie 2016, 12:28)

          denvarel [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

          http://www.gsp.ro/sporturi/gimnastica/peste-dopaj-o-relatare-terifianta-despre-atrocitatile-comise-de-rusi-la-jocurile-olimpice-oriunde-le-ar-spune-violuri-463489.html

          Trecand peste unitatile de masura mentionate mai devreme mai e o diferenta majora la pedepse. Acolo la americani e cu galeata, la rusi e cu pipeta. In oglinda carevasazica.

          O intreaga mafie de organizare a trisarii a adus Rusia in situatia in care este suspendata in toate competitiile de atletism! http://www.gsp.ro/sporturi/atletism/sportivii-rusi-suspendati-din-toate-competitiile-din-cauza-acuzatiilor-de-dopaj-prezenta-la-jocurile-olimpice-este-pusa-sub-semnul-intrebarii-463328.html

          Si vii tu doct si ne explici ca si altii triseaza. In principiu ai dreptate dar una este manufactura, alta e productia in serie :)
          • -5 (11 voturi)    
            Cum le stii tu pe toate de pe gsp... (Duminică, 13 martie 2016, 14:59)

            Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

            Si vii tu doct si ne explici ca hotii neprinsi sunt SIGUR negustori cinstiti...

            Nu stiam ca dopajul cu pipeta e mai corect sau mai moral decat cel cu galeata.

            Poate n-ai inteles, eu nu apar rusii, nici pe Sharapova, nici doping-ul, ci spun ca la nivelul la care se vehiculeaza sume de milioane de dolari cam toti se dopeaza. Doar ca unii sunt prinsi si altii nu, iar altii folosesc substante care nu sunt INCA pe lista celor interzise.

            Mi se pare necinstit si penibil sa politizezi astfel de cazuri.

            Ia sa vedem ce spun articolele tale "docte" de pe gsp.ro:

            Primul, un articol prost documentat si prost scris, care incepe asa "Totul are loc în 1968" - vrei sa discutam despre ceva din 1968? Are vreo legatura cu articolul prezent?

            Al 2lea, despre scandalul de dopaj in atletism, citeste si ca a fost posibil datorita coruptiei din IAAF (International Association of Athletics Federations, institutia suprema in atletism). Se pare ca IAAF a cerut bani ca sa ascunda rezultatele pozitive la testele anti-doping. Oare IAAF a fost corupta numai pentru rusi, si au respins banii celorlalti? De ce nu e suspendata si IAAF?

            Unii spun ca din motive politice comisia care investigheaza (WADA) a ales sa se concentreze asupra Rusiei, desi esantioane suspecte de sange au fost gasite la sportivi din toata lumea (http://www.abc.net.au/news/2015-11-10/holmes-integrity-and-independence-in-elite-sport/6926880).

            Sa ne aducem aminte si de imensul scandal de coruptie de la FIFA. Si acolo tot rusii au fost de vina?

            Tu preferi sa citesti articole preluate la a cinspea mana pe gsp.ro...
          • -3 (9 voturi)    
            Carl Lewis nu-ti spune nimic? (Duminică, 13 martie 2016, 18:55)

            quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

            Bob Johnson a fost descalificat pentru dopaj.

            Carl Lewis nu-ti spune nimic?
            Carl Lewis a scapat pentru ca era american.

            http://www.liberation.fr/sports/2003/04/25/carl-lewis-avoue-mais-pas-tout_462665

            "Positif, oui. Dopé, non. Réagissant aux révélations de Wade Exum, l'ancien directeur du département antidopage du Comité olympique américain (Usoc), selon lequel les Etats-Unis auraient étouffé une centaine de cas de dopage en tre 1988 et 2000"

            Intre 1988 si 2000, USOC a "acoperit" 100 de cazuri de dopaj ale atletilor americani si asta timp de 12 ani.
          • -4 (10 voturi)    
            Flacau, dopajul este rege in US (Duminică, 13 martie 2016, 18:58)

            quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

            Flacau, dopajul este rege in toate sporturile din US.

            http://www.lepoint.fr/sport/ce-dopage-dont-personne-ne-parle-23-02-2012-1434342_26.php
            • 0 (6 voturi)    
              ceva în engleză (Duminică, 13 martie 2016, 21:03)

              PaulPastout [anonim] i-a raspuns lui quietguy58

              nu ai? aici e speak english (american!) or die...
              • +2 (4 voturi)    
                Ce stii amarastene despre SOD? (Duminică, 13 martie 2016, 22:19)

                quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui PaulPastout

                S.O.D.?
                Ce stii amarastene despre SOD?

                Ia de la taica sa mai inveti cite ceva
                https://www.google.ca/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=speak%20english%20or%20die

                Observ ca nu le-ai cu ortografia, gramatica nici in romana si nici in engleza.

                I don't mind to answer in English but I'm afraid you are not able to understand s..it.
            • 0 (4 voturi)    
              lance armstrong e tot rus? (Duminică, 13 martie 2016, 22:20)

              apa nu e uda [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

              pe ma-sa o cheama ludmila si pe ta-su igor?
              • +1 (3 voturi)    
                Intreaba-i pe americani. (Duminică, 13 martie 2016, 23:35)

                quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui apa nu e uda

                Mai 2casefurate, nu ti-e bine, de ce ma intrebi pe mine?
        • +8 (14 voturi)    
          Nu se face . . . (Duminică, 13 martie 2016, 16:08)

          Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

          . . . niciodata comparatie intre doi banditi. Nu poti spune ca unul este mai bandit decat celelalt. Amandoi sunt banditi si atat. A fost prinsa? A fost! Deci trebuie sa plateasca. Si trebuie sa plateasca la nivel maxim, pentru ca a trisat 10 ani la rand conform propriilor ei declaratii!
          • +1 (5 voturi)    
            Ce-ar fi sa citesti de 10 ori inainte sa comentezi (Duminică, 13 martie 2016, 23:15)

            Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

            Cand am zis eu ca n-a fost prinsa si ca nu trebuie sa plateasca??

            Cand am zis eu ca unul e "mai bandit decat celalalt??

            Cum sa plateasca pentru 10 ani cand au prins-o o data, cu o substanta interzisa de la 1 ianuarie 2016?

            Oamenii sanatosi la cap au devenit o raritate...
            • 0 (0 voturi)    
              Eu te-am mirosit . . . (Luni, 14 martie 2016, 10:47)

              Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

              . . . ca esti unul dintre cei sanatosi la cap.Din ce ai scris am tras concluzia ca daca si sportivii americani se dopeaza pentru ca nu sunt niste sfinti (Ex. folosita pentru al trage de urechi pe Leo55) am inteles ca in mod tacit recunosti dreptul altor sportivi de a proceda la fel.De aia am spus ca doi banditi sunt banditi si atat. Nu se referea neaparat la ce ai spus tu. In ce priveste epitetele, las-o mai moale, ca pe aceste forumuri academicienii nu prea scriu!
      • +2 (10 voturi)    
        A fost legal pana de curand (Duminică, 13 martie 2016, 16:51)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

        la fel cum e si Vitamina C....si l-au folosit si celelalte jucatoare, nu te amagi cu deziluzii.
      • -1 (3 voturi)    
        Orice substanța interzisă (Duminică, 13 martie 2016, 19:50)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

        mărește posibilitățile de a trișa. Agenția antidoping ar face bine să dezvolte împreună cu sportivii substanțe care să le mărească capacitățile fizice fără efecte secundare. De altfel doping-ul fizic poate fi făcut nu numai prin aport de substanțe ci și prin lipsa din alimentație a anumitor substanțe, cum este cazul lui Djokovic.
      • 0 (6 voturi)    
        Hotzul striga hotzii. (Duminică, 13 martie 2016, 21:10)

        quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

        Hotzul striga hotzii.

        Dopajul in sportul american pe ansamblu.

        http://www.huffingtonpost.com/entry/peyton-manning-human-growth-hormone_us_567f16e4e4b0b958f6599440

        http://espn.go.com/blog/truehoop/post/_/id/51305/gaps-in-nba-drug-testing\

        https://www.quora.com/Why-has-the-NBA-never-had-a-major-doping-scandal
  • -17 (25 voturi)    
    asta e mana americana (Duminică, 13 martie 2016, 11:34)

    garibaldi [utilizator]

    Prea s-a pus astia cu doppingul pe rusi in ultima vreme.
    Nu exista coincidente totul e bine gandit.
  • +14 (20 voturi)    
    Oricum,se vede clar ca..... (Duminică, 13 martie 2016, 12:45)

    gigiN [utilizator]

    ...din cauza modului ei de comportare,Sharapova nu s- a bucurat de nici o urma de simpatie din partea celorlalte jucatoare.In plus,acum si-a demonstrat si lipsa de caracter.
    • -6 (12 voturi)    
      Toata lumea vede clar ceea ce vrea sa vada (Duminică, 13 martie 2016, 16:51)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      E posibil. Dar e la fel de posibil ca sa fie si ceva invidie. Amestecata cu ipocrizie.
      • 0 (2 voturi)    
        Acum se vad hoitarii si loserii (Duminică, 13 martie 2016, 22:14)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

        Le e atat de usor sa muste.
  • +1 (5 voturi)    
    o mizerie, dintr-o serie tot mai lungă (Duminică, 13 martie 2016, 20:55)

    PaulPastout [anonim]

    meldronatul e un medicament care protejează mușchii inimii. El nu contribuie la spoririea capacității de efort, ci protejează inima în caz de efort susținut... Adică orice sportiv care o problemă cardiacă - și Sharapova are - sau de altă natură, și primește un tratament pentru asta, se dopează, pt. că își sporește capacitatea sa fizică personală. Sau poate numai ființele umane perfecte ar trebui să aibă dreptul la întreceri sportive... WADA s-a căcat la semnal.
    Argumentele anti-rusoaică (pt că ăsta este păcatul ei, că e rusoaică) sunt deseori ridicole: durata administrării e scurtă, dar asta nu înseamnă că e interzis să-l mai iei după o anumită perioadă. Adică nu l-a luat de 10 ani non-stop, ci îl folosește de 10 ani, conform prescripțiilor medicului și indicațiilor producătorului.