Andy Murray, despre cazul Mariei Sharapova: Daca utilizezi produse dopante si esti depistat pozitiv, atunci trebuie sa fii suspendat

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 11 martie 2016, 13:39 Sport | Tenis

Maria Sharapova
Foto: Nike.com
Tenismanul britanic Andy Murray, numarul doi mondial, crede ca rusoaica Maria Sharapova ar trebui suspendata dupa ce a fost depistata pozitiv la meldonium si este convins ca acest caz transmite un mesaj puternic trisorilor, care trebuie sa se teama de acum inainte ca pot fi demascati si pedepsiti, scrie Agerpres.

"Nu depinde de mine sa stabilesc pedeapsa, insa daca utilizezi produse dopante si esti depistat pozitiv, atunci trebuie sa fii suspendat", a declarat Murray in cursul unei conferinte de presa.

"Daca iei un medicament pe reteta si nu-l utilizezi pentru ceea ce el este destinat, atunci nu ai nevoie de el, deci il utilizezi doar pentru beneficiile pe care medicamentul respectiv le aduce in imbunatatirea performantelor. Si nu cred ca acest lucru este corect", a adaugat campionul olimpic en titre.

Meldonium este un medicament produs in Letonia si nu se poate achizitiona in Statele Unite, unde este stabilita Sharapova, fiind inclus de Agentia Mondiala Antidoping pe lista substantelor interzise la 1 ianuarie 2016, cu putin timp inainte ca rusoaica sa fie depistata pozitiv, la Openul Australiei.

Destinat persoanelor care sufera de probleme cardiace, meldonium poate mari fluxul sanguin si imbunatati capacitatea la efort.

"Am citit ca 55 de sportivi au picat testul antidoping pentru aceasta substanta, incepand de la 1 ianuarie. Pur si simplu nu te astepti ca atat de multi sportivi de top sa aiba probleme cu inima", a adaugat ironic Murray.

Sportiva cea mai bine platita a planetei, Maria Sharapova, a pierdut deja sustinerea unor sponsori, intre care Nike, Porsche si TAG Heuer, insa se bucura de in continuare ce sprijinul producatorului de rachete Head, care colaboreaza si cu Andy Murray.

"Acesta nu este raspunsul pe care eu personal l-as fi dat la aceasta problema", a precizat britanicul, referindu-se la decizia Head de a continua colaborarea cu Sharapova.

El s-a declarat nemultumit si de faptul ca anuntul privind cazul de dopaj al Sharapovei a venit chiar din partea rusoaicei si nu a Federatiei Internationale de Tenis sau WTA.

"Este ciudat ca jucatorul sa fie cel care decide daca face sau nu public controlul sau pozitiv. Ar fi fost mai bine ca acest lucru sa vina din partea autoritatilor sportive", considera Murray.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

​VIDEO Ororile de la orfelinatul "Sfanta Maria". Din cauza chinurilor la care au fost supuse, fetele au afectiuni ale sanilor

Batute, agresate verbal si sedate in exces, copilele s-au trezit cu multiple afectiuni ale sanilor, din cauza pastilelor pe care erau obligate sa le inghita, spun procurorii.
4927 vizualizari
  • +5 (11 voturi)    
    Sharapova a luat-o inainte cu explicatiile! (Vineri, 11 martie 2016, 13:46)

    pedepsitorul [utilizator]

    Intr-adevar, procedura asa spune!

    Doar ca substanta a devenit interzisa tocmai pentru ca sportivii au inceput sa abuzeze de ea!

    Daca iei o pastila, si nu participi 1 an la concursuri pentru ati ingriji sanatatea, e una!
    Dar sa iei in ultimii ani, preventiv ca sa nu faci diabet'' este cu totul altceva!
  • +8 (14 voturi)    
    In sfarsit... (Vineri, 11 martie 2016, 13:53)

    s.t.e.f.a.n [utilizator]

    M-am saturat de declaratii politically correct de genul "ca vezi, c-o fi, c-o pati, saraca n-a stiut, s-o intelegem, etc".

    In sfarsit un jucator care spune lucrurilor pe nume:
    1. ai fost prins, platesti/esti suspendat
    2. testele pozitive sa fie publicate automat, dupa verificarile de rigoare.

    De obicei nu-l suport pe Murray, dar de data asta a fost "spot on".
    • +5 (7 voturi)    
      Murray e tot timpul spot on... (Vineri, 11 martie 2016, 14:19)

      grigule [utilizator] i-a raspuns lui s.t.e.f.a.n

      ...poate de asta nu-l suporti :)!
      • -3 (7 voturi)    
        Desigur, Murray e un zeu... (Vineri, 11 martie 2016, 15:03)

        s.t.e.f.a.n [utilizator] i-a raspuns lui grigule

        ... imi cer scuze, nu stiu cum de mi-am permis sa nu lesin de extaz cand se vorbeste despre el.
        Mai mult, am indraznit sa spun ca nu are tot timpul dreptate... stiu, sunt un profan.
  • -13 (17 voturi)    
    Linsati-o ! (Vineri, 11 martie 2016, 14:26)

    Robert M [utilizator]

    Toata lumea are obligatia sa o atace pe aceasta sportiva alba dopata.
    Albii nu pot atinge performantele celorlate tipuri de oameni si apeleaza la substante chimice.
    Fara substante nu ar avea nici o sansa in fata naturalei Serena.
    Sportiva americana este naturala si frumoasa, ea reprezinta sportivul perfect si trebuie sa ne inchinam in fata ei.
    Daca ar fi permis ar fi normal sa ii ridicam un templu si sa o veneram ca pe o zeitate antica.
    Jos albele cu steroizi, sus americancele naturale.
    • 0 (6 voturi)    
      Propaganda ieftina (Vineri, 11 martie 2016, 15:10)

      Getodac_ [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

      Sunt numeroase exemple de sportivi americani de toate rasele care au avut probleme similare si au suportat consecintele.

      Tocmai ca Sharapova a primi tratament preferential fiindca i s-a permis sa faca anuntul in termenii ei. Normal ar fi fost sa se publice imediat, asa cum s-a procedat cu ceilalti 54 de tenismeni gasiti pozitivi in ultimele 3 luni de cand substanta a fost interzisa.

      Nu este vorba de linsare aici, ci mai degraba de cei ca tine care ii cauta scuze. Este normal sa fie pedepsita la fel de sever ca orice alt sportiv.
    • +1 (1 vot)    
      Da' cu calul ce-ati avut??? (Sâmbătă, 12 martie 2016, 12:44)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

      Ce-aveti, dom'le, cu Serena, ce treaba are ea aici???
      Trecea si ea pe strada (la figurat vorbind) si v-ati gandit sa-i dati un cap in gura, asa, stie ea de ce???
      Cand or prinde-o si pe ea dopata, atunci poate as intelege mesajul dvs., dar acum?
      Si oricum, n-o linseaza nimeni pe Sharapova, din cate vad eu. Unii o sustin, altii nu, unii sunt mai intelegatori, altii mai severi in comentarii, dar nu vad s-o injure careva cu atata patima cum e injurata, bunaoara, Halep.
      Fereasca Dumnezeu sa faca fata asta vreun pas gresit de-aceasta natura, ca, la cata inversunare exista impotriva ei - in mod absolut gratuit - va trebui sa emigreze cu tot neamul ei cu tot cat mai departe de Ro.
      • 0 (0 voturi)    
        :)))) (Sâmbătă, 12 martie 2016, 21:42)

        srah [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

        Eh, ce-a avut..?!

        Romànu' omoarà postasu' pentru continutul scrisorii, noroc cà s-a inventat e-mailul :)
  • 0 (2 voturi)    
    LoL (Vineri, 11 martie 2016, 15:13)

    Qwertz [utilizator]

    "Daca utilizezi produse dopante si esti depistat pozitiv, atunci trebuie sa fii suspendat". Acum sa vedem ce a vrut omu sa spuna: Daca utilizezi produse dopante si NU esti depistat pozitiv, atunci trebuie sa fii premiat si lumea sa nu se mai ia de tine aiurea in tramvai cum fac cu Nadal acum.
  • -4 (10 voturi)    
    Lasa mai Murray, ca maine poti fi tu (Vineri, 11 martie 2016, 16:53)

    Parzivall [utilizator]

    in situatia asta. Azi iti baga o pastila pe care o iei pe lista de interzise si maine te si ia la control. OOOppppssss, pastica aia iese din sistem in 3 luni, ai incurcat-o, sa te autosuspenzi cand o sa se intample.
  • -1 (1 vot)    
    Cine greseste,trebuie.... (Vineri, 11 martie 2016, 18:32)

    gigiN [utilizator]

    ....sa plateasca.Cu exceptia "inaltilor"functionari romani !