Ion Tiriac a anuntat ca va vinde turneul ATP de la Bucuresti: "Nu pot sa imi mai bat joc de numele meu"

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 9 martie 2016, 16:17 Sport | Tenis

BRD Nastase-Tiriac Trophy 2016
Foto: Hotnews
Ion Tiriac a anuntat, miercuri - intr-o conferinta de presa, ca va vinde turneul ATP de la Bucuresti. "E ultima data cand ma vedeti in acest turneu, este de vanzare. Eu nu pot sa imi mai bat joc de numele meu", a precizat fostul sportiv.

Pe Arena Centrala din complexul "Progresul" nu se vor mai putea juca meciuri, iar in aceste conditii partidele vor avea loc doar pe cele doua terenuri secundare. Arena Centrala nu are, la fel ca si Arena Nationala, aviz de functionare de la ISU.

"Am facut tot ce se putea pentru ca acest turneu sa continue. In trecut am cumparat licenta tot de la un roman, am platit toate datoriile existente si cred ca am ajuns sa avem un turneu decent la Bucuresti. Turneul se vinde... E ultimul an cand vedeti acest turneu la Bucuresti pentru ca eu nu-mi mai pot permite sa-mi bat joc de numele meu, pozitia mea si de trecutul nostru. Eu am vandut Dubaiul, care a fost al meu, dar timp de 12 ani in leasing. Asa este si acest turneu de vanzare. BNR-ul nu are niciun fel de vina, ei nu trebuie sa faca infrastructuri de sport. S-a nimerit ca ei sa fie acolo.

Revenind, multumesc inca o data BRD! Asta e turneul, un turneu bun. Din pacate nu vor fi multi spectatori, ca asta e situatia. Sper sa nu vom lua o palma de la ATP, pentru ca ei au auzit ca se va juca un meci cu Nadal... Cu Nadal! Intr-o sala, in luna iulie. Sa se joace in sala... Eu daca eram o faceam intr-o "potcoava", pe un stadion de fotbal, unde veneau macar 15.000 de oameni", a spus Ion Tiriac intr-o conferinta de presa.

"Acolo unde sunt terenurile 2 si 3 vom face arena centrala, care va avea cam 2.000 de locuri. Apoi, va mai fi o arena cu 800 de locuri si inca una cu cateva sute de locuri" -  Bogdan Enoiu, directorul turneului de la Bucuresti.

"Imi pare foarte rau de ce se intampla, mai ales ca de anul trecut arena primise si numele nostru, Nastase-Tiriac" - Ilie Nastase.

Cine va veni la Bucuresti


Printre cei care se vor veni anul acesta la turneul ATP de la Bucuresti vor fi Ivo Karlovic (34 ATP), Guillermo Garcia-Lopez (38 ATP), Marcos Baghdatis (39 ATP), Guido Pella (40 ATP), Lukas Rosol (50 ATP) si Fernando Verdasco (65 ATP).

Mergea si Tecau vor juca impreuna

Un alt moment important al turneului de la Bucuresti va fi reprezentat de perechea pe care o vor forma Florin Mergea si Horia Tecau. Cei doi vor evolua impreuna si la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro.

BRD Nastase-Tiriac Open se va desfasura in perioada 16-24 aprilie, la Arenele BNR.

BRD Nastase Tiriac Trophy 2016

Categoria: ATP World Tour 250
Trofeu: "Nastase-Tiriac Trophy"
Loc de desfasurare: Bucuresti, Arenele BNR - Str. Dr. Lister 35
Perioada: 16-25 aprilie 2016
Suprafata de joc: zgura
Premii: 463.520 euro
Mingea oficiala: Dunlop Fort
Castigatorul va incasa: 250 de puncte ATP si 82.450 de euro.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile Pro Tv

O femeie cu cetatenie romana, amendata in Austria cu 38.000 de euro dupa ce a cersit cu copilul pe strazi. Reactia tinerei

O femeie cu cetatenie romana care cersea in Austria a fost amendata cu 38.000 de euro pentru ca a cersit in mod repetat impreuna cu un copil, informeaza luni cotidianul austriac The Local, preluat de Agerpres.
14946 vizualizari
  • +12 (40 voturi)    
    De România își poate bate joc? (Miercuri, 9 martie 2016, 16:28)

    asavreau [utilizator]

    Ion Țiriac dovedește că nu-i un bun manager.Cum ceva scârțâie caută fraierul să-i paseze problema.Este obișnuit să câștige fără să investească,folosind bani publici.
    • +14 (22 voturi)    
      nu mai este Dottore Di Catania (Miercuri, 9 martie 2016, 16:43)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      asa este
    • +6 (16 voturi)    
      un huiduit la Arenele BNR (Miercuri, 9 martie 2016, 17:01)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      cinste lor celor care au huiduit !
      https://www.youtube.com/watch?v=ouYBwgcwgoQ
    • -7 (25 voturi)    
      Va maninca in Fund!! (Miercuri, 9 martie 2016, 18:57)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Voi carcotasii nu sunteti buni de nimic! As vrea sa vad un roman care a facut atat cat a facut Tziriac pentru Romania!
      Voi sunteti aia care faceti aprecieri despre oameni pe care i-ati vazut doar la televizor si aveti in voi o ciuda care imi provoaca scarba si nu aveti nici un merit!
      Va garantez ca ar fi fost mai bine sa avem 20 de Tziriac decat manageri "inteligenti" care ne-au dus tara de rapa!
      Va garantez ca daca era asa am fi abut o tara cu macar 2 fabrici de masini in plus, care voua, atunci cand varsa taxele in buget va creste pensia sau salariul.
      Dar nu are rodt sa va dpun lucrurile acestea ca voi il iibiti pe Ponta, Dragnea, Basescu, Udrea, Kövesi, sau mai bine zis acum ii iubiti si apoi ii huiduiti tot voi!!
      • +11 (11 voturi)    
        oare? (Miercuri, 9 martie 2016, 20:29)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

        Amintesc numai ca unicredit a cumparat banca tiriac doar pentru e evita plata unui impozit mare. adica escrocherie
  • +17 (29 voturi)    
    Asa este,"rechinule"!....., (Miercuri, 9 martie 2016, 16:29)

    gigiN [utilizator]

    ....Ti-ai batut joc destul pana acum !!
  • +10 (14 voturi)    
    Ce sa mai? (Miercuri, 9 martie 2016, 17:06)

    human_nature [utilizator]

    Apoi ma Ioane, cu atitudinea asta n-o sa vinzi niciodata elefantu'... :D
  • +11 (23 voturi)    
    intrebare (Miercuri, 9 martie 2016, 17:07)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Dar cine sunteti dvs in Romania?
  • +8 (18 voturi)    
    Ioane iarasi esti mistret ? (Miercuri, 9 martie 2016, 17:33)

    Plagarus [utilizator]

    Pune de un cort pe mosia de la Balc muta-ti turneul acolo si lasa-ne cu numele matale.
    Apropos care ti-e identitatea de " legenda " ?
  • -4 (12 voturi)    
    turneu (Miercuri, 9 martie 2016, 17:39)

    nimrod [utilizator]

    Om de afaceri de la mama lui: a descoperit ca strica orzul pe gaste si pune punct.
  • +6 (10 voturi)    
    Dl. Țiriac (Miercuri, 9 martie 2016, 18:12)

    Un cititor [utilizator]

    ar trebui să citească pilda cu bogatul căruia i-a rodit țarina. La vârsta dumnealui poate că ar și înțelege-o.
    • +1 (1 vot)    
      Tiriac filantropul (Joi, 10 martie 2016, 17:36)

      mbm [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Un om de afaceri vede turneul asta de tenis tot ca pe o afacere.
      Asa face si Tiriac, stai linistit: organizeaza turneul, cauta sponsori, vinde bilete si drepturi de televizare... iar la final trage linie. Si trebuie sa iasa cel putin pe zero.

      Numai ca Ion Tiriac are aceeasi atitudine de acum 26 de ani, cand a descalecat in Romania democrata pe post de mare salvator al neamului. Si s-a mutat intr-o vila a RAPPS-ului.

      Si in cazul turneului acesta, a parut mereu ca ne face o mare favoare ca organizeaza acest turneu la Bucuresti; un gest de mare generozitate, pt care bastinasii ar trebui sa ii aduca profunde multumiri.

      In situatia de fata are dreptate sa vanda/ mute turneul, daca Arenele BNR nu mai pot organiza competitia. Dar de aici pana la a te supara "... pe sat" si a face tam-tam e cale lunga!
  • -6 (16 voturi)    
    Romanu (Miercuri, 9 martie 2016, 18:17)

    cu5clase [utilizator]

    s-a nascut flegmatic... Pai postacilor de mai sus, ce ati vrea sa faca Tiriac ? Sa va faca el arena ? Omul face profit, impozitat de statul care-l doare la basca.Saracilor.
    • +3 (11 voturi)    
      M-ai convins ca, intradevar,.... (Miercuri, 9 martie 2016, 18:31)

      gigiN [utilizator] i-a raspuns lui cu5clase

      ...ai doar 5 clase !
      • -2 (6 voturi)    
        Putin off topic, (Miercuri, 9 martie 2016, 19:08)

        cu5clase [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

        da' esti anal-fabet de scrii intradevar fara cratima.
    • 0 (12 voturi)    
      Pai ar trebui sa-i si plateasca pe spectatori (Miercuri, 9 martie 2016, 18:35)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui cu5clase

      si tot nu ar fi multumiti.
      • -1 (13 voturi)    
        :))) (Miercuri, 9 martie 2016, 18:50)

        toxx [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        asta defineste in esenta profilul romanului de rand :)) daca ar fi dupa multi comentatori de pe aici, toti oamenii de afaceri din RO ar trebui sa munceasca pentru stat. sa ne faca tiriac arena de tenis, sa ne faca hagi stadion, etc. aceeasi atitudine cand pierde si Halep.
        • +3 (7 voturi)    
          bai ! (Joi, 10 martie 2016, 8:46)

          dragonic [utilizator] i-a raspuns lui toxx

          asa amarat esti !/ atat ai inteles !? si o florareasa sa ceara la sta sa ii faca chiosc , DA1/ supermarketurile sa ceara sstatului bani ca sa isi desfasoare activitatea !? DE CE NU COMINICA CU ACTE CATI BANI A LUAT STATUL IN TOTI ACESTI ANI DE TURNEU !!?? lasati jegurile sa se imbete singure --- inainte de 89 a trait pupandul pe Maurar sau pe nevasta lui maurar ,dupa 89 la pupt pe iliescu ,etc -- un caracter ZERO
    • +1 (1 vot)    
      Sa mute turneul (Joi, 10 martie 2016, 17:39)

      mbm [utilizator] i-a raspuns lui cu5clase

      Asta trebuie sa faca!
      E organizator, trebuie sa caute o solutie.

      Nu sa faca taraboi si sa vorbeasca de "onoarea lui nereperata".
  • +1 (7 voturi)    
    ATP = bau/bau (Miercuri, 9 martie 2016, 21:12)

    TRABI [utilizator]

    Sunteti cumva de acord ca oameni ca tiriac ar aduce tara in randul civilizatiei europene ?
    Ce , voi nu vreti domenii de vanatoare moca din avutia nationala ?
    Nu vreti , dac-ar veni nea nelu inapoi, sa va inlesnesca aproape ce vreti voi ?
    Ce-a castigat tara oamenilor care muncesc cinstit de pe urma acestor indivizi ?
    Oricum ... eu ma mandresc cu astfel de oameni .....cand apar in discutie , sar in sus de bucurie , nu-mi mai inacap in piele de mandrie , vazand cu ochii cresterea aproape instantanee a PIB , a salariilor , a alocatiilor si pensiilor ..... Tzeposule....
  • +7 (9 voturi)    
    Țiriac e mai cunoscut (Miercuri, 9 martie 2016, 23:57)

    mr_mojo [utilizator]

    Pentru vânătoarea de la Balc decât pentru tenis; din păcate.
    Nu face nimic pentru tenis (turneul ăsta aduce profit - bine, nu - îl sbandonăm
  • +3 (3 voturi)    
    Dacă turneul era valoros se făceau multe. (Joi, 10 martie 2016, 11:56)

    asavreau [utilizator]

    Turneul lui Năstase și Țiriac nici nu a fost suficient popularizat pentru a atrage jucători cu faimă.Se vede cât de populari sunt,faptul că nu vine aproape nimeni să joace,trofeul pus în joc nu are nici-o valoare.Țiriac vrea să vândă,dar cine cumpără?
  • +6 (6 voturi)    
    pai sa nu-si bata joc de numele lui (Joi, 10 martie 2016, 12:30)

    Codruta N [utilizator]

    Sa mearga la Balc, sa macelareasca mistreti - ca asta CHIAR e in concordanta cu "numele" lui! :P