Sorana Cirstea (25 de ani, 199 WTA) s-a calificat, miercuri, in sferturile de finala ale turneului WTA de la Rio de Janeiro, dupa victoria impotriva jucatoarei Polona Hercog (25 de ani, 83 WTA), din Slovenia, informeaza site-ul oficial al competitiei, potrivit Mediafax.

Cirstea a invins-o pe Hercog, in optimile de finala ale turneului WTA de la Rio de Janeiro, dotat cu premii in valoare de 250.000 de dolari, cu scorul de 7-5, 7-6 (3), intr-o ora si 50 de minute.

Jucatoarea din Romania a invins-o pe Polona Hercog pentru a treia oara in cariera sa, din tot atatea jocuri. Adversara Soranei se va stabili joi, dupa meciul dintre Silvia Soler-Espinosa (28 de ani, 171 WTA) si Danka Kovinici (21 de ani, 50 WTA), favorita numarul 3 la castigarea turneului.

Tot joi, in optimile de finala, Ana Bogdan (23 de ani, 160 WTA), o va intalni pe Lara Arruabarrena (23 de ani, 89 WTA), favorita numarul 6.