Novak Djokovic (cap de serie numarul unu) continua cursa spre castigarea celui de-al saselea Australian Open din cariera, sarbul calificandu-se in finala competitiei, dupa o victorie in patru seturi in fata lui Roger Federer (favorit numarul trei).

Novak Djokovic, prea puternic pentru Roger FedererFoto: ausopen.com

De doua ore si 19 minute a avut nevoie liderul mondial pentru a-l invinge de Federer si pentru a trece in avantaj si la meciurile directe: 23-22.

Nole a avut parte de un inceput lansat de meci, profitand de apatia unui Federer care a gresit cu aproape toate loviturile. Sarbul a servit bine, l-a coplesit pe elvetian cu retururile in forta, in timp ce Roger a avut o atitudine pasiva. Erorile nefortate au curs pe banda rulanta pentru Fedex, fostul lider mondial "pierzandu-si" si serviciul (unul care l-a ajutat din plin pana la semifinale). Dupa doar 22 de minute, Nole s-a impus cu 6-1, iar dupa alte 32 de minute cu 6-2. Incredibil dar adevarat, sarbul conducea cu 2-0 la seturi in mai putin de o ora!!!

Aflat in pericol sa inregistreze cea mai rapida infrangere in fata lui Djokovic, Federer s-a mobilizat, a salvat mingi de break in primul game din setul al treilea, iar apoi a inceput usor sa puna presiune pe adversar. Elvetianul a bifat break-ul, iar apoi gratie unui serviciu regasit a dus meciul in setul al patrulea (6-3, dupa 45 de minute).

Setul al patrulea a fost si cel mai echilibrat. S-a mers cap la cap pana la 3-3, cu "complicitatea" lui Federer. Elvetianul i-a permis lui Nole sa isi faca serviciul in primele game-uri, desi sarbul nu traversa cea mai buna perioada. Fedex a avut 30-0 contra serviciului, insa in loc sa forteze a comis mai multe erori nefortate, iar Nole a scapat dintr-o situatie care se putea complica. Aflat la adapostul scorului, liderul mondial a facut break-ul la 4-3, atunci cand Roger a fost total neinspirat la primele doua mingi din game (a comis doua erori destul de mari). Ajuns in situatia de a inchide meciul pe propriul serviciu, sarbul nu a ratat sansa. Dupa 40 de minute, Nole s-a impus cu 6-3.

Djokovic are sansa sa-l egaleze pe legendarul Roy Emerson la numarul de titluri de la Melbourne. Emerson si-a trecut in cont sase victorii (record absolut), in timp ce "Djoker" se afla la doar un meci distanta de a-i egala performanta - Nole s-a impus in 2008, 2011, 2012, 2013 si 2015.

In marea finala de duminica, Nole il va intalni pe invingatorul dintre Andy Murray (2) si Milos Raonic (13).