Dolcesport: Simona Halep a amanat operatia - Va fi pe lista Romaniei pentru meciul cu Cehia din FedCup

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Miercuri, 27 ianuarie 2016, 13:02 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro
Cu doar cateva zile in urma, Simona Halep a anuntat ca nu va participa la meciul Romaniei cu Cehia (din sferturile FedCup, se va disputa pe 6 si 7 februarie, la Cluj-Napoca), urmand sa se opereze in urmatoarea perioada (pentru o deviatie de sept). Numarul doi mondial a revenit insa asupra deciziei, urmand sa fie pe lista Romaniei impotriva Cehiei, campioana en-titre a competitiei.

Informatia a fost prezentanta in exclusivitate de Dolcesport.

Informatia revenirii Simonei este confirmata oficial si de site-ul oficial al Federatiei Romane de Tenis:

"Echipa noastra este formata din Simona Halep (2 WTA), Irina Begu (31 WTA), Monica Niculescu (40 WTA) si Andreea Mitu (96 WTA) pentru meciul cu Cehia. Alexandra Dulgheru (61 WTA), din pacate, este accidentata si nu poate juca pentru Romania. Ne bucura foarte mult faptul ca Simona Halep a decis sa joace pentru echipa noastra. A facut un tratament, si-a amanat operatia, si este pregatita sa joace in acest meci", a declarat, pentru site-ul FRT, Alina Tecsor.

Cehia se va prezenta la Cluj-Napoca cu urmatoarea echipa:


Petra Kvitova (locul 7 WTA), dubla castigatoare la Wimbledon, Karolina Pliskova (locul 12 WTA), Barbora Strycova (48 WTA) si Denisa Allertova (66 WTA).

Lipseste Lucie Safarova (locul 9 WTA), din cauza unui virus (nu a participat nici la Australian Open).

Cehia a castigat de noua ori competitia pe echipe a tenisului feminin, in 1975, 1983, 1984, 1985, 1988, 2011, 2012, 2014 si 2015.

Romania va intalni Cehia in sferturile de finala ale FedCup, disputa urmand sa aiba loc pe 6 si 7 februarie 2016, in Sala Polivalenta din Cluj-Napoca. Se va juca dupa sistemul cel mai bun din cinci partide.

Program sferturi:

Romania - Cehia
Germania - Elvetia
Franta - Italia
Rusia - Olanda.

* Echipele trecute primele sunt gazda.

Daca va trece de Cehia, Romania se va duela in semifinale cu invingatoarea partidei dintre Germania si Elvetia.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile Pro Tv

O femeie cu cetatenie romana, amendata in Austria cu 38.000 de euro dupa ce a cersit cu copilul pe strazi. Reactia tinerei

O femeie cu cetatenie romana care cersea in Austria a fost amendata cu 38.000 de euro pentru ca a cersit in mod repetat impreuna cu un copil, informeaza luni cotidianul austriac The Local, preluat de Agerpres.
7830 vizualizari
  • -12 (22 voturi)    
    schimba sportul... (Miercuri, 27 ianuarie 2016, 14:57)

    imbecilul [utilizator]

    simona si-a descoperit vocatia...daca tenisul ii produce doar dezamagiri (vezi final 2015, inceput 2016), ALBA NEAGRA ii aduce numai satisfactii...ba nu participa, ba participa la fed cup....simona, poate la acest sport sa castigi un grand slam...te sustinem...
    • +13 (19 voturi)    
      asa nickname... (Miercuri, 27 ianuarie 2016, 15:18)

      alter_ego2013 [utilizator] i-a raspuns lui imbecilul

      asa comentariu.
      Daca nu participa nu e bine, daca participa, tot nu e bine. Greu de satisfacut acesti experti de canapea, degraba batatori in tastatura si de-a pururi bagatori de seama...
    • +2 (6 voturi)    
      Bravo! (Miercuri, 27 ianuarie 2016, 21:10)

      Megies [anonim] i-a raspuns lui imbecilul

      Cat de destept sa fii sa te recomanzi cu nickname-ul asta?! Felicitari pt inspiratie!
  • +6 (18 voturi)    
    doar dezamagiri (Miercuri, 27 ianuarie 2016, 15:20)

    vindicomvs [utilizator]

    Locul 2 wta, 11 turnee castigate + finala si semifinale de grandslam si vreo 8 mil in cont.

    Ce-ai mai vrea si tu sa ai dezamagirile astea.
    • 0 (4 voturi)    
      dar sa vezi cat a facut la pariuri ?! (Joi, 28 ianuarie 2016, 8:31)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

      alea 8 mil sunt o nimica toata...

      hai mai nene ne mai lasi cu locul 2 WTA... o bat urmatoarele 10 clasate de ii suna apa in cap... nu crezi ca clasamentul asta e un pic cam prost gandit (vezi echipa romaniei de fotbal ca e in primele 15 din lume daca nu ma insel si e vai de capul ei).

      care sunt alea 11 turnee ?.. turneul de la Lehliu... turneul de la tecuci, cel de la dorohoi si inca 8 la fel de importante....

      Eu nu zic ca e 0 barat dar hai sa ne revenim un pic ca de asta a ajuns fata asta in halul asta de nu mai poate sa bata locul 131 wta...
  • +9 (17 voturi)    
    zise filozofic (Miercuri, 27 ianuarie 2016, 15:23)

    victor L [utilizator]

    @ imbecilu.

    Pentru Halep mai sint sperante, pentru imbecili, niciodata :P
  • +1 (11 voturi)    
    Nu sunt circoras, (Miercuri, 27 ianuarie 2016, 15:53)

    Canache [utilizator]

    si consider ca Simona a facut o treaba extraordinara. Dar ma intreb totusi cum se face ca s-a inscris la Shenzen (parca) a aflat ca joaca cu Azarenka si s-a accidentat; a iesit din primul tir la AO ca e accidentata (dupa ce in declaratiile anterioare era ok); se opereaza si nu participa la Fedcup - dar nu participa Safarova si Simona se razgindeste (dupa ce era cert ca NU participa).
    Chiar poti sa nu te intrebi ...?
  • +1 (5 voturi)    
    Domnisoara Halep, (Miercuri, 27 ianuarie 2016, 20:22)

    rutger [utilizator]

    are oarece frustrari din zilele cand viata ei si a familiei era grea, iar acum situatia materiala, exceptionala pentru Ro, care a castigat-o prin munca grea, duce la unele reactii de alint, normale pentru cei care au cunoscut greul si ajung, la un moment dat, in varful piramidei ! Probabil ca ceva sfaturi de la experti psihologi si persoane competente vor reusi sa- i arate Simonei calea adecvata in viata si sport ! Hai noroc si sanatate !
    • +2 (2 voturi)    
      nu inteleg de ce (Joi, 28 ianuarie 2016, 8:32)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui rutger

      ai luat minusuri... e o explicatie foarte plauzibila pt esecurile pe banda rulanta din ultima perioada.
  • +2 (4 voturi)    
    Va propun urmatoarea..... (Joi, 28 ianuarie 2016, 7:22)

    gigiN [utilizator]

    ...axioma :Tot ceea ce spune si face Simona este perfect,din toate punctele de vedere.Dumnezeu sa-i fereasca pe cei ce indraznesc sa fie,uneori,de alta parere !!!