Angelique Kerber (cap de serie numarul sapte) a reusit surpriza zilei de la Australian Open, dupa ce a invins-o pe Victoria Azarenka, sportiva creditata de casele de pariuri cu a doua sansa la castigarea turneului de Grand Slam, dupa Serena Williams. Visul frumos s-a terminat pentru Shuai Zhang (jucatoare care a eliminat-o in turul intai pe Simona Halep), chinezoaica fiiind invinsa de Johanna Konta. Astfel, in semifinale se vor duela Kerber cu Konta si Serena Williams cu Agnieszka Radwanska.

Victoria AzarenkaFoto: ausopen.com

De o ora si 45 de minute a avut nevoie Kerber pentru a o elimina in doua seturi pe Victoria Azarenka, scor 6-3, 7-5. Sportiva din Germania a avut procentaj mai bun atat pe primul, cat si pe al doilea serviciu, a fost superioara inclusiv la capitolul asi (4-2) si a fructificat sase din cele 13 sanse de break. In total, Angelique a castigat 81 de puncte, fata de cele 69 ale Victoriei. Azarenka "a stat mai bine" la erori nefortate: 33-16, in timp ce la capitolul lovituri castigatoare Kerber a avut castig de cauza: 31-28. Demn de mentionat este faptul ca aceasta este prima victorie a jucatoarei din Germania in fata Victoriei (Azarenka conducea cu 6-0 inainte de acest sfert de finala de la Australian Open).

83 de minute a stat pe teren Johanna Konta pentru a o invinge pe Shuai Zhang, marea surpriza de pe tabloul feminin de simplu, scor 6-4, 6-1. Britanica a dominat disputa, a bifat 7 asi, a avut procentaj de 79% puncte castigate cu primul serviciu, a avut 28 de lovituri castigatoare (fata de doar 12 ale lui Zhang) si a castigat in total 69 de puncte (doar 49 au fost trecute in dreptul lui Shuai).

Rezultatele zilei:

(7) Angelique Kerber - (14) Victoria Azarenka 6-3 7-5

Johanna Konta - Shuai Zhang 6-4 6-1

Semifinale:

(1) Serena Williams - (4) Agnieszka Radwanska

(7) Angelique Kerber - Johanna Konta.

Serena Williams (locul 1 WTA) are 8-0 in meciurile directe cu Agnieszka Radwanska (locul 4 WTA), in timp ce Johanna Konta (47 WTA) si Angelique Kerber (6 WTA) nu s-au mai intalnit pana acum.