VIDEO Serena Williams, inca o victorie in fata "victimei" preferate: 6-4, 6-1 cu Maria Sharapova - Liderul mondial este in semifinale la Australian Open

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 26 ianuarie 2016, 9:14 Sport | Tenis

Serena, inca o victorie in fata Mariei
Serena Williams si-a trecut in palmares a 18-a victorie consecutiva in fata Mariei Sharapova, liderul mondial castigand intr-o ora si 32 de minute duelul cu rivala din Rusia. A fost 6-4, 6-1 pentru Serena, jucatoare care s-a calificat in semifinalele de la Australian Open.

"A inceput meciul atat de anevoios, dar l-a incheiat intr-o viteza prea rapida pentru Maria", se precizeaza pe site-ul oficial al competitiei despre victoria sportivei din SUA.

Maria a inceput partida curajos, cu multe lovituri castigatoare si cu tactica de a o tine pe Serena cat mai departe de linia de fund, de a nu o lasa sa isi faca jocul de regularitate. Rusoaica a contat in meci doar pana la 4-4, in primul set, moment din care Williams a dat senzatia ca a trecut instant la o viteza superioara. Dupa 55 de minute, sportiva din SUA s-a impus cu 6-4. Maria s-a tinut aproape de adversara, a avut sansa ei, dar mentalul Serenei a facut diferenta. Cu 9 asi si 19 lovituri castigatoare (fata de doar 6 ale rusoaicei), Williams a castigat primul set (6-4).

Al doilea a fost un adevarat galop pentru Serena. Maria a acuzat din plin pierderea primul set, iar cu cat ea era mai jos din punct de vedere mental, cu atat Williams era mai sus. Dupa 37 de minute, liderul mondial a castigat cu un categoric 6-1. Serena a avut 12-5 la capitolul lovituri castigatoare in setul al doilea, reusind sa castige un numar dublu de puncte: 30-15.

In urma acestei victorii, Serena conduce cu 19-2 in meciurile directe cu Maria.

Pentru un loc in finala competitiei, Serena Williams se va duela cu Agnieszka Radwanska (cap de serie numarul patru). Poloneza a trecut in doua seturi, scor 6-1, 6-3, de Carla Suarez Navarro (favorita zece).