Australian Open: Minunea continua - Dupa Simona Halep, Zhang Shuai a eliminat-o si pe Alize Cornet

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Joi, 21 ianuarie 2016, 10:37 Sport | Tenis

Shuai Zhang
Foto: ausopen.com
Zhang Shuai (133 WTA) continua parcursul superb de la Australian Open, jucatoarea din China invingand-o pe Alize Cornet, scor 6-3, 6-3. Asiatica trecuse in primul tur de Simona Halep, cap de serie numarul doi.

Shuai a avut nevoie de o ora si 26 de minute pentru a trece de Cornet (locul 33 WTA).

Zhang nu a facut nicio dubla greseala, a castigat 62% din punctele jucate cu primul serviciu, 56% din punctele jucate cu al doilea, a castigat 11 din 12 puncte de la fileu (procentaj de 92%), a bifat 18 lovituri castigatoare, 32 de erori nefortate si a avut un total de 68 de puncte castigate.

Shuai o va intalni in turul trei pe Varvara Lepchenko, din SUA.

Turul doi, rezultate:

9-Karolina Pliskova - Julia Goerges 7-6(5) 6-1
Annika Beck - 11-Timea Bacsinszky 6-2 6-3          
21-Ekaterina Makarova - Tatjana Maria 6-4 6-2           
7-Angelique Kerber - Alexandra Dulgheru 6-2 6-4
Zhang Shuai - Alize Cornet 6-3 6-3                        
15-Madison Keys - Yaroslava Shvedova 6-7(4) 6-3 6-3    
Laura Siegemund - 19-Jelena Jankovic 3-6 7-6(5) 6-4     
Madison Brengle - Johanna Larsson 7-5 4-6 6-1              
Denisa Allertova - 30-Sabine Lisicki 6-3 2-6 6-4
14-Victoria Azarenka - Danka Kovinic 6-1 6-2        
3-Garbine Muguruza Blanco - Kirsten Flipkens 6-4 6-2     
Barbora Strycova - Vania King 7-6(5) 6-4           
Naomi Osaka - 18-Elina Svitolina 6-4 6-4                 
Varvara Lepchenko - Lara Arruabarrena Vecino 7-6(7) 6-4     
Johanna Konta - Zheng Saisai 6-2 6-3                     
20-Ana Ivanovic - Anastasija Sevastova 6-3 6-3.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile Pro Tv

Prima vizita in strainatate a ducelui si ducesei de Cambridge, cu ambii copii. De ce a ingenuncheat premierul Canadei

Ducele si ducesa de Cambridge si copiii lor: George si Charlotte, au ajuns in Canada, in prima vizita in strainatate in formula de 4. Daca printul George este deja la al doilea turneu in strainatate, dupa Australia, pentru surioara lui de 16 luni e prima oara cand pleaca atat de departe de casa.
8093 vizualizari
  • -5 (13 voturi)    
    moaaa, belea! (Joi, 21 ianuarie 2016, 10:54)

    gigi [anonim]

    a batut-o pe alin corle!! alize conet. ally corbet. stai, pe cine a batut?? cine e asta, ce loc wta????
    • -3 (5 voturi)    
      asa mai merge (Joi, 21 ianuarie 2016, 11:07)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui gigi

      ati editat, brava
    • +5 (5 voturi)    
      E dopata sau are o perioada ff buna ?! (Joi, 21 ianuarie 2016, 12:33)

      Tenisul feminin [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Chinezoaica no name din afara top100 a eliminat deja 2 jucatoare mult peste nivelul ei, nr2 si nr33 mondial.

      Nici o dubla greseala?! E noroc sau e o concentrare putin neobisnuita..ce sa mai zic de 92% reusita la fileu, e SF..

      Vad ca au fost eliminate si capetele de serie 18 si 19, tot de jucatoare mai slab clasate.

      Ah, si tenisul nu e pentru cei care scuipati seminte pe stadion, gen "gigi", nu aveti nimic pozitiv in gandire, doar injuraturi si mistocareala de prostanaci..
  • +9 (11 voturi)    
    Alize Cornet (Joi, 21 ianuarie 2016, 11:14)

    Calin [anonim]

    @gigi

    Daca nu stii tenis, mai bine comenteaza pe prosport.ro sau pe sport.ro

    Alize Cornet are la activ 3 victorii impotriva Serenei Williams.
    Problema ei este ca face meciuri bune contra jucatoarelor de top si se impiedica de cele mai slabe. Locul 33 pe care il ocupa nu reflecta ce poate face.

    Incearca sa comentezi la fotbal, poate te descurci mai bine.
    • -3 (5 voturi)    
      mai gigel de redactie (Joi, 21 ianuarie 2016, 11:24)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Calin

      Nu-ti raci gura de pomana. Articolul nu continea nicio referinta pt sportiva pe care totusi majoritatea nu o cunosc, darminte pozitia WTA extrem de fluida, de bun simt pt un articol sportiv.
  • -1 (9 voturi)    
    Surpriza (Joi, 21 ianuarie 2016, 11:25)

    Martinezu [utilizator]

    Ca aceasta chinezoaca a batut-o pe Cornet, e intr-adevar o supriza. Despre Simona, din pacate nu as spune ca e o surpriza desi diferenta de locuri WTA este ametitoare.
    Halep a dezvoltat un stil de aparare si nu a adaugat nimic la ce stia. E curios ca fiind in top 20 nu stie/poate sa foloseasca anumite lovituri practicate pe scara de celelalte jucatoare. Ea face ce stie si poate ea mai bine. Se apara disperata. Alearga dintr-un colt in altul si e normal sa o lase suflul.
    Asta , dupa mine nu este stil de joc pentru no 2 mondial. Nici 10 si poate nici 15.
  • -1 (7 voturi)    
    cat timp ? (Joi, 21 ianuarie 2016, 11:28)

    math_2 [utilizator]

    ...sau mai corect cate luni vor trece pana ce Zhang o va depasi pe Halep.? Nu multe, veti vedea. Punctele lui Halep dispar in ritm ametitor, chinezoaica va face cateva salturi f mari in clasament.

    Noi ramanem insa un popor de tenismeni in frunte cu victor Ponta primul roman care a castigat la Wimbledon.
  • -3 (7 voturi)    
    se drogheaza... (Joi, 21 ianuarie 2016, 11:36)

    imbecilul [utilizator]

    poate cineva sa dea o explicatie cat de cat logica victoriilor (la halep - inca locul 2 wta; alizee - locul 33 wta) obtinute de aceasta chinezoaica de 27 ani si care ocupa locul 133 wta ???....se drogheaza sau aranjeaza blaturi???
    • +1 (7 voturi)    
      sa le luam pe rand (Joi, 21 ianuarie 2016, 11:50)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui imbecilul

      1) drogheaza-te sau dopeaza-te cat vrei, nu vei juca niciodata cum joaca aici Zhang
      2) Cu blatul nu e exclus, astia ai nostri, ca brazii, sunt neam de viteji precum clanul Becali. Dar la jocul lui Halep nu cred ca un blat e mare smecherie, ea pare oricum chinuita si inferioara in 90% din meciuri.
    • +3 (7 voturi)    
      Perceptie gresita (Joi, 21 ianuarie 2016, 11:51)

      Calin [anonim] i-a raspuns lui imbecilul

      Vad peste tot aceeasi perceptie. Daca ocupa un loc slab inseamna ca e de batut. Toata lumea uita ca oamenii astia din tenis sunt profesionisti, asta fac zilnic uneori peste 8h pe zi.
      Daca este locul 133 nu inseamna ca nu stie tenis.
      Diferenta o face mentalul si cum "simti" mingea in ziua in care joci (stii bine ce ai de facut, dar nu-ti iese jocul).
      Sunt jucatori care in momentul in care uita de presiune, joaca dezinvolt si devin foarte periculosi. Sa nu uitam ca a reusit 30+ lovituri castigatoare contra Simonei... care daca mai face ceva ok zilele astea, alearga dupa minge. Faptul ca a confirmat victoria contra frantuzoaicei arata ca stie sa joace tenis si a prins o saptamana de exceptie (si Cornet probabil ca s-a pus "in garda" dupa ce a auzit ca a invins-o pe Halep).
      Nu cred ca sunt droguri, pur si simplu e o jucatoare ce intentiona sa se retraga din acest sport si joaca fara nici o retinere. In tenis conteaza foarte mult sa ai initiativa in joc. Daca simti mingea bine si esti primul care schimba directia loviturilor... i.e. preiei initiativa, poti castiga impotriva unuia mult mai bun ca tine, dar care joaca prudent (vezi Simona).

      That's all.
    • -5 (7 voturi)    
      asa a vrut dumnezeu (Joi, 21 ianuarie 2016, 11:54)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui imbecilul

      Nimic nu se intampla fara voia domnului, probabil Dumnezeu ii pedepseste pe europeni pentru ca au fost prea primitori cu musulmanii.
      • +2 (2 voturi)    
        :))) (Joi, 21 ianuarie 2016, 15:16)

        srah [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Nici tu nu ai toate tiglele pe casa :)) ..dar e bine. Contează când , cum si cine destinde atmosfera :P
    • +5 (11 voturi)    
      sa stii ca da ! (Joi, 21 ianuarie 2016, 11:56)

      tecumseh [utilizator] i-a raspuns lui imbecilul

      nu pot fi mai buni decat noi, ca noi ne tragem din daci iar steaua a castigat cupa campionilor acum 30 de ani ! iar dacii erau viteji iar steaua invincibila, deci halep care se trage din ei nu poate fi batuta de o chinezoaica ascunzandu-se pe dupa marele zid. deci sigur e o magarie la mijloc, o noua nedreptate istorica e pe cale sa li se intample aprigilor urmasi ai dacilor. fratilor, nu permiteti asa ceva ! luati-va laptopul, sticla si la lupta !
      • -3 (7 voturi)    
        :)) (Joi, 21 ianuarie 2016, 12:26)

        cititoare [utilizator] i-a raspuns lui tecumseh

        m-ai facut sa rid, dar tot minus ti-am dat.
      • +2 (2 voturi)    
        Clar ! (Joi, 21 ianuarie 2016, 15:19)

        srah [utilizator] i-a raspuns lui tecumseh

        Tu si muciflenduri jucati pe același teren.. Probabil încă nu ați descoperit :))