Mai mare|Mai mic

Simona Halep va debuta la Australian Open contra unei jucatoare din calificari

de Narcis Anton     HotNews.ro
Vineri, 15 ianuarie 2016, 8:19 Sport | Tenis

Jucatoarea romana de tenis Simona Halep, a doua favorita, va debuta impotriva unei adversare venite din calificari la Australian Open, primul turneu de Mare Slem al anului, care va incepe luni la Melbourne, potrivit tragerii la sorti efectuate vineri.

Simona Halep a pierdut semifinala WTA de la Sydney cu jucatoarea de tennis din Rusia Svetlana Kuznetsova, numarul 25 in lume. Meciul a fost intrerupt joi in mai multe randuri din cauza ploii la scorul de 5-4 pentru Simona si a fost reluat vineri dimineata. Jucatoarea noastra a pierdut insa primul set in tiebrek cu 6-7 (5), ratand 3 mingi de set, a revenit in setul secund pe care l-a castigat cu 6-4, dar a cedat cu 3-6 ultimul set si se opreste in semifinale. Rusoiaca (25 WTA) va juca finala contra portughezei Monica Puig (94 WTA), jucatoare venita din calificari.