WTA Brisbane: Simona Halep o va intalni pe Victoria Azarenka in optimi

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Luni, 4 ianuarie 2016, 12:41 Sport | Tenis

Victoria Azarenka, la Brisbane
Victoria Azarenka a castigat de-o maniera categorica partida cu Elena Vesnina (115 WTA), din Rusia, scor 6-2, 6-0, obtinand astfel calificarea in optimile turneului WTA de la Brisbane. In urmatoarea partida, Vika se va duela, miercuri, cu Simona Halep.

Vika (22 WTA) a inceput mai greu partida, a fost condusa cu 2-0, dar si-a revenit imediat si a trecut la controlul disputei. Fostul numar unu mondial s-a impus cu 6-2, 6-0. Meciul a durat o ora si 28 de minute.

Castigatoarea partidei dintre Halep si Azarenka se va duela in sferturi cu invingatoarea disputei Dominika Cibulkova vs Roberta Vinci.

Simona Halep si Victoria Azarenka s-au intalnit de trei ori pana acum: este 2-1 pentru Azarenka.

2012, Doha: 6-3, 6-1 pentru Azarenka
2012, Linz: 6-1, 6-1 pentru Azarenka
2015, US Open, sferturi: 6-3, 4-6, 6-4 pentru Halep.

Titluri in cariera: 11-17
Bani castigati din tenis: $11.127.535 - $25.593.363.

Samantha Crawford - Priscilla Hon 6-4 6-4
8-Carla Suarez Navarro - Ajla Tomljanovic 6-1 6-2.

Ultima castigatoare a turneului de la Brisbane este Maria Sharapova (n.r. in 2015), in timp ce la dublu s-au impus Martina Hingis si Sabine Lisicki. Competitia este dotata cu premii totale in valoare de $885.500.

VIDEO Voineasa, o statiune in ruina dupa ce a fost impartita intre sindicate. "Pe vremuri, nu aveai loc de turisti, acum sunt 30"

Turismul romanesc este plin de minusuri. Sute de hoteluri, pensiuni, vile si apartamente din intreaga tara au ramas la mana sindicatelor.
7705 vizualizari
  • -1 (3 voturi)
    este un bun prilej (Luni, 4 ianuarie 2016, 13:07)

lucian [anonim]

pentru simona sa demonstreze ca victoria aceea nu a fost intamplatoare,ca pauza nu a avantajat-o...
    ca stie tenis si nu intamplator este pe locul doi...