WTA Brisbane: Simona Halep o va intalni pe Victoria Azarenka in optimi

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Luni, 4 ianuarie 2016, 12:41 Sport | Tenis

Victoria Azarenka, la Brisbane
Victoria Azarenka a castigat de-o maniera categorica partida cu Elena Vesnina (115 WTA), din Rusia, scor 6-2, 6-0, obtinand astfel calificarea in optimile turneului WTA de la Brisbane. In urmatoarea partida, Vika se va duela, miercuri, cu Simona Halep.

Vika (22 WTA) a inceput mai greu partida, a fost condusa cu 2-0, dar si-a revenit imediat si a trecut la controlul disputei. Fostul numar unu mondial s-a impus cu 6-2, 6-0. Meciul a durat o ora si 28 de minute.

Castigatoarea partidei dintre Halep si Azarenka se va duela in sferturi cu invingatoarea disputei Dominika Cibulkova vs Roberta Vinci.

Simona Halep si Victoria Azarenka s-au intalnit de trei ori pana acum: este 2-1 pentru Azarenka.

2012, Doha: 6-3, 6-1 pentru Azarenka
2012, Linz: 6-1, 6-1 pentru Azarenka
2015, US Open, sferturi: 6-3, 4-6, 6-4 pentru Halep.

Titluri in cariera: 11-17
Bani castigati din tenis: $11.127.535 - $25.593.363.

Samantha Crawford - Priscilla Hon 6-4 6-4
8-Carla Suarez Navarro - Ajla Tomljanovic 6-1 6-2.

Ultima castigatoare a turneului de la Brisbane este Maria Sharapova (n.r. in 2015), in timp ce la dublu s-au impus Martina Hingis si Sabine Lisicki. Competitia este dotata cu premii totale in valoare de $885.500.

Citeste pe Stirile ProTV

Cele mai tari glume si caricaturi, dupa BREXIT. Cum s-a facut haz de necaz dupa iesirea Marii Britanii din UE

BREXIT-ul a fost, de departe, principala tema a mesajelor de pe Twitter, chiar si la ore bune distanta dupa anuntarea rezultatelor.
7698 vizualizari
  • -1 (3 voturi)
    este un bun prilej (Luni, 4 ianuarie 2016, 13:07)

lucian [anonim]

pentru simona sa demonstreze ca victoria aceea nu a fost intamplatoare,ca pauza nu a avantajat-o...
    ca stie tenis si nu intamplator este pe locul doi...