Ioan Stan, primul antrenor al Simonei Halep: "Este o jucatoare urmarita de noroc, prinde culoare bune, i se accidenteaza adversarele"

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 19 octombrie 2015, 10:31 Sport | Tenis

Simona Halep, la Wuhan
Foto: wuhanopen.org
​Simona Halep se afla la doar o saptamana distanta de startul Turneului Campioanelor, competitie unde va fi cap de serie numarul unu. Ioan Stan, primul antrenor al jucatoarei, a vorbit despre norocul pe care il are sportiva din Constanta. "Este o jucatoare urmarita de noroc, prinde culoare bune, i se accidenteaza adversarele", a spus Stan.

Despre Turneul Campioanelor

"Daca se va reface total, este posibil orice, dar Turneul Campioanelor este o competitie extrem de grea pentru ca este sfarsit de an si s-a acumulat foarte multa oboseala. Eu cred ca daca va prinde o forma buna si daca va avea noroc, va face o figura frumoasa" - Ioan Stan, conform Ring.

Despre norocul Simonei Halep


"Si spun ca Simona este urmarita de noroc peste tot. Are noroc pentru ca ori pica pe un culoar bun în turnee, ori are adversar puternic, dar acesta abandoneaza si trece mai departe, ori, acum, Serena a ieșit din top si ea ajunge pe primul loc… asta este noroc, nu este altceva. si ca sa dau un citat din Caragiale: «Norocul e puţin si lumea e multa»" - Ioan Stan pentru Ziarul Ring.

Cine s-a calificat pana acum la Turneul Campioanelor

Simona Halep, Maria Sharapova, Garbine Muguruza, Petra Kvitova, Angelique Kerber si Agnieszka Radwanska. 

Cine lupta pentru ultimele doua locuri

Lucie Safarova, Flavia Pennetta, Timea Bacsinszky, Venus Williams, Carla Suarez Navarro, Karolina Pliskova si Belinda Bencic.

Turneul Campioanelor de la Singapore va avea loc in perioada 25 octombrie - 1 noiembrie, intrecerea fiind dotata cu premii totale in valoare de $7.000.000.

Ultima castigatoare este Serena (care nu va participa in 2015): 6-3, 6-0 cu Simona Halep. Jucatoarea noastra va fi cap de serie numarul unu la Singapore.


Citeste mai multe despre   























7565 vizualizari

  • +8 (22 voturi)    
    noroc (Luni, 19 octombrie 2015, 10:41)

    Soarele [utilizator]

    "o jucatoare urmarita de noroc, prinde culoare bune, i se accidenteaza adversarele" -- Ioan Stan

    Dacă scria cineva aşa într-un comentariu pe-aici, lua minus infinit în 10 minute.
    • -1 (27 voturi)    
      pai, cam are dreptate! (Luni, 19 octombrie 2015, 11:05)

      lili [anonim] i-a raspuns lui Soarele

      Ce nume mari a batut Simona Halep?!
      O data, din intamplare, pe Serena Williams, cu Sharapova nu are nici o sansa, la fel cu celelalate nume mari pe care nu prea a avut ghinionul(asta DA, e noroc!) sa le intalneasca!
      S-o vedem jucand cu nume mari si batandu-le una cate una, aia e valore!
      Asa, adunand puncte la turnee cu NO NAMEuri ajungi usor numarul 2!
      Sharapova e pe trei in clasamentul WTA desi nu a jucat nici jumate din turneele jucate de Halep!
      • +3 (17 voturi)    
        ... (Luni, 19 octombrie 2015, 11:25)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui lili

        Sigur te uiti la tenis? Cine sunt celelalte nume mari? Pe Kvitova a batut-o de fiecare data, cu Muguruza are 1-1 anul asta, pe Aga, Safarova, Pliskova si pe Kerber le-a tot batut. Pana si pe Venus(nu e la pensie, e pe 12 si le bate lejer pe Muguruza si altele) si pe Vika le-a batut anul asta. In comparatie, Mitu a avut un parcurs norocos la RG si pana saptamana trecuta cand a batut-o pe Safarova iesita din perfuzii nu a mai trecut de turul 1 de la Bucuresti. Acum mai are putin si iese din prima 100. Acolo poti sa vorbesti de noroc neconfirmat.
      • +17 (23 voturi)    
        O simplă vizită pe site-ul WTA (Luni, 19 octombrie 2015, 11:33)

        OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui lili

        Muguruza 1-2
        Kvitova 2-0
        Radwanska 4-4 (dar a câștigat 4 din ultimele 5)
        Kerber 3-0
        Penetta 1-4
        Safarova 3-1 (le-a câștigat pe ultimele 3)
        Bacsinszky 2-0

        Acestea sunt rezultatele Simonei cu actualul top 10, în afară de Serena și Sharapova. Lămurește-mă, te rog, care ar fi numele alea mari cu care are noroc să nu se întâlnească Simona. Monica Seles, Steffi Graf?
        • +3 (11 voturi)    
          f tare!! (Luni, 19 octombrie 2015, 11:49)

          gogonel [anonim] i-a raspuns lui OzzyO

          ai merita mai multe plusuri :)))))))))
        • -5 (11 voturi)    
          Irelevant (Luni, 19 octombrie 2015, 17:03)

          George [anonim] i-a raspuns lui OzzyO

          Iti amintesc faptul ca Halep n-a castigat nici un turneu de Grand Slam si a castigat doar unul singur de Master Series in toata cariera sa... Foarte, foarte, foarte putin pentru un loc doi mondial... Statistica ta e una irelevanta.
          • +2 (8 voturi)    
            Irelevant e comentariul tău (Luni, 19 octombrie 2015, 17:26)

            OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui George

            Afirmația la care am răspuns eu a fost foarte clară: Halep nu dă peste jucătoarele de valoare din circuit, iar atunci când dă, pierde.

            În ceea ce privește turneele de GS, lăsând la o parte că Wozniacki a fost chiar numărul 1 fără să câștige vreunul, poți să-mi spui câte turnee din astea au câștigat Muguruza, Radwanska sau Kerber?
    • +2 (14 voturi)    
      Penibil (Luni, 19 octombrie 2015, 12:55)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui Soarele

      Cam cat de penibil si ridicol trebuie sa fii ca sa spui treaba asta in calitate de prim antrenor?

      Sau cumva crapa de invidie si ura pentru ca nu face parte din staful lui Halep ca sa manance si el o paine, sa aiba si el parte de niste faima, sa apara si el la ziar si la tv. Cu siguranta nu ar mai fi zis asta. Astia sunt oamenii mici.
      • +2 (4 voturi)    
        .. (Marţi, 20 octombrie 2015, 1:50)

        Riegel [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

        Eu am avut ocazia sa-l cunosc personal. Si m-a mirat, la momentul respectiv, increderea pe care o avea in potentialul Simonei(Simona avea atunci 12 ani!) Cu atat mai mult ma mira acum atitudinea lui. Da' toti avem voie sa fim prosti! Chiar si din invidie, cum zici tu!
    • +7 (11 voturi)    
      Si accidentarile Simonei? (Luni, 19 octombrie 2015, 13:45)

      User2 [anonim] i-a raspuns lui Soarele

      Tot noroc se cheama??? Dl. Stan a pierdut o buna ocazie sa taca din gura...
      • -9 (9 voturi)    
        Ha! (Luni, 19 octombrie 2015, 17:05)

        George [anonim] i-a raspuns lui User2

        Prostane, se poate tace si din altceva decat din... gura?
        • +1 (1 vot)    
          .. (Marţi, 20 octombrie 2015, 1:33)

          Riegel [utilizator] i-a raspuns lui George

          In romana se zice se poate tacea! Ca te vad asa implicat si tehnic cu altii!:)
    • -3 (7 voturi)    
      Eu am tot spus-o... (Luni, 19 octombrie 2015, 17:00)

      George [anonim] i-a raspuns lui Soarele

      Iar pentru asta mi-am luat tona de injuraturi de la fanaticii fani ai lui Halep... Locul pe care Halep se afla in clasamentul WTA este unul mincinos. Punct.
  • +3 (13 voturi)    
    .... (Luni, 19 octombrie 2015, 10:44)

    tirolez [utilizator]

    Ce om rau. Serena e tot pe primul loc. Simona e doar pe primul loc in cursa pentru Singapore si asta doar pentru ca Serena nu merge.
    Daca avea noroc ajungea in finala la USO, dar Penetta a facut meciul vietii ei atunci. Intre timp a pierdut si cu nr. 414, s-a dus motivatia.
  • +2 (16 voturi)    
    dar cine e ioan asta ? (Luni, 19 octombrie 2015, 10:51)

    rov [utilizator]

    in afara de stan...?
  • +7 (17 voturi)    
    noroc sau nu (Luni, 19 octombrie 2015, 10:55)

    gopo111 [utilizator]

    nu mai conteaza, poate si joaca mai bine mai rau, totul este ca ii "iese" jocul si cistiga, ca nu cred ca a ajuns locul 2 mondial doar pe noroc, sa fie ea sanatoasa si sa mai cistige tot ce se poate cistiga, succes Simona
  • +3 (15 voturi)    
    o fi avind si noroc dar sigur a muncit 99% (Luni, 19 octombrie 2015, 11:08)

    mnicku [anonim]

    In finala de la RG cu Sharapova meciul a fost echilibrat pina la 4-4 in setul 3. Unde a fost norocul Simonei?
    Nu cred ca Simona ar fi pierdut finala daca nu se contra cu arbitrul de scaun pt o minge dubioasa. Lipsa de concentrare in acel moment a dus la pierderea ultimelor 2 ghem-uri si a finalei . La fel si in finala de la Madrid din acel an tot cu Sharapova.

    Ca are sau nu noroc, e discutabil, roata se invirte
  • +2 (16 voturi)    
    daca tu... (Luni, 19 octombrie 2015, 11:21)

    liviu_ [utilizator]

    ca prim antrenor spui ca e noroc e grav... deci esti praf ca antrenor.

    halep are si ceva bafta dar sa nu uitam ca are victorii cu mai toate jucatoarele din top 10.

    problemele ei sunt altele: lipsa unui antrenor bun si CONSTANT!, ca se accidenteaza relativ des etc...
    nu cred ca atat de norocoasa.
    eu pot avea tot norocu din lume ... nu ajung in top 500
  • +1 (15 voturi)    
    Sila! (Luni, 19 octombrie 2015, 11:21)

    Cristian [anonim]

    Ce sila imi este de corectitudinea asta romaneasca (a se citi invidie!).
    Auzi ce nume mari a batut Simona! Ce nume mai ai batut tu bai "pai .." in mod sigur bati tastatura ca sa iti atingi maximul de .....
  • -3 (13 voturi)    
    Mai Ioane (Luni, 19 octombrie 2015, 11:28)

    ploiesteanu [utilizator]

    Ai noroc că nu-mi ieși în cale, pentru prostiile pe care le spui.
  • +4 (10 voturi)    
    ce vrea sa spuna ilustrul antrenor... (Luni, 19 octombrie 2015, 12:43)

    ktalin [anonim]

    ... este ca sunt meciuri aranjate.
    Ilustrul antrenor crede ca poti sa ajungi pe 2 asa, dar uita ca este greu sa te mentii.
    Am pierdut 1 min din viata, cand am citit afirmatia ilustrului antrenor
  • +11 (17 voturi)    
    Statistica pt Simona (Luni, 19 octombrie 2015, 12:51)

    Merlin [anonim]

    Tot citesc pe forumuri despre ”ce nume mari a batut Simona”? Hai sa clarificam, ca sa inchidem subiectul.

    Top 10 WTA Ranking (19 Oct 2015)
    1 WILLIAMS, SERENA 11285
    2 HALEP, SIMONA 6580
    3 SHARAPOVA, MARIA 4691
    4 MUGURUZA, GARBIÑE 4690
    5 KVITOVA, PETRA 3860
    6 RADWANSKA, AGNIESZKA 3690
    7 KERBER, ANGELIQUE 3400
    8 PENNETTA, FLAVIA 3372
    9 SAFAROVA, LUCIE 3221
    10 BACSINSZKY, TIMEA 3157

    Road to Singapore, 19 Oct 2015 ( clasamentul cu performantele pe 2015, Serena retrasa)
    1 HALEP, SIMONA 5790
    2 MUGURUZA, GARBIÑE 4511
    3 SHARAPOVA, MARIA 4322
    4 KVITOVA, PETRA 3491
    5 RADWANSKA, AGNIESZKA 3425
    6 KERBER, ANGELIQUE 3400
    7 SAFAROVA, LUCIE 3221
    8 PENNETTA, FLAVIA 3153
    9 BACSINSZKY, TIMEA 3133
    10 WILLIAMS, VENUS 3091

    Rezultate pt Simona la intalnirile directe:
    Halep - S. Williams: 1-6
    Halep - Sharapova: 0-5
    Halep - Kvitova (fosta nr 2 WTA): 2-0
    Halep - Muguruza: 1-2
    Halep - Kerber: 3-0
    Halep - Radwanska (fosta nr 2 WTA): 4-4
    Halep - L. Safarova: 3-1
    Halep - Bacsinszky: 2-0
    Halep - Pennetta: 1-4
    Halep - V. Williams: 1-3
    Halep - Carla Suarez Navarro: 5-5
    Halep - K. Pliskova: 2-0
    Halep- Wosniacki ( fosta nr1 WTA): 2-2
    Halep - Ivanovic ( fosta nr 1 WTA): 2-2
    Halep - Jankovic (fosta nr 1 WTA): 6-1
    Halep - Petkovic : 5-1
    Halep - Azarenka ( fosta nr 1 WTA): 1-2

    CATEVA CONCLUZII:
    1. Simona poate ca nu va fi un fenomen ca Serena ( incercati sa vedeti si statisticile dezastruoase ale altor jucatoare la intalnirile cu Serena, ex S. Williams - Sharapova: 18-2!!! )
    2. Simona are momentan multe infrangeri la Sharapova (desi meciurile cu ea sunt disputate si eu cred ca vor veni curand si victoriile Simonei)
    3. cu toate celelelate jucatare care stau in general prin top 20 Simona are statistici bune.
    4. Simona este in top pt ca merita!
    • +4 (6 voturi)    
      Asta inseamna sa fii hater (Luni, 19 octombrie 2015, 16:28)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui Merlin

      Oamenii ti-au dat minusuri pentru ca nu sunt de acord cu rezultatele. Ele reprezinta o manipulare franc-masonica-sionista-samd

      Asta inseamna sa fii hater.
  • +2 (6 voturi)    
    Postacul antrenor (Luni, 19 octombrie 2015, 15:37)

    Tenisescu [anonim]

    Interesant, de mult timp, aproape la fiecare articol despre Simona Halep, apar niste postaci (sau doar unul si acelasi, as zice) care abereaza despre cat de rau isi alege ea antrenorii. Era clar ca postacul respectiv este din sistem, ca prea-i stia pe toti antrenorii Simonei. Deductia logica: un fost antrenor al Simonei, un ofticat ca a fost dat afara, o ataca pe forumuri...
  • +5 (9 voturi)    
    Ioan Stan & (Luni, 19 octombrie 2015, 15:47)

    Irist [utilizator]

    Dar fenomenalul antrenor nu a fost norocos c-a antrenat-o pe Simona? Ce alt nume de jucatoare, jucator a mai antrenat? Invidia... bat-o vina!
  • +4 (6 voturi)    
    Răutate sau prostie? (Luni, 19 octombrie 2015, 16:42)

    Dan Nicolae [anonim]

    Să presupunem că așa ar fi, deși în mod evident nu este așa! Dar să presupunem că ar fi așa cum spune distinsul antrenor. În cazul acesta cum poate fi interpretată declarația dânsului? Răutate sau prostie? Sau se simte privilegiat că a avut norocul extraordinar să antreneze o jucătoare atât de norocoasă?
  • +2 (2 voturi)    
    ,, (Marţi, 20 octombrie 2015, 2:02)

    Riegel [utilizator]

    Apropo, domnule Ilincescu, Kerber nu e inca 100% calificata! E drept, e foarte aproape! Domnul Anghel, coordonatorul sportului pe siteul adevarul, o dadea calificata pe Kerber de saptamana trecuta!