WTA Wuhan: Venus Williams, in semifinale: A invins-o pe Johanna Konta

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Joi, 1 octombrie 2015, 16:28 Sport | Tenis

Venus Williams
Foto: ausopen.com
Venus Williams (35 de ani) a obtinut calificarea in semifinalele de la Wuhan, dupa ce a invins-o pe Johanna Konta, sportiva care in sferturi o eliminase pe Simona Halep. A fost 6-4, 3-6, 7-5 pentru Venus, dupa o partida care a durat doua ore si 40 de minute.

Sferturi de finala, rezultate:

6-Angelique Kerber - CoCo Vandeweghe 6-1 3-1 (abandon Vandeweghe)
Venus Williams - Johanna Konta 6-4 3-6 7-5                     
5-Garbine Muguruza Blanco - Anna Karolina Schmiedlova 6-2 6-2
15-Roberta Vinci - 8-Karolina Pliskova 7-6(2) 6-3.

Semifinale:

Venus Williams - 15-Roberta Vinci
5-Garbine Muguruza - 6-Angelique Kerber.

Turneul de la Wuhan face parte din categoria Premier 5, fiind dotat cu premii totale in valoare de $2.212.250. In 2014, competitia a fost castigata de Petra Kvitova: 6-3, 6-4 cu Eugenie Bouchard.
























3437 vizualizari

  • -5 (5 voturi)    
    am ajuns sa tin cu Venus (Joi, 1 octombrie 2015, 16:55)

    ana [anonim]

    Deci Kinta putea fi batuta, decisivul s-a jucat pan ala 7-5 pentru Venus.
    Venus e cea care a jignit o jucatoare romana, parca Irina Sparlea la Indian Wels, Si uite ca am ajuns sa ma bucur ca a castigat.......
    Simona, ia-ti un antrenor de caibru, singura nu vei putea face fata! Succes.
    • +8 (8 voturi)    
      Nu (Joi, 1 octombrie 2015, 17:03)

      slur [utilizator] i-a raspuns lui ana

      Concluzia pe care trebuia sa o tragi era alta:
      daca Johanna Konta, dupa un meci epuizant ieri, a reusit sa revina de la 0-1 la seturi si sa ajunga sa serveasca pentru meci impotriva unei jucatoare de mare calibru, atunci cu siguranta victoria de ieri impotriva lui Halep nu a fost o intamplare.
      • -1 (3 voturi)    
        Suntem de acord (Joi, 1 octombrie 2015, 17:27)

        ana [anonim] i-a raspuns lui slur

        Daca citeai mai atent, suntem pe aceeasi lungime de unda. Simonei ii trebuie un ANTRENOR de marca. Ca talent are, munceste, dar nu are si perspectiva unei experiente .
        Venus e o scarba xenofoba!
    • +3 (5 voturi)    
      Este o mare prostie.... (Joi, 1 octombrie 2015, 17:22)

      gigiN [utilizator] i-a raspuns lui ana

      ...sa vrei sa piarda o jucatoare pentru ca ea a batut=o pe alta.Poate nu stii,dar Konta (numele corect)nu a castigat la lovituri de la 11 m !
  • 0 (12 voturi)    
    PRO HALEP, V-A MAI TRECUT ? (Joi, 1 octombrie 2015, 17:07)

    Susufler0 [utilizator]

    POT SA-MI SPUN PAREREA FARA SA MA INJURATI ? Venus Williams (cea care in 1997- erati nascuti pe-atunci ?- ii spunea Irinei Sparlea ca e "un curcan mare si alb") , la 35 de ani, dupa un meci de peste 2 ore si 40 de minute o invinge pe Johanna Konta in trei seturi,ultimul fiind 7-5. Ce inseamna asta ? Inseamna ca daca Williams, la randul ei pierde in semifinale, Halep chiar ca este o jucatoare de pluton. Daca Konta ar fi castigat turneul mai puteam sa o scaldam. A pierdut la castigatoare,bla,bla,bla. Asa insa. Infrangere la Lukic Baronni, la Cepelova, la X, la Y, la Z , toate intr-un an,mai greu de explicat. Si nici nu e manace. Hai, pa.
    • +5 (13 voturi)    
      Da (Joi, 1 octombrie 2015, 17:30)

      OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Dacă Vinci o bate pe Venus, înseamnă că e mai bună decât Konta, deci decât Halep. Dar apoi, dacă Vinci pierde în finală la Kerber. înseamnă că și Kerber e mai bună decât Vinci, Venus, Konta și Halep. Și cum, în întâlnirile directe, Halep o conduce pe Kerber cu 3-0, ajungem la concluzia clară că până și Halep e mai bună decât Halep.
      • +8 (8 voturi)    
        Maestre... (Joi, 1 octombrie 2015, 18:12)

        DiRaguza [anonim] i-a raspuns lui OzzyO

        ...nici Wittgenstein nu explica mai logic acest paradox decât ai făcut-o domnia-ta...
      • +2 (6 voturi)    
        hahaha (Joi, 1 octombrie 2015, 20:08)

        ampersand [utilizator] i-a raspuns lui OzzyO

        Excelent :)) Varianta romaneasca a paradoxului american "Chuck Norris e tata lu' Chuck Norris" :)
      • +1 (3 voturi)    
        NU SUNT PRO HALEP, DAR TIN CU HALEP ! (Joi, 1 octombrie 2015, 20:12)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui OzzyO

        Ei, vezi de ce de greci s-a ales praful inca din antichitate ! Au descoperit logica formala si n-au mai iesit din ea. Eu mi-am luat o marja de siguranta si tocmai de aceea am incheiat anterior spunand : "Si nici nu e manace". Sa fii "manace" inseamna sa fii foarte talentat. Nastase a fost manace. Federer e manace. Radvanska e cea mai manace din circuitul fetelor.Halep e extrem de muncitoare si stie extraordinar de bine ce vrea. Sa faci la 20 de ani (sper sa nu gresesc) operatie de micsorare a sanilor , pentru a putea creste randamentul in joc, in conditiile in care ai castigat la junioare Roland Garrossul cu sanii daruiti de Dumnezeu, asta inseamna ca ai o determinare exceptionala pt. a castiga. Si inchei. Iti dai seama ce ar insemna ca dupa acest sacrificiu sa nu reusesti ? Tocmai de aceea ii doresc sa reuseasca.
      • +4 (4 voturi)    
        :)))) (Vineri, 2 octombrie 2015, 0:16)

        Riegel [utilizator] i-a raspuns lui OzzyO

        Esti mortal, OzzyO!
        • +2 (2 voturi)    
          da ! (Vineri, 2 octombrie 2015, 13:22)

          srah [utilizator] i-a raspuns lui Riegel

          ufff, in sfarsit reusesc si eu sa-i citesc pe cei care-mi plac... ziua trecuta era unu singur care dribla, sarea la cap .. si centra si da cu capul .. nu mai reuseam sa va gasesc comentariile ! :)))
  • 0 (0 voturi)    
    Adevarul -Halep mai slaba ca Venus Williams (Vineri, 2 octombrie 2015, 9:21)

    andreesanu [utilizator]

    Cand fugi de adevar te plezneste cand nu te astepti ,asta-i buba care o ascunde Simona.