WTA Guangzhou Simona Halep a castigat partida cu Petra Martic, scor 6-4, 6-2 / Monica Niculescu, detinatoarea titlului in China, a trecut in runda inaugurala de Yulia Putintseva

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 22 septembrie 2015, 8:26 Sport | Tenis

Turneul WTA de la Guangzhou
Simona Halep a castigat in aceasta aceasta dimineata partida cu Petra Martic (128 WTA) la turneul WTA de la Guangzhou (China), dotat cu premii totale de 226.750 dolari. Romanca a castigat meciul cu 6-4, 6-2.

Setul secund a fost echilibrat pana la scorul de 2-2, romanca luand apoi patru gameuri la rand.

Halep (care va implini 24 de ani pe 27 septembrie), numarul doi mondial, este principala favorita, iar adversara sa din aceasta runda inaugurala era venita din calificari.

Monica Niculescu a castigat in aceasta dimineata meciul din primul tur impotriva jucatoarei Yulia Putintseva, (20 ani, 75 WTA), scor 7-6(5), 1-6, 6-3. Monica a avut un meci dificil, iar in setul trei a fost condusa cu 3-1, reusind apoi cinci gameuri consecutive.

Este a treia oara cand romanca o invinge pe jucatoarea din Kazahstan.

Niculescu este detinatoarea titlului de la Guangzhou si cap de serie 6 in editia 2015 a turneului.