Echipa Statelor Unite ale Americii a castigat Cupa Davis dupa doar doua zile de joc, cu succese in primele trei partide ale finalei impotriva Rusiei. Gemenii Bob si Mike Bryan au adus punctul victoriei in intalnirea de dublu in care s-au impus cu 7-6, 6-4, 6-2 in fata perechii ruse Nikolai Davidenko - Igor Andreev.

Meciul perechilor a fost disputat doar in primul set, castigat la tie-break de americani care au revenit de la 1-3 in jocul decisiv pe care si l-au adjudecat cu 7-4, dupa o dubla greseala a lui Andreev. Impinsi de la spate de publicul din Memorial Coliseum, Portland, cei doi frati, castigatori a cinci turnee de mare slem impreuna, si-au zdrobit adversarii in celelalte doua seturi, punand capat partidei dupa o ora si 56 de minute. A fost a 13-a victorie in Cupa Davis pentru Mike si Bob, in 14 jocuri disputate la dublu.

Punctul castigat de fratii Bryan a fost decisiv, dupa ce in prima zi a partidelor de simplu Andy Roddick trecuse in minimum de seturi de Dimitri Tursunov, iar James Blake il invinsese pe Mihail Iujnii in patru seturi.

Odata titlul decis, meciurile din ultima zi nu mai conteaza decat pentru statistica, astfel ca ele se vor disputa dupa sistemul cel mai bun din trei seturi.

Este pentru a 32-a oara cand SUA castiga concursul de tenis pe echipe, dar prima oara dupa 12 ani. Precedenta victorie a americanilor venise tot in fata Rusiei, in 1995, pe zgura moscovita.