Simona Halep: Nu am ascultat cand mi s-a spus ca nu pot juca la cel mai inalt nivel, mi-am urmat visul

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 10 septembrie 2015, 20:38 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: usopen.org
Jucatoarea Simona Halep, locul 2 WTA, a declarat pentru o echipa japoneza de televiziune, referitor la faptul ca nu este o sportiva inalta, ca multa lume ii spunea in copilarie ca nu poate evolua la cel mai inalt nivel din aceasta cauza, dar ea nu a ascultat si si-a urmat visul.

Printre jurnalistii de presa straina care au dorit sa-i ia declaratii Simonei Halep, dupa victoria romancei in sferturile de finala ale US Open, s-a aflat si o echipa japoneza de televiziune, relateaza Mediafax.

"Imi pare rau sa-ti spun asta, dar nu esti inalta ca alte jucatoare", i s-a adresat Simonei Halep reporterul japonez, in limba engleza. "Jucatoarele japoneze sunt scunde. Ce poti sa le spui fetelor noastre care gandesc: 'sunt prea mica, nu pot reusi in acest sport'?"

"Multa lume imi spunea asta cand eram copil, ca nu pot juca la cel mai inalt nivel pentru ca nu sunt destul de inalta, dar nu am ascultat, mi-am urmat doar visul meu de a deveni o jucatoare profesionista de tenis si am avut familia mea alaturi de mine sustinandu-ma tot timpul. Am stiut ca am picioare bune, suficienta putere sa ma bat cu jucatoarele inalte, asa ca iata-ma aici si sunt fericita ca am reusit sa ajung unde sunt in prezent si in semifinalele acestui turneu de Grand Slam", a declarat Simona Halep pentru reporterul care isi flexase genunchii sa fie la acelasi nivel cu ea.

"Eu sunt mai inalt, iata, dar deja m-ai invins" a spus reporterul, multumindu-i pentru declaratie.

Simona Halep s-a calificat, miercuri, in semifinalele US Open, dupa ce a invins-o, cu scorul de 6-3, 4-6, 6-4, pe Victoria Azarenka din Belarus, locul 20 WTA si cap de serie numarul 20, in sferturile de finala ale turneului.























41215 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    Ce copil grozav! (Joi, 10 septembrie 2015, 21:00)

    D_Poroineanu [utilizator]

    Si Serenei i se spuneau bazaconii cand era adolescenta.

    Ce inseamna puterea unui vis, a unei idei dominante, unui proiect vital. Din pacate 95% dintre noi nu ne putem angaja in ceva atat de mare si de clar.

    Bravo Simona! Un exemplu pentru milioane de romani si nu numai. Un avans in specia umana.
  • +1 (7 voturi)    
    Succes (Joi, 10 septembrie 2015, 21:07)

    ana [anonim]

    Felicitari pentru cele doua meciuri infernale. Dar sa stii ca energia unui om e limitata in timp. Daca poti, asculta si de antrenor, care poate stabili o tactica sa nu mai alergi 3 km/meci si sa devii mai agresiva, ca POTI, totul e sa si intelegi ca visul se si construieste.
    Iti doresc sa devii o mare campioana, cum e Serena.
    Chiar si ideea de dublu cu Tecau te-a ajutat, nu mai abandona idei de succes,\.
    • +3 (5 voturi)    
      mda (Joi, 10 septembrie 2015, 22:18)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui ana

      din nefericire nu antrenorul joaca, nu el simte cum e. e usor de pe margine sa stabilesti strategii.
      nu a abandonat ideea de dublu de amorul artei ci pt. a-si maximiza sansele la single, unde, avand in vedere ca deja se accidentase putin, avea mai mari sanse.

      jocul ala la dublu ii serveste de acomodare si pt a mai invata jocul la fileu.
    • +4 (8 voturi)    
      Visul (Vineri, 11 septembrie 2015, 7:35)

      Chitcaila [utilizator] i-a raspuns lui ana

      Simonei s-a construit, Ana. E jucătoare profesionistă și o mare jucătoare de tenis a lumii . Visul cu nr 1 mondial nu zic că nu o fi și al ei, dar este în primul rând al unor români. Însă fanii adevăraţi sunt cei care învaţă, în timp, să-şi calibreze aşteptările pe care le au de la sportivii pe care îi susţin. Cu sfaturi blege că să devină mai agresivă și altele, lucruri pe care ea le știe și răsștie, nu o ajutăm. Dimpotrivă. Permanenta presiune a fanilor o apasă.
  • +1 (3 voturi)    
    pune-ti va rog link-ul interviului (Joi, 10 septembrie 2015, 21:43)

    sorina [anonim]

    Multumesc.
  • +1 (3 voturi)    
    daca mai crestea 5 cm (Joi, 10 septembrie 2015, 23:37)

    a [anonim]

    le batea pe toate si cred ca avea si doua slamuri pana acum
    • +3 (5 voturi)    
      aha (Vineri, 11 septembrie 2015, 0:55)

      b [anonim] i-a raspuns lui a

      deci marimea conteaza in final
  • +4 (10 voturi)    
    Simona (Vineri, 11 septembrie 2015, 8:45)

    CEZAR [anonim]

    Simona este o mare jucatoare de tenis. Insa peste tot este loc de mai bine. De exemplu: 1.La meciul din semifinale, Azarenka nu scapa nicio ocazie sa se bucure , in stil enervant pentru sustinatorii Simonei si pentru Simona, de fiecare punct castigat.. Simona era foarte cuminte dupa reusitele ei, ca si cum nu ar fi contat daca va pierde sau daca va castiga. Abia spre final al inceput sa se bucure de punctele castigate. Uitati-va ce fac alte tenismene mari, ca Sirina sau Sarapiova dupa ce castiga puncte. 2. Stiu ca din fata televizorului toti stiu cum ar trebui jucat. tOTUSI nu-mi place sa vad ca IN PREA MULTE SITUATII Simona returneaza migea exact in locul in care se afla adversara, parca invitand-o pe aceasta sa o plimbe dintr-o parte in alta a terenului Ca urmare este alergata prea mult si devine sensibila la accidentari. IN REST, TE IUBIM, SIMONA. SUCCES !
    • 0 (4 voturi)    
      bazaconii (Vineri, 11 septembrie 2015, 12:28)

      HaralambieHarpalete [utilizator] i-a raspuns lui CEZAR

      exprimi o părere de om care se uită de puțin timp la tenis și nu cunoaște fenomenul. vezi că despre simona se spune că e extrem de enervantă atunci când dă cu racheta de pământ în fiecare meci. citește forumurile de dincolo. sau vezi doar ce-ți place?
      cât despre azarenka, e chiar o tipă simpatică, și pe teren, dar mai ales în afara lui. pe teren, ce ai vrea, să nu se bucure la punctele câștigate? să fim serioși, fiecare se bucură, și o face în felul său.
    • +1 (3 voturi)    
      tenisul e un joc psihologic (Vineri, 11 septembrie 2015, 13:40)

      dan [anonim] i-a raspuns lui CEZAR

      1.Azarenka se bucura la fiecare meci,, pana si Kvitova a inceput sa tipe desi tacea malc...Nu trebuie sa blamam marele jucatoare ca tipa sau urla, tenisul e un joc psihologic.

      2.asta fac si adversarele ei de multe ori, in tenis se numestre ,,asteptand greseala adversarului''. Conteaza intr-adevar sa plasezi mingea puternic, pentru ca adversarul e posibil sa nu o poata returne avand in vedere plasamentul.
  • +1 (3 voturi)    
    parere (Vineri, 11 septembrie 2015, 10:43)

    ticu [anonim]

    Aparare dezarmanta pentru adversare, care duce in final la adevarate caderi psihice ale acestora insa cu un atac cu foarte putine momente de sclipire.
    Cam asa, cred eu poate fi caracterizat in acest moment jocul Simonei. Daca serviciul si atacurile pe linii ar putea fi imbiunatatite emotiile si durata meciurilor ar fi mult mai scurte.
    Mult succes Simona!
  • -3 (3 voturi)    
    Imi place cum ii dati sfaturi lui Artemis (Vineri, 11 septembrie 2015, 11:06)

    Marele Zeu Apollo [anonim]

    si o desconsiderati
    imi aduce aminte de modul in care v-ati purtat cu mine ina cesti 19 ani cat am condus tara si lumea asta
    de altfel deosebirea principala dintre zei si oameni,cel putin in Romania,e ca oamenii nu duc niciodata la un bun sfarsit ceea ce incep
    eu termin toate jocurile pe care le incep,va recomand Final Fantasy ,13-2,15 euro pe steam:))) pt a vedea adevarata istorie a lumii din vechime,din Japonia,Atlantia si Agartha
    si la fel face si ea,sigur ca ea e zeita Jocurilor sportive si a Vanatorii,eu ma ocup cu Filozofia,Puritatea si Artele si cu Politica:)
    si sunt si zeul Civilizatiei,al Cunoasterii si Progresului
    lucrurile se vad cand zeii nu mai sunt alaturi de voi si asta se va vedea curand
  • +1 (1 vot)    
    inaltimea (Vineri, 11 septembrie 2015, 15:09)

    cristi [anonim]

    conteaza, dar nu numai, uite ca poate si e tare, am vazut deja cateva adversare lacrimand :))

    conteaza mai mult ca are ani de zile in fata si mai are inteligenta sa ii gestioneze, o sa ne bucure mult timp de acum incolo, nu vad cum sa rateze cateva GS-uri
  • +1 (1 vot)    
    felicitari (Vineri, 11 septembrie 2015, 17:32)

    vali dinu [anonim]

    la cati isi dau cu parerea, tu simona fa in continuare ceea ce stii mai bine !!!