VIDEO US Open: Simona Halep vs Victoria Azarenka (Dupa ora 19:30)

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Miercuri, 9 septembrie 2015, 11:34 Sport | Tenis

Simona Halep, la US Open
Foto: usopen.org
Simona Halep se afla la doar un singur meci distanta de semifinalele de la US Open, jucatoarea noastra fiind nevoita sa treaca de Victoria Azarenka pentru a-si indeplini acest vis. Meciul se anunta unul foarte dificil pentru Simona, adversara sa aflandu-se intr-o dispozitie de joc foarte buna. Partida de pe Arthur Ashe va incepe dupa ora 19:30, urmand sa fie in direct pe Eurosport si LiveText pe HotNews.ro.

Vezi aici rezumatul partidei de la Linz:



Vezi aici rezumatul partidei de la Doha:




Simona Halep vs Victoria Azarenka:

Ani: 23-26
Locul nasterii: Constanta - Minsk, Belarus
Inaltime: 1,68 metri - 1,83 metri
Greutate: 60 kg - 70 kg
Ambele sunt jucatoare de mana dreapta
Victorii/ infrangeri in 2015: 44-11 vs 30-11
Victorii/infrangeri in cariera: 309-145 vs 436-161
Titluri in 2015: 3-0
Titluri in cariera: 11-17
Bani castigati in 2015: $2,771,675 vs $953,006
Bani castigati in cariera: $9,331,083 vs $25,176,712
Locul in clasamentul WTA: 2-20

Meciuri directe: 2-0 pentru Azarenka

2012, Doha: 6-3, 6-1 pentru Azarenka
2012, Linz: 6-1, 6-1 pentru Azarenka.


Ce crede Azarenka despre Halep

"Simona a crescut mult fata de ultima oara cand am jucat impotriva ei. Cu siguranta, se numara printre favorite. A fost in Top 3 perioada indelungata, a castigat meciuri importante", a declarat Victoria Azarenka, citata de site-ul WTA.

Cum vrea sa joace impotriva Simonei

"Cred ca jocul sau vorbeste pentru ea. Este foarte solida din spatele terenului, are aproape toate loviturile. Pentru o jucatoare care nu este foarte inalta, are un serviciu destul de bun. Are foarte multe arme. Trebuie sa ma concentrez asupra jocului meu, sa fiu agresiva si sa incerc sa controlez jocul", a completat Azarenka.

Simona Halep: "Sunt mai puternica fata de cand am intalnit-o in 2012"


"Sunt diferita fata de momentul in care ne-am intalnit (n.r. in 2012). Sunt mai puternica atat din punct de vedere mental, cat si din punct de vedere fizic. Cred ca pot castiga. Trebuie sa raman pozitiva, sa-mi fac jocul, sa fiu agresiva si foarte rapida. Stiu ca Azarenka va lupta, pentru ca este o luptatoare. Amandoua suntem obosite, dar trebuie sa trag tare si sa incerc sa profit de sansele mele atunci cand le voi avea" - Simona Halep.


Citeste mai multe despre   



















8064 vizualizari

  • -14 (24 voturi)    
    tocanita de campeoana. (Miercuri, 9 septembrie 2015, 11:40)

    xanti [utilizator]

    O bate Azarenka de o asculta cu urechea.
    E simplu cand joaca cu locurile 30-100,o sa se vada adevarata valoare .
    Parca vad ca se da accidentata sa nu se faca de rusine,o doare unghia,coapsa,degetul si cotul in ceea ce priveste Romania.
    • +10 (14 voturi)    
      asa o fi (Miercuri, 9 septembrie 2015, 12:18)

      LaurentiuCatrina1 [anonim] i-a raspuns lui xanti

      dar pe locul 2 nu cred ca a ajuns doar jucand cu locurile 30-100.
    • +14 (14 voturi)    
      deja cunosti scorul, nr de spectatori (Miercuri, 9 septembrie 2015, 12:35)

      mnicku [anonim] i-a raspuns lui xanti

      poate le spui organizatorilor de la US Open si cum sa faca tragerea la sorti, ca ei nu stiu.

      Daca tu iti inchipui ca la acest nivel cineva se da batut pt o durere de unghie te inseli.
      Iti spun eu : toti jucatorii sint acolo ca sa cistige trofeul, banii sint pe locul 2 dar trofeul e cel mai important.

      Rusinos a fost anul trecut la Wimbledon cind Serena a intrat beata pe teren de nu a reusit sa vada mingea, asta-i rusinos.

      Eu cred ca Simona va cistiga greu, dar va cistiga.
    • +1 (1 vot)    
      tocanita de prost (Joi, 10 septembrie 2015, 1:28)

      Victoriosu' [anonim] i-a raspuns lui xanti

      Mai mai mai, ia zi koae, poimaine o sustii pe Pennetta?
  • +10 (12 voturi)    
    Frustrare (Miercuri, 9 septembrie 2015, 12:19)

    Daniel [anonim]

    Bre millenium, matale ai niste problema mari la mansarda...lipsa de incredere in fortele proprii te face sa urasti tot ceea ce este cat de cat 'apropiat'.
    In acest caz, cu Simona imparti doar 'limba romana'.

    Te si vad deseara stand la televizor asteptand marea clipa in care vei putea posta maine: V-am spus eu!

    PS: Mi se pare mie sau matale esti in acelasi timp postac PSD-ist....probabil ca ai votat cu Iliescu...ma rog daca nu esti mai tanar.
    Se confirma modelul Frustrat = PSD-ist.
    • -10 (10 voturi)    
      da ,am votat Iliescu si PSD (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:39)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      Care e treaba pot vota ce vreau,in ceea ce o priveste pe Halep prin declaratiile date o doare in cot de Romania si in cazul asta ma bucur sa piarda.
      Ea nu intra in capitolul "mandru ca sunt roman".
      • +5 (5 voturi)    
        mandru ca sunt roman.... (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:48)

        Daniel [anonim] i-a raspuns lui xanti

        N-o fi Halep dar o fi...Iliescu (ala de si-a dat foc la autobuze in 13 iunie ca sa-si justifice crimele..) sau bajetul de cartier Ponta,...sau, poate Ceausescu o fi fost un bun roman....ala de l-a omorat prietenul tau Iliescu de Craciun....hmmmm complicata 'logica' PSD-ista.

        Hai, nu te enerva, injura-ma, injur-o si pe Halep, si spera si matale ca vei castiga la loz in plic!

        Capu' asta ce mai doare nene!
      • +3 (3 voturi)    
        Exact, bravo!!! (Miercuri, 9 septembrie 2015, 15:07)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        Ma bucur c-ai spus-o de-a dreptul - la capitolul "mandru ca esti roman" intra Iliescu si PSD.

        @toti ceilalti. Am citit de curand un comentariu - chiar la unul din articolele despre SH, cred - care mi s-a parut ca da o explicatie foarte credibila acestui aparent val de ura, invidie, frustrare la adresa jucatoarei.
        Anume ca autorii unor astfel de comentarii sunt tolerati (daca nu cumva chiar incurajati, sau daca nu cumva fac chiar parte din echipa HN - poate chiar autorii???) pentru ca, prin astfel de comentarii se genereaza o contra-reactie puternica, apar zeci si zeci de alte comentarii etc., etc., etc. Si astfel se genereaza trafic, mult trafic, bucuria oricarui siteowner.

        Are o logica si explica multe lucruri - bunaoara faptul ca presupusii hateri par sa aiba pueri aproape miraculoase.
        Bunaoara, amicul nostru @millennium a reusit sa gaseasca acest articol, sa-l citeasca, sa-si formuleze si scrie comentariul si sa-l posteze - si toate astea in doar sase minute, mult inaintea oricarui alt comentator.
        Exista, de altfel, o proportie foarte mare de comentarii negative care apar primele/intre primele - alt lucru care pare logic in lumina celor de mai sus.
        • -1 (5 voturi)    
          Adevarat, dar ... (Miercuri, 9 septembrie 2015, 16:05)

          EugenEugen1 [anonim] i-a raspuns lui Prostu' satului

          La cealalta extrema se situeaza idolatrii. Nu poti sa-ti dai cu parerea despre Halep decat in termeni de "marea noastra campioana", "va castiga", "tinem pumnii" etc. altfel te trezesti cu o ploaie de minusuri. Daca exprimi o parere justificata printr-un rationament, oricat de clar si de logic ar fi, dar a carui concluzie este defavorabila imaginii "marii noatre campioane" esti hater, invidios, frustrat etc.
          • +2 (2 voturi)    
            sa ne intelegem (Miercuri, 9 septembrie 2015, 16:18)

            Daniel [anonim] i-a raspuns lui EugenEugen1

            Sintagme de genul:
            1. O bate Azarenka de o asculta cu urechea.
            2. tocanita de campeoana. ...

            arata o lipsa de minima decenta, o rautate gratuita, frustrari cat tot terenul de tenis,....pe scurt: FSN-ism sau mai noul PSD-ism 'reloaded' pentru sport.

            PS: Matale esti tot de p'acolo. Stii foarte bine ca nu era vorba de 'idolatrie'.
            • 0 (2 voturi)    
              sa ne intelegem, da' nu prea (Miercuri, 9 septembrie 2015, 16:34)

              EugenEugen1 [anonim] i-a raspuns lui Daniel

              Sincer nu cred ca n-ai inteles o iota din ce-am vrut sa spun
          • +1 (1 vot)    
            In general prin tarile lumii a treia (Miercuri, 9 septembrie 2015, 17:42)

            Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui EugenEugen1

            mai vezi idolatrii de genul asta. Oamenii cauta ceva/pe cineva care sa le fie scuza pt disperarea lor.
      • +4 (4 voturi)    
        pai... (Miercuri, 9 septembrie 2015, 16:03)

        gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        stimabile...da-mi voie...s'avem pardon, da' Simona e mai mandra ca e romanca decat matale, iliescu si psd-ul la un loc...
  • +2 (2 voturi)    
    Haterii sunt în delir (Miercuri, 9 septembrie 2015, 18:18)

    OzzyO [utilizator]

    Există o mare șansă ca Halep să ia bătaie. Noi ceilalți care apreciem un cetățean român care face de fiecare dată tot ce poate pentru a câștiga nu putem decât să sperăm. Și dacă pierde, asta e, tot fata noastră rămâne.
    Hai Simo, n-ai absolut nimic de pierdut!