Victoria Azarenka: "Simona Halep are aproape toate loviturile, este foarte solida din spatele terenului"

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 8 septembrie 2015, 14:36 Sport | Tenis

Victoria Azarenka
Foto: usopen.org
Ajunsa in sferturile de la US Open, Simona Halep va da un examen important in urmatoarea partida, jucatoarea noastra urmand sa o intalneasca pe Victoria Azarenka. Pregatita de Wim Fissette, sportiva din Belarus ar putea avea un usor avantaj, antrenorul belgian cunoscand-o foarte bine pe Simona. "A crescut mult fata de ultima oara cand am jucat impotriva ei. Simona Halep are aproape toate loviturile, este solida din spatele terenului", a precizat Azarenka.

Ce crede Azarenka despre Halep

"Simona a crescut mult fata de ultima oara cand am jucat impotriva ei. Cu siguranta, se numara printre favorite. A fost in Top 3 perioada indelungata, a castigat meciuri importante", a declarat Victoria Azarenka, citata de site-ul WTA.

Cum vrea sa joace impotriva Simonei

"Cred ca jocul sau vorbeste pentru ea. Este foarte solida din spatele terenului, are aproape toate loviturile. Pentru o jucatoare care nu este foarte inalta, are un serviciu destul de bun. Are foarte multe arme. Trebuie sa ma concentrez asupra jocului meu, sa fiu agresiva si sa incerc sa controlez jocul", a completat Azarenka.

Simona Halep: "Sunt mai puternica fata de cand am intalnit-o in 2012"

"Sunt diferita fata de momentul in care ne-am intalnit (n.r. in 2012). Sunt mai puternica atat din punct de vedere mental, cat si din punct de vedere fizic. Cred ca pot castiga. Trebuie sa raman pozitiva, sa-mi fac jocul, sa fiu agresiva si foarte rapida. Stiu ca Azarenka va lupta, pentru ca este o luptatoare. Amandoua suntem obosite, dar trebuie sa trag tare si sa incerc sa profit de sansele mele atunci cand le voi avea" - Simona Halep.

Simona Halep si Victoria Azarenka s-au intalnit de doua ori, de fiecare data castigand sportiva din Belarus.

2012, Doha: 6-3, 6-1 pentru Azarenka
2012, Linz: 6-1, 6-1 pentru Azarenka.


Citeste mai multe despre   



















9178 vizualizari

  • +13 (19 voturi)    
    Hai Simona! (Marţi, 8 septembrie 2015, 15:28)

    Eagle-owl [utilizator]

    Poti sa castigi, asta e sigur, concentreaza-te si pastreaza-ti calmul.
    • +7 (11 voturi)    
      De ce? (Marţi, 8 septembrie 2015, 15:47)

      Matei [anonim] i-a raspuns lui Eagle-owl

      I-ati dat minus?

      Ce a spus incorect? A spus doar o dorinta de a lui, si de a altora...

      SIstemul cu minusuri de la Hotnews nu e putin absurdist domnule Tapalaga?
      • +1 (7 voturi)    
        A spus (Marţi, 8 septembrie 2015, 16:16)

        Gugu [anonim] i-a raspuns lui Matei

        Poate a luat minus pentru ca a spus "Poti sa castigi, asta e sigur" :) Certitudinea probabilitatii e un truism amuzant.

        Sistemul cu minusuri e un sistem democrat, nu trebuie luate personal toate minusurile, ca asa e in viata, nu toata lumea e de acord cu toata lumea.

        Uite, o sa imi dau singur un minus si nu o sa ma supar..
        • 0 (0 voturi)    
          Iar partea cea mai frumoasa... (Marţi, 8 septembrie 2015, 21:33)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Gugu

          ... a acestui tip de democratie e ascunderea mesajului daca ai un vot negativ in plus fata de cele pozitive.
          O varianta blanda a lui "ciocu' mic, ca acum noi suntem la putere".
    • +1 (1 vot)    
      Frica și emoțiile sunt inerente, (Marţi, 8 septembrie 2015, 19:46)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Eagle-owl

      pentru a-și păstra calmul trebuie să și le inhibe. Inhibația duce la înmuierea mâinii, imprecizie în lovituri, reacții întârziate. Curios este că aceiași frică și aceleași emoții lucrează pentru tine dacă le lași libere să-ți curgă prin vene: cresc adrenalina, cresc viteza de reacție, cresc precizia loviturii.
  • +1 (5 voturi)    
    poti (Marţi, 8 septembrie 2015, 15:57)

    cristi [anonim]

    daca vii in fata si dai concentrat
    altfel alergi in spate si speri
  • +7 (11 voturi)    
    nu castiga (Marţi, 8 septembrie 2015, 16:02)

    dan [anonim]

    daca joaca cum a facut-o cu Lisicki... deci daca o sa dea toate mingile la 50 cm stanga dreapta de adversara nu are nicio sansa cu Azarenka... de fapt Lisicki s-a batut singura pe greselile nefortate si timpite.... Dar a plimbat-o pe Halep din stanga in dreapta si a gresit impardonabil.... Azarenka e 3 clase peste Lisicki
    • -4 (6 voturi)    
      Simona este o jucatoare de valore (Marţi, 8 septembrie 2015, 17:25)

      DDan [anonim] i-a raspuns lui dan

      dar nu este inca la nivelul de #2 in lume, aster este o imprejurare rara, cu jucatoare de mare valore care sunt accidentate
      Ca sa fie in varful piramidei are nevoie, mare envoy de: Serviciul este anemic, vina rar la fileu, nu are main multe variant de attic, tuna site si pasta face, tactics tribe schemata in functie de adversar
    • +3 (3 voturi)    
      calitatea (Marţi, 8 septembrie 2015, 18:08)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui dan

      calitatea simonei e ca joaca in functie de adversar, isi muleaza jocul pe ce adversar are. deci stai tu linistit, ca sigur nu joaca cum a jucat cu lisicki. ca s-ar putea sa nu joace suficient, e posibil, dar sigur nu va aplica aceeasi tactica.