US Open Halep, dupa greutatile avute in meciul cu Lisicki: "Nu este ceva foarte grav, dar este o mica problema. Sper sa ma recuperez, am o zi libera" / Simona a renuntat la dublul cu Horia Tecau pentru ca "antrenorul mi-a spus ca trebuie sa ma opresc"

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 8 septembrie 2015, 9:23 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: usopen.org
Jucatoarea de tenis Simona Halep a declarat, luni, ca a avut dureri la picior si la spate in timpul meciului cu Sabine Lisicki, dar spera sa se recupereze pana la partida de peste doua zile, din sferturile de finala ale US Open, transmite Mediafax. 

"Nu sunt foarte rau, nu este foarte grava problema, dar este o mica problema. Am avut o durere la picior, la muschiul stang, iar dupa aceea am avut crampe la spate si de-acolo s-a agravat si la picior. Sper sa ma recuperez, am o zi libera si sper sa dau tot ce pot in urmatorul meci", a declarat Halep corespondentului Mediafax.  

Ea a precizat ca nu este vorba de o accidentare, ci doar de o problema "din cauza efortului de pe teren".  

Simona Halep a castigat in mod dramatic meciul la simplu impotriva Sabinei Lisicki, in trei seturi, cu 6-7 (6), 7-5, 6-2, din optimile de finala ale US Open, dar a renuntat la cel de dublu mixt, alaturi de Horia Tecau, care urma sa aiba loc in cursul serii, impotriva cuplului Martina Hingins/Leander Paes, in sferturile de finala ale probei. 

"Antrenorul mi-a spus ca trebuie sa ma opresc. Am avut o discutie si amandoi am cazut de acord. Nu e frumos din partea mea, dar Horia a inteles. Nu e frumos sa te retragi nicicand", a explicat ea. 

Urmatorul meci, impotriva Victoriei Azarenka, va fi unul unul greu, a apreciat Simona Halep, dar revenirea sa spectaculoasa din meciul cu Lisicki o va motiva sa lupte pana la capat: "Imi da incredere pentru ca chiar daca nu joci cel mai bun tenis al tau, sa castigi un meci la nivelul acesta este foarte important, imi da incredere ca pot sa stau in teren concentrata si sa lupt pentru fiecare punct, indiferent daca pierd punctul respectiv sau nu. A fost o partida foarte buna pentru mine si sper sa mai am partide din astea in care sa lupt pana la sfarsit cu totul."  

Halep are doar doua intalniri cu Azarenka la activ, ambele pierdute, in 2012. 

Sportiva din Belarus este printre favoritele de la US Open anul acesta, desi este doar pe locul 20 in ierarhia mondiala. "Ma astept la un meci foarte greu pentru ca ea a inceput sa joace iar foarte bine si este o jucatoare buna, a fost in top", a spus Simona Halep.  

Intrebata despre incurajarile primite pe toata durata meciului cu Lisicki, in special de la publicul roman din tribune, Simona Halep a afirmat ca aceste incurajari nu fac decat sa o sustina: "Intotdeauna ma sustin si vreau sa le multumesc pentru asta. Intr-adevar este impresionant ca multi romani vin la meciurile mele cam peste tot unde ma duc, am vazut ca terenul a fost plin, mi-a placut foarte mult atmosfera si ma bucur si mai mult ca am putut sa castig ca sa-i bucur pe romanii care au venit, le multumesc inca o data si astept bineinteles urmatorul tur, pentru ca va fi greu."























10179 vizualizari

  • -19 (27 voturi)    
    hm. (Marţi, 8 septembrie 2015, 9:28)

    cititoare [utilizator]

    Bine ca il lasa pe Tecau cu ochii in soare. Sa renunti la dublu ca sa te pregatesti mai bine la individual, denota lipsa de team work.
    • +12 (18 voturi)    
      serios? (Marţi, 8 septembrie 2015, 10:29)

      ac [anonim] i-a raspuns lui cititoare

      Nu-ti cer sa joc tenis 2 ore la nivel inalt.
      Dar daca bagi o miuta de 2 ore la 35 de grade la amiaza, mai poti iesi si seara la inca o miuta?
      Acum intelegi matale team work?
      "team work"- de parca s-a dus in echipa cu tecau la turneu si dublu mixt era obiectivul ei principal!
    • +12 (14 voturi)    
      not really (Marţi, 8 septembrie 2015, 10:31)

      stef [anonim] i-a raspuns lui cititoare

      sunt dese cazurile in care jucatori de simplu ce fac si echipa la dublu sa renunte atunci cand situatia nu le mai permite sa evolueze pe doua fronturi. Daca Tecau ar fi intr-o situatie fizica asemanatoare cu Simona, ar fi ales si el sa se retraga si sa se concentreze pe proba cu sanse mai mari de izbanda, adica dublul cu JJ Rojer. Ce a declarat Simona e o declaratie de curtoazie.
    • +1 (3 voturi)    
      mai bine (Marţi, 8 septembrie 2015, 12:29)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui cititoare

      mai bine comentezi la ce te pricepi, ca sigur nu e tenisul. urmeaza sa ii faci tu programul simonei, sa ii zici cand joaca si cu cine. scopul ei principal e titlul la single, pt ca acolo are sanse mai mari decat la dublu.
      • -1 (3 voturi)    
        simplu-dublu (Marţi, 8 septembrie 2015, 15:01)

        tenisman [anonim] i-a raspuns lui andrei

        De ce s-a mai bagat la dublu, daca obiectivul major e la simplu? Nu poti sa-ti incurci partenerul si sa renunti pt. ca e vorba de bani si performanta. Ce vina are Tecau,,putea sa-si aleaga pe altcineva si acum era in meci? Aici nu e distractie, daca nu ai obiectiv dublu mixt, nu te baga. Nu e prima data cand se retrage de la dublu si-si lasa partenera (ul) balta. E vorba de corectitudine fata de celalalt.
        • -1 (1 vot)    
          !! (Marţi, 8 septembrie 2015, 17:43)

          doru [anonim] i-a raspuns lui tenisman

          Uite asa, ca sa intrebe un destept ca tine!
        • -1 (1 vot)    
          foarte simp[u (Marţi, 8 septembrie 2015, 18:12)

          andrei [anonim] i-a raspuns lui tenisman

          dintr-un motiv foarte simplu, pentru EXPERIENTA! daca stii ce e aia. experienta de la dublu e altceva, iar simona are nevoie sa stie si sa dea voleu si cum sa joace de la fileu. de aia. nu s-a bagat la dublu ca sa incurce pe cineva, dar nimeni nu stie ca se va accidenta dinainte. e ca si cum tu iti faci rezervare la hotel, ti se face rau si nu te duci si iti reproseaza aia ca de ce ai mai facut daca stiai asta. absurd.

          in plus, daca pierdea repede la simplu, ramanea la dublu. si tecau ar fi facut la fel in locul ei, insa meciurile de dublu nu sunt asa solicitante fizic.

          daca ti se pare ca ei se distreaza acolo, zic sa iti cauti alt sport, ca pe asta sigur nu il intelegi!
          • 0 (0 voturi)    
            simplu-dublu (Marţi, 8 septembrie 2015, 19:40)

            Tenisman [anonim] i-a raspuns lui andrei

            Deci, eu ca spectator imi cumpar bilet si platesc la tenis o cacealma. Faptul ca un sportiv stie ca va abandona, dar ceilalti nu stiu, este o pacaleala pt. spectatori si TV. Ideea a fost sa se mobilizeze toata lumea, inclusiv Tecau, ca sa-i creeze toate conditiile Simonei pt. performanta. Munca patriotica. Oare Serena si ceilalti din top 10 de ce nu fac asa ceva? Apuca-te sa comentezi fotbal, ca acolo se simuleaza jocuri la greu. In tenis e altceva.
  • +10 (14 voturi)    
    Oare? (Marţi, 8 septembrie 2015, 10:34)

    racing [utilizator]

    Ea e o jucatoare de simplu totusi. La nivelul asta nu poti face fata celor doua competitii in acelasi timp. Vezi cate jucatoare fac asta acum.. ;) si Federer, Djokovic etc fac la fel. Pt a-si intra in mana, a se obisnui cu terenul, atmosfera etc, joaca si la dublu in anumite turnee, dar renunta la dublu daca ajung in fazele terminale la simplu.
    Oricum, Hai Simona!
  • +1 (1 vot)    
    Acum (Marţi, 8 septembrie 2015, 16:18)

    RaduMischie [utilizator]

    Eu ma intreb altceva: Simona are un istoric de probleme fizice (nu mari, dar au fost cateva). Si atunci, de ce sa te supra-soliciti jucand si la simplu si la dublu?
    De ce trebuie sa ajunga in optimi, cu dureri destul de mari, ca sa isi dea seama ca nu trebuia sa faca asta de la inceput? Nu la US Open, cel putin