WTA Cincinnati: Simona Halep s-a calificat in finala si o va intalni pe Serena Williams

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 23 august 2015, 9:58 Sport | Tenis

Simona Halep, la Cincinnati
Foto: wtatennis.com
Simona Halep, locul 3 WTA, a invins-o, cu scorul de 6-1, 6-2, pe sportiva sarba Jelena Jankovic, locul 25 WTA, calificandu-se in finala turneului de la Cincinnati, faza in care va evolua impotriva americancei Serena Williams, locul 1 WTA.

Halep s-a impus fara probleme intr-o ora si opt minute si, in urma acestui rezultat, ea va urca, incepand de luni, pe locul 2 WTA, scrie Mediafax.

Locul 2 in clasamentul WTA de saptamana viitoare este important la stabilirea capilor de serie pentru ultimul Grand Slam al anului, US Open, competitie care va incepe la 31 august. A doua favorita va avea certitudinea ca nu o va intalni inaintea finalei pe americanca Serena Williams.

Pana atunci, Halep va juca, duminica, de la ora 22.00, la Cincinnati, impotriva numarului 1 mondial, care a invins-o, in semifinale, cu scorul de 6-4, 6-3, pe ucraineanca Elina Svitolina, locul 20 WTA si cap de serie numarul 14.

Scorul partidelor dintre Halep si Serena Williams este de 5-1 in favoarea americancei. Ele s-au intalnit ultima data, im martie, in semifinalele turneului de la Miami, cand Williams a castigat cu scorul de 6-2, 4-6, 7-5.

In octombrie 2014, in finala Turneului Campioanelor, romanca a fost invinsa, cu scorul de 6-3, 6-0. Cele doua jucatoare s-au mai intalnit si in Grupa Rosie a competitiei, cand Halep a castigat cu 6-0, 6-2.

Anterior, ele au mai jucat de trei ori si de fiecare data s-a impus Williams. Prima data au evoluat una impotriva celeilalte in 2011, in turul doi al turneului de la Wimbledon, cand Serena Williams a castigat in trei seturi, scor 3-6, 6-2, 6-1. Urmatoarele doua partide au avut loc in 2013 si s-au incheiat cu scorul de 6-3, 6-0, in semifinalele turneului de la Roma, si cu scorul de 6-0, 6-4, in sferturile de finala ale turneului de la Cincinnati.

Calificarea in finala la Cincinnati este recompensata cu un premiu de 240.500 de dolari si cu 585 de puncte WTA. Castigatoarea turneului va primi 495.000 de dolari si 900 de puncte WTA.

Halep: Ma bucur ca sunt in finala pentru a doua oara consecutiv


Simona Halep a declarat, duminica, dupa ce a invins-o pe Jelena Jankovic in semifinalele turneului de la Cincinnati, ca se bucura de faptul ca a reusit sa acceada in finala unei competitii WTA pentru a doua saptamana la rand.

"Am facut un meci bun in aceasta seara si m-am simtit bine aici. Sunt foarte fericita ca pot sa joc finale din nou, pentru a doua saptamana la rand. Publicul a fost extraordinar, atat de multi oameni au fost aici la o ora tarzie. Serena este cea ma buna jucatoare din lume pentru mine, insa nu am nimic de pierdut. Voi incerca sa ma simt bine, dar si sa cred in sansa mea", a declarat Halep, dupa ce a trecut de Jankovic.

Cu un joc exact (22-8 mingi castigatoare) si cu un serviciu destul de bun, Halep nu i-a dat nicio sansa sportivei sarbe Jelena Jankovic. Desi a egalat la 1 dupa un break al lui Halep, Jankovic a fost imprecisa si cu un pas in spatele romancei, care a castigat sase ghemuri la rand. Sportiva din Constanta a inchis primul set cu 6-1, in 33 de minute, si a condus cu 1-0 in al doilea. Din nou Jankovici a egalat, apoi Halep s-a desprins la 3-1. La acest scor, romanca si-a pierdut serviciul, ceea ce l-a facut pe antrenorul ei, Darren Cahill, sa coboare pe teren pentru a-i da indicatii. Au urmat trei ghemuri castigat la rand de Halep si meciul s-a terminat dupa 68 de minute.

Pentru Halep aceasta este a 19-a finala din cariera, a doua consecutiva. Romanca de 23 de ani a castigat 11 turnee, la Shenzhen (WTA), Dubai (Premier 5), Indian Wells (Premier Mandatory), toate trei in 2015, Doha (Premier 5), Bucuresti (WTA), ambele in 2014, Nurnberg (WTA), 's-Hertogenbosch (WTA), Budapesta (WTA), New Haven (Premier), Moscova (Premier) si Sofia (turneul "mic" al campioanelor), toate cele sase in 2013.

Ea a mai disputat sapte finale, Rogers Cup, in 2015, WTA Finals - Singapore (Turneul Campioanelor), Roland Garros (Grand Slam), Madrid (Premier Mandatory), toate trei in 2014, Bruxelles (Premier), in 2012 si Fes (WTA), in 2011 si 2010.

Saptamana trecuta, Halep a ajuns in finala turneului de la Toronto, cu elvetianca Belinda Bencic, meci pe care l-a abandonat la scorul de 6-7 (5), 7-6 (4), 0-3, din cauza unor probleme medicale.





















15741 vizualizari

  • +15 (19 voturi)    
    va fi interesant meciul (Duminică, 23 august 2015, 10:10)

    victor L [utilizator]

    din mai multe perspective:
    - Serena este in usoara cadere accentuata si de virsta;
    - Simona nu e chiar in cea mai buna forma, dar tineretea ii cere ambitie si dorinta mare de victorie.
    Vreau tenis si poate va intilniti si in finala de la U S Open.
  • +13 (13 voturi)    
    ok (Duminică, 23 august 2015, 10:28)

    alex [anonim]

    Urmeaza marele meci, succes SH!
  • -39 (43 voturi)    
    ce conjunctura (Duminică, 23 august 2015, 10:42)

    millenium [anonim]

    Cum sa ajungi pe 2 marca Halep jucand numai cu locurile 30-40.
    • +18 (20 voturi)    
      Asa e (Duminică, 23 august 2015, 11:16)

      EuInsumi [utilizator] i-a raspuns lui millenium

      Hai sa-ti enumar adversarele eliminate in ultimele 2 turnee si sa vedem:
      1. Jankovic - 22, fost nr 1
      2. Kerber - 11
      3. Radwanska - 15
      4. Errani - 16

      Cincinnati:
      1. Mladenovic - 40
      2. Petkovic - 17
      3. Pavlyuchenkova - 31
      4. Jankovic - 22

      O singura adversara de locul 40, restul de top 20. Vedea-te-as jucand cu Mladenovici care e locul 40... Te poti uita si la Williams sa vezi cu cine a jucat si mai vorbim
      • +8 (8 voturi)    
        Lasa-l mai... (Duminică, 23 august 2015, 11:39)

        anti_q [utilizator] i-a raspuns lui EuInsumi

        Se OFTICA si e plin de frustrari ca nu a mancat bataie Simona.... I-a fost luata singura lui sursa de fericire (infrangerea Simonei) si e in sevraj ca nu s-a intamplat asa. Romani patetici. Dialogul cu ei e inutil.
      • -10 (10 voturi)    
        slabut (Duminică, 23 august 2015, 13:04)

        millenium [anonim] i-a raspuns lui EuInsumi

        Nici o jucatoare top 10 nu a intalnit.
        • +8 (8 voturi)    
          jalnic (Duminică, 23 august 2015, 16:23)

          claudiub [utilizator] i-a raspuns lui millenium

          Ce căpoși și cârcotași sunt unii. Nu este vina Simonei (sau a Serenei de altfel) că celelalte jucătoare importante și capi de serie (Ivanovic, Wozniacki, Muguruza, Suarez Navarro, Safarova) au fost eliminate încă din primele tururi în ambele turnee.

          Mai mult, pentru este cap de serie nr. 2, Halep nu poate juca cu jucătoare din top 10 până cel puțin în sferturi. Condiția însă este ca și celelalte să ajungă în sferturi :))

          Iată parcursul celorlalte jucătoare de top 20 la cele mai recente turnee.

          CINCINATTI

          Eliminate în turul 1
          Muguruza 9
          Suarez Navarro 10
          Kerber 11
          Bacsinsy 12
          Radwanska 13
          Errani 16

          Eliminate turul 2
          Kvitova 4
          Wozniacki 5

          Eliminate în turul 3
          Pliskova 8
          Petkovic 15 (de Halep)

          Eliminate în sferturi
          Ivanovic 6
          Safarova 7

          TORONTO

          Eliminate în turul 1
          Suarez Navarro 9
          Pliskova 10
          V. Williams 14
          Bacisnsky 12

          Eliminate în turul 2
          Kvitova 3
          Wozniacki 4
          Safarova 7
          Muguruza 8
          Makarova 11

          Eliminate în turul 3
          Kerber 13 (de Halep)
          Petkovic 16

          Eliminate în sferturi
          Radwanska 6 (de Halep)
          Ivanovic 5

          Încă o dată, e meritul Simonei că este constantă - așa se adună punctele, așa a ajuns în top 3.
    • +8 (8 voturi)    
      Ai analizat bine! (Duminică, 23 august 2015, 11:38)

      Un-oarecare [utilizator] i-a raspuns lui millenium

      Halep a jucat cu: 40: - Mladenovic K, 17 - Petkovic A, 34 - Pavlyuchenkova A, 25 - Jankovic J
      Serena W cu: 42 - Pirokova T, 35 - Knapp K, 09 - Ivanovic A, 20 - Svitolina E
      Deci ambele au jucat (cel putin prin prisma locului ocupat) cu jucatoare de valoare apropiata.
      La Serena a fost mai larga plaja loc 9 - 42. la Halep mai stransa 17 - 40.
      In concluzie: care este problema? Important este sa castige cat mai multe locuri.
    • +16 (16 voturi)    
      Gresit (Duminică, 23 august 2015, 11:41)

      v_sile [anonim] i-a raspuns lui millenium

      Simona Halep a jucat in ultimele doua saptamani cu jucatoare chiar bune, de top 20: Kerber, Petkovici, Errani, etc

      Mai mult, Kerber e chiar jucatoarea anului, e numarul 4 in Road to Singapore (Turneul Campioanelor), rezultate strict pe baza rezultatelor din 2015.

      Simona a jucat in ultimele doua turnee in care au fost inscrise aproape toate jucatoarele din top 20 mondial si a ajuns in ambele in finala. Nu e vina ei ca Kvitova, Pliskova sau Muguruza nu au putut mai mult

      Comentariul e doar unul gratuit si rautacios. Poti cauta pe site-urile din afara ca sa vezi cum e tratata Simona Halep: ca o jucatoare de top, loc castigat absolut meritat in acest an: turneu castigat la Indian Wells, semifinala la Miami si Stuttgart, finale la Toronto si Cincinnati, etc
    • +11 (11 voturi)    
      ? (Duminică, 23 august 2015, 12:03)

      calin [anonim] i-a raspuns lui millenium

      Este interesant nu-i asa ca de vreo 2 ani Halep tot in "conjuncturi" din acestea se afla si de aceea se mentine in top 3. O fi cea mai norocoasa romanca si nu stim noi (si nici ea)?
    • +3 (5 voturi)    
      Cum? uite asa : 99% munca +1% talent + (Duminică, 23 august 2015, 12:38)

      mnicku [anonim] i-a raspuns lui millenium

      + sute de mii de euro investiti de parintii Simonei in pregatire. Daca te crezi asa voinic incearca si tu . Eu stiu ce inseamna antrenamentele fizice dure din tenis pina la epuizare + cite 5 -6 ore/zi pe teren + bani ...samd.

      Te duce capul sa gindesti ca le-a dat Simona bani adversarelor sa piarda in 3 seturi... la unele in 2 seturi. Ce telepatie are Simona de la Toronto sa-si aranjeze locul la Cincinnati in asa fel incit Sharapova sa renunte la turneu. Relax ...

      Fie ca iti place sau nu Simona e locul 2 mondial. In tenis in afara de Nastase care a fost primul no 1 mondial, nici un/o alt/a jucator/jucatoare din RO nu a mai ajuns atit de sus in clasament ... restul sint povesti

      Personal ma bucur ca a reusit sa ajunga pt a doua oara no 2 si sper sa ajunga si no 1 curind.

      La noapte cred ca Simona va cistiga cu siguranta. Serena a cistigat chinuit in ultimele meciuri, aseara : 8 duble greseli , cca 50% procentaj la primul serviciu . Pt Serena a inceput declinul.

      Mult succes Simona !!!!!! bate-o
    • +9 (9 voturi)    
      Aberant (Duminică, 23 august 2015, 13:44)

      EugenEugen1 [anonim] i-a raspuns lui millenium

      Chiar nu realizezi ca este, tehnic vorbind, imposibil sa ajungi nr 2 mondial jucand numai cu adversare din afara top 30?
    • +9 (9 voturi)    
      tocmai ca n-ai cum (Duminică, 23 august 2015, 14:56)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui millenium

      Nu se poate sa ajunga un jucator mediocru pe locul 2. In top Wta locul reflecta jocul din ultimul an. De aceea Simona Halep e o campioana.
      Trebuie sa te uiti la tenis si sa incerci sa intelegi cum functioneaza rankingul wta. Nu e foarte greu.
    • +3 (5 voturi)    
      Eei (Duminică, 23 august 2015, 15:32)

      camasa_neagra_la_gat [utilizator] i-a raspuns lui millenium

      Acest millenium e doar un mameluc rusnac si ptr ca a fepasit-o pe compatrioata lui aka sharapova... Face spume acum.
      • +6 (6 voturi)    
        absolut corect (Duminică, 23 august 2015, 18:56)

        Europiu [utilizator] i-a raspuns lui camasa_neagra_la_gat

        Fraieri suntem noi, ca-l bagam in seama!

        I-am dat si eu ieri un raspuns in care, sa fiu sincer, mai mult imi descarcam of-ul pe limbrici pigmei de genul lui.

        Raspunsul nu a trecut, cum era dealftel de asteptat, de filtrul admin-ului, hahaha...

        Iar de completat la ceea ce ati zis voi toti, efectiv nu mai este ce: daca in iulie 2014 se putea oarecum vorbi de conjunctura, acum, la mai bine de un an dupa, cand e in aceeasi pozitie, cred ca putem linistiti sa folosim termenul "confirmare".

        Ca mai are perioade slabe? Toate in WTA le au, uitati-va la Kvitova, Kerber, Radwanska, care vreti voi. Si nu neaparat cauzate de accidentari.

        Bottom line: ignorati-i, pur si simplu, pe bizoni de genul millenium. Le faceti un favor bagandu-i in seama.
    • +2 (2 voturi)    
      cat (Duminică, 23 august 2015, 19:47)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui millenium

      de dobitoc poti sa fi???
  • +22 (22 voturi)    
    Bravo Halep! (Duminică, 23 august 2015, 10:46)

    andreitr [utilizator]

    Felicitări pentru locul 2 WTA. Hai România!
  • +7 (7 voturi)    
    Bravo Simona (Duminică, 23 august 2015, 12:20)

    coco04 [utilizator]

    Bate-o pe Williams!
  • +10 (12 voturi)    
    Locul 2 (Duminică, 23 august 2015, 15:04)

    Ultima Găină [anonim]

    E de înțeles comentariul acru: millenium înghite cu greu faptul că Sharapova nu mai e locul 2 ;)
    • +6 (6 voturi)    
      La tinta (Duminică, 23 august 2015, 15:34)

      camasa_neagra_la_gat [utilizator] i-a raspuns lui Ultima Găină

      Extrem de corect :D
  • +4 (4 voturi)    
    Buna rauuuuuu (Duminică, 23 august 2015, 15:41)

    Romanus [utilizator]

    Bravo Simo!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Lasati prostiile (Duminică, 23 august 2015, 19:57)

    Canache [anonim]

    si spuneti careva unde se poate vedea meciul pe net ca n-am dolce.
    Multam mult !
  • +1 (1 vot)    
    Rezultatele iau in calcul evolutia de pana acuma:) (Duminică, 23 august 2015, 20:18)

    Lucian Ilea [anonim]

    E absolut evident ca daca participi la mai multe turnee si castigi vei fi in fata celor care participa la mai putine turnee sau pierd
    Punctele castigate se dubleaza in fiecare tur trecut,cel care castiga la Cincinatti ia 900 de puncte,cea care castiga un Grand Slam ia 2000 de puncte parca si exista multe turnee premier de 1500 de puncte
    Dar cu timpul imbatranesti si poti face un efort mai mic si poti participa la mai putine turnee pe an
    Spre exemplu,Maria Sharapova participa la 16 turnee pe an si e pe locul 3 acum in timp ce Simona participa la 25-26 de turnee pe an pt ca are 23 de ani nu 33 si e pe locul 2 acuma
  • +2 (2 voturi)    
    live? (Duminică, 23 august 2015, 20:34)

    Vlad [anonim]

    unde se poate vedea pe net ? ms
    • 0 (0 voturi)