WTA Cincinnati: Simona Halep vs Anastasia Pavlyuchenkova 7- (7-3); 6-2 Simona, joc de mare clasa in setul secund/ Semifinala cu Jankovic

de Ionut Baias     HotNews.ro
Sâmbătă, 22 august 2015, 3:47 Sport | Tenis

Simona Halep, la Cincinnati
Foto: wtatennis.com/ getty
Simona Halep a castigat clar disputa cu Anastasia Pavlyuchenkova (Rusia, locul 34 in clasamentul WTA), scor 7-6 (7-3); 6-2, si se califica in semifinalele turneului "Premier 5" de la Cincinnati unde o va intalni pe Jelena Jankovic. Vizibil obosita dupa cele doua meciuri anterioare cu Mladenovic si Petkovic, Simona a inceput greu primul set, deplasarea in teren si serviciul fiind punctele slabe. Halep si-a ridicat insa nivelul jocului, a castigat primul set in tie-break, iar in setul secund a etalat un tenis de mare clasa, fara speranta pentru Pavlyuchenkova.

Jucatoarea noastra conduce cu 5-0 la intalnirile directe.


Setul II

6-2 Simona incheie in stil de mare campioana cu un rever superb in lung de linie. Cum ar arata oare Simona cu un serviciu doi mai bun?

  • De la 40-0, rusoaica egaleaza si are avantaj. Un serviciu doi foarte slab pentru Simona

5-2
Sansa anulata pentru Pavlyuchenkova de a reveni in meci. Simona serveste pentru game, set si meci.

4-2
Ce pacat! Simona se grabeste si isi face singura viata grea.

4-1 Rebreak Simona care este la doua game-uri de semifinala

3-1 Break la 0 reusit de Pavlyuchenkova. Au functionat sfaturile/indemnurile antrenorului?!
  • "Continua sa lupti", ii transmite antrenorul Anastasiei

3-0 Simona, joc de mare clasa in setul secund. Jucatoarea noastra lasa impresia ca nimeni si nimic nu o poate opri azi.

2-0
Simona, dar nu fara emotii. Anastasia pare insa descumpanita de jocul romancei

1-0 Break reusit de Simona in debutul setului doi


Simona castiga primul set la tie-break, 7-6 (7-3). Am asistat la un set dificil in care serviciul Simonei nu a functionat, iar deplasarea in teren a fost mult sub ceea ce ne-a obisnuit pana acum. Jucatoarea noastra a parut afectata fizic dupa cele doua meciuri anterioare extrem de dificile. Simona si-a ridicat insa nivelul jocului pe final de set, a reusit rebreak-ul la 4-4, a impins setul in tie-break pe care l-a castigat fara probleme. Pavlyuchenkova joaca bine, dar pare mult sub nivelul tehnic al Simonei.
Setul I

Tie-break 7-3 si Simona castiga primul set

6-6
Simona greseste un demi-voleu simplu la fileu si Pavlyuchenkova castiga un game dificil trimitand setul in tie-break
  • 40-40 Anastasia castiga trei mingi cu backhand-ul, dar pare apasata de posibilitatea de a pierde setul. Forehand superb in lung de linie executat de Simona care mai reuseste imediat si un passing-shot de efect.
6-5 Simona care inchide game-ul cu doua lovituri superbe, un lob si un lung de linie.

  • Punct frumos castigat de rusoaica care o plimba pe Halep si incheie cu un stop precis la fileu. O noua dubla greseala in dreptul Simonei (40-40)
 
5-5
O usoara lipsa de concentrare a Simonei care greseste doua mingi simple.


5-4 Halep care si-a ridicat brusc nivelul jocului. Reverul cu doua maini laudat al rusoaicei nu-si mai gaseste tinta, majoritatea loviturilor inside-aut incercate fiind gresite. Inca un motiv pentru care Anastasia apeleaza la sfaturile antrenorului.

4-4 Break Simona care isi fructifica al doilea avantaj avut

40-30 Punctul zilei reusit de Pavlyuchenkova care trimite din alergare-iesita mult in laterala terenului- in coltul terenului. Simona cere challenge, dar mingea a fost pe linie

  • Ca o observatie personala doar, Simona pare usor obosita dupa cele doua jocuri maraton cu Mladenovic si Petkovic. Deplasarea in teren, un atu atat de important al jucatoarei noastre, sufera pana acum.
  • Bun reverul cu doua maini al rusoaicei.

3-4
si Simona trebuie sa forteze acum rebreak-ul

  • Un punct superb reusind de Simona care smulge ropote de aplauze, urmat imediat de o dubla greseala. Cam asta e caracteristica jocului romancei de pana acum (40-40)

2-4
Joc solid pentru Anastasia P. care nu da senzatia ca si-ar putea ceda serviciul

  • Incurajari din tribune ca la fotbal: "Hai Simona, Hai Simona, Ole, Ole, Ole"

2-3
Simona ma contrazice si vine la un 2-3 in urma unui serviciu bun

1-3 Rebreak reusit de Simona care isi pierde insa din nou prea usor serviciul

0-2 Simona incepe din nou mai greu meciul si Pavlyuchenkova se duce usor la 2-0


Simona Halep vs Anastasia Pavlyuchenkova:


Ani: 23-24
Locul nasterii: Constanta - Samara, Rusia
Inaltime: 1,68 metri - 1,77 metri
Greutate: 60 kg - 72 kg
Ambele sunt jucatoarede mana dreapta
Victorii/ infrangeri in 2015: 39-10 vs 21-17
Victorii/infrangeri in cariera: 303-144 vs 294-187
Titluri in 2015: 3-0
Titluri in cariera: 11-7
Bani castigati in 2015: $2,531,175 vs $449,666
Bani castigati in cariera: $9,090,583 vs $5,080,281
Locul in ierarhia WTA 3-34

Intalniri directe 4-0:


2012, Dubai: 6-4, 6-2 pentru Halep
2013, Tokyo: 3-6, 7-6(5), 3-0 abandon/ victorie Halep
2013, Moscova: 6-2, 6-1 pentru Halep
2013, Sofia: 6-3, 6-3 pentru Halep.




















17237 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    primul set, (Sâmbătă, 22 august 2015, 4:44)

    victor L [utilizator]

    bravo Simona.
  • +17 (17 voturi)    
    inca odata (Sâmbătă, 22 august 2015, 5:23)

    victor L [utilizator]

    felicitari Simona.
  • +5 (11 voturi)    
    Nu mă așteptam (Sâmbătă, 22 august 2015, 5:29)

    ploiesteanu [utilizator]

    să câștige așa ușor al doilea set. Ce înseamnă valoarea în tenis! Simona e o mare campioană. Și vrea să participe și la New Haven dacă o ține-o puterile. Părerea mea e că ar trebui să renunțe, dar după cum știți, are o altă viziune asupra turneelor Premier 5 vis-a-vis de turneele de Mare Slam.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu prea se știe de Emirates USOpen! (Sâmbătă, 22 august 2015, 6:36)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      Cum să renunțe la:

      http://www.emiratesusopenseries.com/Standings/?intloc=headernav#

      Înseamnă bani mulți!
      • 0 (0 voturi)    
        Zise Simona: (Sâmbătă, 22 august 2015, 19:00)

        ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui nick24

        "Voi avea o discuție cu antrenorul meu și vom decide împreună ce voi face la New Haven, pentru că așa e normal cînd luăm astfel de decizii. Dacă merge foarte bine aici, s-ar putea să mă retrag de la New Haven, încă nu știu. N-aș vrea să fiu obosită la US Open."
  • +14 (14 voturi)    
    FELICITARI (Sâmbătă, 22 august 2015, 5:47)

    vv [anonim]

    BRAVO!!!!! din suflet ma bucur ca a cistigat si a aratat ca este o mare jucatoare... a trecut peste toate problemele si a cistigat in stil de mare campioana ..... mult succes in continuare si sanatate deplina.... FELICITARI.........
  • +8 (8 voturi)    
    .. (Sâmbătă, 22 august 2015, 8:37)

    Riegel [utilizator]

    Bravo, Simona! Mult succes cu JJ!
  • +2 (2 voturi)    
    .. (Sâmbătă, 22 august 2015, 8:38)

    Riegel [utilizator]

    Passing shot, nu shoot, domnule Baias! :)))
    • +10 (12 voturi)    
      Eh, nu va suparati... (Sâmbătă, 22 august 2015, 10:57)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Riegel

      Este decat o mica greseala ;-)

      Altfel, la modul mai general, ma dezamageste modul in care multi ne proiectam propriile obsesii asupra acestei jucatoare.
      Bunaoara asta cu banii. Nu exista articol fara macar cateva comentarii malitioase pe subiectul asta (de altfel, articolele in sine, desi sunt la rubrica sportiva, nu uita sa bata apa-n piua pe tema asta de fiecare data).
      Nu conteaza ca sunt multe jucatoare si nenumarati jucatori care au castigat mult mai mult decat Halep - bravo lor! - problema e sa nu castige unul de-ai nostri mai mult decat noi. Capra vecinului, vechea poveste. Dac-ar vedea-o rupta-n coate si facand centura la Constanta ca sa nu moara de foame, cred ca ar fi foarte fericiti.
      De altfel, ma astept cat de curand la un comentariu din partea marelui nosru expert (nu-i spun nick-ul, ca se supara pe mine) care sa reia temele sale favorite - e o machidoanca imputita, o intereseaza doar banii, joaca prost, si absolut sigur o sa piarda urmatorul meci, oricare ar fi acela.
  • +3 (7 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 22 august 2015, 9:22)

    oanaH [utilizator]

    Imi place ca pe langa joc si-a imbunatatit semnificativ si limba engleza :)
  • +13 (13 voturi)    
    Simona (Sâmbătă, 22 august 2015, 13:09)

    stefan topor [anonim]

    Vrem nu vrem, convine sau nu multora, joaca pentru ea sau pentu bani, trebuie sa recunoastem ca pentru noi la ora actuala este sportivul nr.1. De aceea ma intreb ca si platitor de abonament TV, cata nesimtire poate exista in randul TV-nationale sa nu transmita meciurile acestei fete, sau macar sa le retransmita, dar integral sa vedem si noi cum moare pe teren ca sa castige. Macar sa vada romanii drapelele nationale fluturand la meciurile ei, oameni buni ea face propaganda actualmente Romaniei nu fotbalul, nu manelistii, nu La Fierbinti sau Maruta, sau stirile despre politicieni. Ea este brend de tara. Promovati prin TV si Simona Halep Romania.
  • -10 (10 voturi)    
    e usor (Sâmbătă, 22 august 2015, 13:40)

    millenium [anonim]

    Cu din astea locul 30-40-50,sa o vedem cu Sarapova,Serena,Muguruza,CSNavarro,Kvitova cum mananca bataie.
    • +6 (6 voturi)    
      pentru millenium (Sâmbătă, 22 august 2015, 13:56)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui millenium

      Ai creierul mai mic dacat o nuca domnule Millenium, mi-ar fi rusine sa exist! Oare cata rautate si ignoranta poate exista printre noi. Daca ai fi urmarit-o ai fi stiut ca le-a invins pe toate acestea in trecut si va urma si Sharapova cat de curand.! Ti-as mai transmite cateva urari de bine dar imi este rusine sa ma cobor atat de mult!
    • +3 (3 voturi)    
      H2H (Sâmbătă, 22 august 2015, 14:53)

      aaa [anonim] i-a raspuns lui millenium

      Head-to-head-ul Simonei cu Petra Kvitova e 2-0: http://www.wtatennis.com/head2head/player1/13516/player2/13403
    • +6 (6 voturi)    
      comentatori care nu vad tenis (Sâmbătă, 22 august 2015, 14:55)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui millenium

      Kvitova nu a invins-o niciodata pe Halep.
    • 0 (0 voturi)    
      Păi au curaj să joace cu Simona.. (Sâmbătă, 22 august 2015, 20:32)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui millenium

      Se dau bătute din primul tur sau accidentate ca să scape...
  • +3 (3 voturi)    
    NEMAIVAZUT! (Sâmbătă, 22 august 2015, 15:51)

    schroedinger [utilizator]

    Ati mai vazut asa ceva? Ce tenis domnule! Senzationel!