​VIDEO Simona Halep, revenire superba cu Andrea Petkovic - A ajuns in sferturi la Cincinnati

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Vineri, 21 august 2015, 10:31 Sport | Tenis

Simona Halep, in sferturi la Cincinnati
Foto: Captura YouTube
​Simona Halep a ajuns in sferturile turneului "Premier 5" de la Cincinnati, dupa ce a pierdut primul set al intalnirii cu Andrea Petkovic (4-6). Jucatoarea noastra a revenit insa superb si a castigat urmatoarele doua seturi (6-4, 6-2).

Partida a durat doua ore si 40 de minute.

In sferturi, Halep o va intalni pe Anastasia Pavliucenkova, locul 34 WTA. Scorul intalnirilor directe este 4-0 pentru Simona. Pentru parcursul de pana acum, Halep va primi 57.380 de dolari si 190 de puncte WTA.

"A fost foarte dificil, nici nu stiu cum am castigat. Sunt foarte obosita, dar am vrut cu adevarat sa castig acest meci. Am luptat pana la final si sunt bucuroasa ca am fost concentrata pana la sfarsit. Poate ca am vorbit prea mult cu mine insami pe teren, dar maine voi fi mai tacuta" - Simona Halep.

Program sferturi:

S.Williams (1) - A.Ivanovic (6)
E.Svitonia (14) - L.Safarova (7)
A. Pavlyuchenkova - Simona Halep (3)
A.K.Schmiedlová - Jelena Jankovic.


Vezi aici lovitura zilei marca Simona Halep:





Vezi aici rezumatul partidei Halep vs Petkovic:





















16972 vizualizari

  • +4 (12 voturi)    
    Munceste mult, dar cat o poate duce asa? (Vineri, 21 august 2015, 11:38)

    bigbrother [utilizator]

    La 24 de ani probabil poate muta muntii din loc, dar pana si "Sisif" mai oboseste din cand in cand. Respect faptul ca are vointa, dar haideti sa facem o comparatie intre nr 1 mondial si ea.

    Pe langa miile de puncte acumulate, Serena are doar 14 turnee jucate pana acum versus 17 ale Simonei. Serena termina punctul in cateva lovituri, rar depaseste trei retururi de minge, poate doar cand joaca cu cineva din top 10 si chiar si atunci nu am vazut vreodata un point rally. Meciurile sunt castigate rapid pentru ca scopul final este..finala turneului. Nu joaca multe turnee, nu sta mult timp pe teren. Da, poate nu este spectaculoasa ca Simona, dar face ce stie mai bine: joaca tenis. Crash boom bang, cam asa as descrie jocul Serenei.

    O sa fiu critic in cele spuse mai jos, dar fara a spune cu rautate, ba din contra. Nu ca ar citi Simona aceste comentarii sau ca ar trebui sa tina cont de ele. Insa stilul asta de joc o sa-i aduca Simonei probleme pe termen lung, pentru ca este defensiva, are loviturile prea scurte si nu in ultimul rand, este previzibila si nu vede terenul. Evident, vorbesc comparativ cu Serena si chiar si Sharapova, nu comparativ cu alte jucatoare.

    Lovitura de dreapta pare ca s-a schimbat putin, am vazut-o de multe ori lovind cu cotul sus. Nu tinteste colturile terenului, ci joaca mingea in T, in zona unde adversarul se simte bine. Nu impinge adversara in spate, de venit la fileu nici nu se pune problema iar cand o face incearca sa loveasca din voleu, lucru care a costat-o de multe ori puncte.

    Ce ma omoara cel mai tare este ca devine minge de ping-pong pentru adversare, mari doritoare sa-si adjudece o victorie impotriva ei. Cine n-ar vrea, a castiga in fata nr 3 mondial este ceva de toata lauda. Dar Simona iese obosita rau de tot din povestea asta si se vede in meciurile din ultimele etape ale turneului, de la oboseala la probleme medicale, nervi si stres.

    Mult succes in continuare, se vede totusi ca noul antrenor aduce o schimbare in stilul ei.
    • +9 (9 voturi)    
      M-am logat special (Vineri, 21 august 2015, 11:56)

      EuInsumi [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      Ca sa te invit sa urmaresti semifinala de la WTA Championships de la Singapore 2014 dintre Serena si Wozniacki. Si o sa-ti raspunzi singur vis-a-vis de raliurile in care sta sau nu Serena.
      Vis-a-vis de lovitura in dreapta la T, uita-te mai bine la meci si vezi unde a dat winner-ele azi ci dreapta in cros si dreapta in lung de linie
      • +11 (11 voturi)    
        Asa este! (Vineri, 21 august 2015, 12:29)

        Florin [anonim] i-a raspuns lui EuInsumi

        Meciul a fost foarte frumos. Daca eram obisnuit cu loviturile castigatoare in lung de linie, am fost placut surprins sa vad lovituri in cros excelente ale Simonei cu dreapta. Serviciul a mers mult mai bine in acest meci iar deplasarea ei pe teren este incredibila. Nu cred ca exista in turneu o jucatoare care se deplaseaza mai bine ca Halep.

        Simona joaca excelent, este clar in revenire de forma dupa perioada de zgura si iarba si o vad o pretendenta certa la castigarea USO.

        Hai Simona!
        • +1 (1 vot)    
          eu nu inteleg... (Vineri, 21 august 2015, 21:40)

          adyQ [anonim] i-a raspuns lui Florin

          cum de acum 2-3 zile a abandonat o finala accidentata si acuma joaca bine
          PS: nu le am cu tenisul dar intrebarea ramane....
    • +1 (1 vot)    
      nu se compara (Vineri, 21 august 2015, 21:43)

      Gabi [anonim] i-a raspuns lui bigbrother

      Nu te supara ca iti spun asta dar Serena nu se compara cu nici o jucatoare din circuitul feminin, ba chiar cred ca ar putea castiga meciur destulre daca ar juca in ATP.
      Se vede cu ochiul liber ca are o masa musculara mult peste media celorlalte jucatoare si de aici si raliurile scurte de care vorbesti.
      Ea se foloseste in prim plan de forta fizica si nu plasare sau alte lovituri tactice, chiar daca acestea mai apar din cand in cand
      Un alt criteriu este si experienta pe care o are la cei 34-35 ani ai ei fata de 23-24 ai Simonei. Si da, stiu ca mai pierde meciuri si Serena din cauza oboselii, stresului sau unor altor probleme fizice, pe care de altfel le au multe jucatoare, inclusiv Simona.
      Iar despre acele puncte despre care zici ca Simona nu le poate controla bine sau faptul ca joaca prea defensiv ti-as recomanda sa o urmaresti mai mult pt ca nu asa se intampla. Spuneai despre cum ca ar deveni o minge de ping-pong: nu este adevarat. Cand esti obosit sau un pic neatent in joc este foarte posibil ca o adversara inteligenta in joc sa vrea sa te alerge ca sa te oboseasca si mai tare, este o tactica, pe care de altfel o foloseste si Simona. Dar problema noastra este ca nu se intampla tot timpul asa ba chiar destul de rar, Simona avand momente din ce in ce mai dese in care joaca foarte agresiv
      Foarte important este sa nu iei acest comentariu ca pe un repros ci ca o idee a unui tip pasionat si priceput la tenis
      • +1 (1 vot)    
        .. (Sâmbătă, 22 august 2015, 1:42)

        Riegel [utilizator] i-a raspuns lui Gabi

        Corect!
  • +6 (6 voturi)    
    Meci superb (Vineri, 21 august 2015, 14:18)

    Burebista [anonim]

    Felicitari Simona ,ma bucur ca esti romancutza noastra care ne aduce faima in lume. Dumnezeu sa te ajute sa ai sanatate si putere de lupta cu aceste mastodonte .Inteligenta ta se face remarcata pe zi ce trece si la fel abordarea partidelor ,calm si concentrare ..Suntem mandri de tine si ne faci cinste .