WTA Toronto: Simona Halep - Belinda Bencic in finala, dupa ce elvetianca a invins-o pe Serena Williams

de Red. Stiri     HotNews.ro
Duminică, 16 august 2015, 8:47 Sport | Tenis

Belinda Bencic o invinge pe Serena Williams
Simona Halep, locul 3 WTA si cap de serie nr. 2, o va intalni pe Belinda Bencic, locul 20 WTA, in finala Rogers Cup, dupa ce sportiva elvetiana a invins-o, cu scorul de 3-6, 7-5, 6-4, pe Serena Williams, in penultimul act al competitiei cu premii de 2,5 milioane de dolari de la Toronto, transmite Mediafax.

Bencic, in varsta de 18 ani, s-a impus in fata liderului WTA dupa un meci care a durat aproape două ore si jumatate.

Inaintea acestei intallniri, americanca pierduse un singur meci (din 41 disputate), in luna mai, in fata sportivei cehe Petra Kvitova, in semifinalele turneului de la Madrid.

La randul ei, Halep s-a calificat in finala Rogers Cup, dupa ce a castigat, sambata, partida din semifinalele turneului Premier 5 de la Toronto, disputata cu italianca Sara Errani, locul 17 WTA si cap de serie numarul 15, scor 6-4, 6-4.

Cu Bencic, Halep s-a intalnit o data, anul trecut, in turul al treilea al turneului de la Wimbledon, cand romanca s-a impus cu scorul 6-4, 6-1.

Finala turneului de la Toronto va avea loc duminica, de la ora 20.00.

7872 vizualizari

• +7 (7 voturi)
    pacat... (Duminică, 16 august 2015, 10:26)

grongobar [utilizator]

... un meci cu Serena ar fi fost o sarbatoare si totodata o mare ocazie pentru Simona sa joace (si eventual sa castige) in fata celei mai mari jucatoare din ultimul deceniu.
  • +1 (3 voturi)
    Drumul spre virf (Duminică, 16 august 2015, 10:51)

Sorin [anonim]

Cind pierzi la o fata de 18 ani incepi sa te gindesti ca vremea ta incepe sa apuna. Serena este si va mai fi numarul 1 mondial pt ca nu joaca tenis ci practica un fel de pedepsire supranaturala a oponentei. Dar ori de cite ori va fi obosita, prost dispusa, virusata etc isi va aduce aminte de aceasta semifinala cu Bencic! Iar Simona fie va confirma fie va pune o piatra la postamentul unei stele in ascensiune! Sper din toata inima sa-si confirme valoarea si sa-si continue drumul spre locul 1!
    Oricum cu Errani, in ciuda scorului, a fost la o minge sa ia bataie. Daca pierdea setul cred ca pierdea si meciul, italianca era in revenire. Dar nici un meci nu seamana cu celalalt. Mult succest Simona si mult succes si noua (ca ne bucuram uitindu-ne la tine cum muncesti)!
      Sunt curios (Duminică, 16 august 2015, 14:14)

OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

Cum a fost Simona la o minge să piardă meciul. Sau măcar setul, din moment ce italianca nu a avut nicio minge de set.