Sara Errani (principala favorita a competitiei) s-a calificat, sambata - pe o caldura insuportabila, in finala BRD Bucharest Open, jucatoarea din Italia invingand-o pe Monica Niculescu. Meciul de pe Arena Centrala a durat doua ore si 22 de minute. A fost 5-7, 6-1, 6-2 pentru Sara. In ultimul act al competitiei, Errani o va intalni pe Anna Schmiedlova (sportiva din Slovacia a trecut de Polona Hercog, scor 6-4, 6-3).

Sara ErraniFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Monica a inceput perfect partida cu Sara, jucatoarea noastra reusind break-ul in chiar primul game in care Sara a servit. Monica si-a facut serviciul si distanta s-a pastrat pana la 5-3, moment in care Errani a revenit si a egalat la 5. Jucatoarea din Italia a acuzat efortul depus si si-a pierdut inca o data serviciul, Monica inchizand setul cu 7-5.

Dupa un prim set pierdut la limita, Sara s-a acomodat cu slice-ul Monicai, principala favorita a competitiei incepand sa stea mai mult in schimburi, pana cand i se oferea ocazia justa pentru a ataca. Cu aceasta tactica la indemana, Sara a castigat punct dupa punct, in timp ce Niculescu a cazut usor din punct de vedere mental. In aceste conditii, Errani a castigat setul al doilea cu 6-1, impingand semifinala in decisiv.

Al treilea set nu si-a schimbat prea mult coordonatele: Monica a alergat precum o "furnicuta", dar a avut prea rar mingi castigatoare. In aceste conditii, Sara a returnat aproape de linia de fund, cu mingi inalte invartite suficient cu topspin-ul de forehand, iar Monica a returnat tot mai greu. Errani a facut break-ul, s-a desprins pe tabela si a dictat majoritatea punctelor. Setul l-a castigat cu 6-2, obtinand astfel calificarea in finala turneului bucurestean.

Pentru Monica Niculescu a fost a doua eliminare consecutiva in semifinalele de la BRD Bucharest Open, fiind invinsa de fiecare data de principala favorita a competitiei (anul trecut de Simona Halep, anul acesta de Sara Errani).

Pentru calificarea in semifinale, Monica si-a asigurat 11.300 de dolari si 110 puncte WTA.

In finala competitiei, Sara Errani (favorita unu si locul 20 WTA) o va intalni pe Anna Schmiedlova (cap de serie numarul 7 si locul 60 WTA). Meciul va avea loc dupa disputarea finalei de dublu (finala de dublu va incepe la ora 15:00).