FOTOGALERIE ​BRD Bucharest Open: Sara Errani, in finala competitiei - A invins-o dupa un meci de lupta pe Monica Niculescu

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 iulie 2015, 17:41 Sport | Tenis

Sara Errani
Sara Errani (principala favorita a competitiei) s-a calificat, sambata - pe o caldura insuportabila, in finala BRD Bucharest Open, jucatoarea din Italia invingand-o pe Monica Niculescu. Meciul de pe Arena Centrala a durat doua ore si 22 de minute. A fost 5-7, 6-1, 6-2 pentru Sara. In ultimul act al competitiei, Errani o va intalni pe Anna Schmiedlova (sportiva din Slovacia a trecut de Polona Hercog, scor 6-4, 6-3).

Monica a inceput perfect partida cu Sara, jucatoarea noastra reusind break-ul in chiar primul game in care Sara a servit. Monica si-a facut serviciul si distanta s-a pastrat pana la 5-3, moment in care Errani a revenit si a egalat la 5. Jucatoarea din Italia a acuzat efortul depus si si-a pierdut inca o data serviciul, Monica inchizand setul cu 7-5.

Dupa un prim set pierdut la limita, Sara s-a acomodat cu slice-ul Monicai, principala favorita a competitiei incepand sa stea mai mult in schimburi, pana cand i se oferea ocazia justa pentru a ataca. Cu aceasta tactica la indemana, Sara a castigat punct dupa punct, in timp ce Niculescu a cazut usor din punct de vedere mental. In aceste conditii, Errani a castigat setul al doilea cu 6-1, impingand semifinala in decisiv.

Al treilea set nu si-a schimbat prea mult coordonatele: Monica a alergat precum o "furnicuta", dar a avut prea rar mingi castigatoare. In aceste conditii, Sara a returnat aproape de linia de fund, cu mingi inalte invartite suficient cu topspin-ul de forehand, iar Monica a returnat tot mai greu. Errani a facut break-ul, s-a desprins pe tabela si a dictat majoritatea punctelor. Setul l-a castigat cu 6-2, obtinand astfel calificarea in finala turneului bucurestean.

Pentru Monica Niculescu a fost a doua eliminare consecutiva in semifinalele de la BRD Bucharest Open, fiind invinsa de fiecare data de principala favorita a competitiei (anul trecut de Simona Halep, anul acesta de Sara Errani).

Pentru calificarea in semifinale, Monica si-a asigurat 11.300 de dolari si 110 puncte WTA.

In finala competitiei, Sara Errani (favorita unu si locul 20 WTA) o va intalni pe Anna Schmiedlova (cap de serie numarul 7 si locul 60 WTA). Meciul va avea loc dupa disputarea finalei de dublu (finala de dublu va incepe la ora 15:00).

1731 vizualizari

• -1 (3 voturi)
    Nedumerire (Sâmbătă, 18 iulie 2015, 18:44)

I.Puscas [anonim]

Eu nu inteleg aceasta cacofonie din tenisul nostru! De ce doua competitii de tenis, una de Cupa Davis pentru nationala si alta privata, BRD Bucharest Open se suprapun una peste alta, cand din capul locului se stia cand are loc si una si alta.In acest fel fiecare competitie este umbrita si diminuata de cealalta si, in final sunt perdante ambele. Avem noi oare un tenis atat de raspandit in tara si de performant incat acest lucru sa nu conteze? Ma indoiesc. Iar plasarea, din aceasta ratiune a meciului de Cupa Davies in statiunea de fite de la Mamaia coboara acest meci la nivelul meciurilor de fotbal sau de volei de pe nisipurile litoralului.
      pt ca (Sâmbătă, 18 iulie 2015, 22:58)

mnicku [anonim] i-a raspuns lui I.Puscas

turneul WTA de la Bucuresti face parte din calendarul competional stabilit cu cel putin 1 an inainte. In programul de cupa Davis sint stabilite perioade care depind si ele de circuitul ATP.

Citeodata se mai suprapun..... ca asa-i in tenis.