Cu fortele diminuate de o accidentare si cu primul set pierdut in fata unei adevarate alergatoare, Alexandra Dulgheru a reusit o revenire fantastica, calificandu-se in turul doi de la BRD Bucharest Open. Partida cu Shuai Zhang a durat doua ore si 25 de minute: 3-6, 6-4, 6-4.

Alexandra Dulgheru, victorie intr-un piciorFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Ultimul meci al zilei de pe Arena Centrala a fost unul interzis cardiacilor. Alexandra Dulgheru a intrat greu in partida cu Zhang si a pierdut primul set in fata sportivei asiatice, scor 6-3. Cu probleme medicale din ce in ce mai mari, Alexandra "a tras" de ea, a incercat sa scurteze punctele si sa loveasca decisiv, dar a avut in Shuai o adevarata maratonista. Dupa un set cu multe rasturnari, Alexandra a reusit sa duca aproape intr-un picior partida in decisiv (s-a impus cu 6-4).

Setul al treilea a avut un scenariu desprins din filmele de la Hollywood: nicio jucatoare nu si-a facut serviciul in primele game-uri, iar pana la urma Shuai a reusit sa se desprinda la 4-2. Incurajata frenetic din tribune, Dulgheru a egalat la 4 si a scos-o din zona de confort pe Shuai. A ratat prima minge de meci, dar pana la urma a reusit sa inchida setul si meciul (6-4, dupa doua ore si 25 de minute).

Finalul a fost unul emotionant: cu ochii in lacrimi, Alexandra le-a multumit spectatorilor, recunoscand ca datorita lor a trecut peste durerile insuportabile si a luptat pana la ultima minge.

In urmatoarea partida, Alexandra Dulgheru o va intalni, joi - ultima partida de pe Arena Centrala) pe Anna Tatishvili, sportiva din Georgia, dar care reprezinta USA (locul 134 in ierarhia WTA, 1,71 metri, 62 kg, 25 de ani).

"Am jucat mult la Roma, am acumulat oboseala, iar la Roland Garros s-a inflamat si mai mult genunchiul. Trebuie neaparat sa fac pauza, dar voi continua sa joc, risc prea mult. Dupa turneul asta, voi lua pauza, am mare nevoie. De la inceput m-am gandit ca ar trebui sa abandonez, nici nu m-am antrenat cum trebuie zilele astea. Am incercat sa duc meciul asta, insa stiu ca risc mult. Vreau sa fac tot ce pot sa mai joc aici (n.r. la Bucuresti). Tot meciul am inchis ochii si am incercat sa merg mai departe. Vom vedea ce va fi maine. Cel mai mult am simtit durerile la serviciu si la rever" - Alexandra Dulgheru.