Maria Sharapova, criticata inca o data: "Nu cred ca este deloc fair-play ceea ce face"

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Miercuri, 8 iulie 2015, 14:37 Sport | Tenis

Maria Sharapova, criticata des de adversare
Foto: wimbledon.com
Coco Vandeweghe (locul 47 in ierarhia WTA) a fost la editia din acest an a Wimbledon-ului una din marile surprize, sportiva din SUA ajungand pana in sferturile de finala. Eliminata de Maria Sharapova, Coco nu a avut cuvinte de lauda la adresa sportivei din Rusia. "Nu cred ca este deloc fair-play ceea ce face. Se tot misca in timpul miscarii mele de serviciu", a precizat jucatoarea din America.

"Ce am simtit, cand am vazut-o miscandu-se si deplasandu-se in timpul miscarii mele de serviciu, nu cred ca este sportiv dupa parerea mea. Am incercat sa fiu cat de corecta am putut, intr-un asemenea moment. Dar cand am vazut ca nu este ceva reciproc, atunci am vorbit cu arbitra de scaun ca sa faca ceva.

Mai tarziu, spre finalul setului secund, i-am spus arbitrei ca daca are o problema sa se adreseze Mariei, daca este prea speriata de ea, atunci pentru mine nu este nicio problema sa-i vorbesc eu", a precizat Coco Vandeweghe, 23 de ani, pentru France Press.

Coco a acuzat-o pe Maria de conduita nesportiva, reprosandu-i in special ca se deplasa intentionat inaintea serviciului ei secund.

De-a lungul turneului de la Londra, Coco a reusit un parcurs incredibil, eliminandu-le pe traseu pe Anna Karolina Schmiedlova, Karolina Pliskova, Samantha Stosur si pe Lucie Safarova.

Maria Sharapova - Coco Vandeweghe 6-3, 6-7(3), 6-2: meciul a durat doua ore si 45 de minute.

De-a lungul timpului, mai multe jucatoare s-au plans de comportamentul Mariei Sharapova, care, pe langa faptul ca face un zgomot important atunci cand loveste mingea, are tot felul de tertipuri in timpul unui meci (intarzie serviciul, sta mai mult in pauza de vestiare etc).

Citeste si Maria Sharapova, atacata dur de Makarova: "E lipsita de fair-play, tipa din ce in ce mai tare. Te face sa nu te mai gandesti la tenis"

Maria nu comenteaza

Intrebata la conferinta de presa de dupa meci despre vorbele adversarei sale, Maria Sharapova nu a dorit sa comenteze. "Ce a fost a fost, nu voi aduce niciun argument impotriva cuvintelor sale".

Calificata in semifinalele de la Wimbledon (competitie pe care a castigat-o la varsta de 17 ani), Maria Sharapova o va intalni pe Serena Williams, in timp ce in cealalta partida se vor duela Garbine Muguruza si Agnieszka Radwanska.




















16049 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    Las'ca-i da Serena o lectie de buna purtare... (Miercuri, 8 iulie 2015, 14:54)

    Prostu' satului [utilizator]

    Ca in atatea alte dati.
  • -9 (13 voturi)    
    Mai toți jucătorii (Miercuri, 8 iulie 2015, 15:06)

    Con_stan_tin [utilizator]

    se miscă la primire când adversarul e cu ochii pe minge pentru a o lovi din servă. Până s-o antrena unul să servească fără să scape adversarul din ochi.
    • +5 (5 voturi)    
      :)))) sa mi-l arati si mie pe ala !!! (Miercuri, 8 iulie 2015, 15:45)

      srah [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      ca eu ma antrenez din GREU !!!! :))))
  • +5 (9 voturi)    
    apropo de strigaturi (Miercuri, 8 iulie 2015, 15:10)

    ampersand [utilizator]

    Un articol excelent din The Washington Post:

    http://www.washingtonpost.com/sports/tennis/seeking-21st-major-championship-serena-williams-has-never-been-better/2015/07/07/31b47d60-24b3-11e5-b72c-2b7d516e1e0e_story.html

    Mi-a placut finalul:

    When Azarenka was asked if she had a tip for Sharapova, a recommendation for how to beat Williams when she is in this kind of physical and temperamental form, Azarenka paused for just a beat: "If I had one," she said, "I would have used it today."
  • -11 (17 voturi)    
    Da, daaaa ... (Miercuri, 8 iulie 2015, 15:18)

    Acestnicknameestedejainregistrat [utilizator]

    Eventual trebuia sa ramana nemiscata si dupa ce servea!

    Cand nu avem taria mentala sa ne controloam, ceilalti sunt de vina.
  • +6 (14 voturi)    
    o noua stire (Miercuri, 8 iulie 2015, 15:26)

    stefan2008 [utilizator]

    despre maimuta urlatoare mujiceasca?
  • -5 (9 voturi)    
    Ba mai mult mai si trimite mingea inapoi (Miercuri, 8 iulie 2015, 15:26)

    Bogdan_100 [utilizator]

    de fiecare data. Ce penibili sunt cei ce nu-si asuma o infrangere si cauta tot felul de scuze.
    • +3 (9 voturi)    
      hmmm (Miercuri, 8 iulie 2015, 15:38)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      Daca citesti interviul complet al lui Coco, ai sa observi ca, relativ la strigatele Sarapovei, a declarat "nu m-au deranjat absolut deloc".
  • +7 (13 voturi)    
    Corect (Miercuri, 8 iulie 2015, 15:37)

    matpro [utilizator]

    Consider ca este o excelenta exemplificare in sport, a scolii Domnului Presedinte Putin.
    • 0 (0 voturi)    
      La corect (Joi, 9 iulie 2015, 10:42)

      Laval [anonim] i-a raspuns lui matpro

      Lectia a predat_o Ion Tiriac al nostru cand Putin era inca"bebe"
  • 0 (6 voturi)    
    Pai daca stai stalp la primire (Miercuri, 8 iulie 2015, 15:46)

    Wanheda [utilizator]

    nu mai returnezi in veci. E important sa fii putin in miscare pt a avea un start bun.
    • 0 (4 voturi)    
      :D (Miercuri, 8 iulie 2015, 18:54)

      srah [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      dumneata NU PRICEPI nici articolul, nici comentariile cetățenilor...

      ” BINE CA PRICEP EU ! ” :))))
  • +1 (3 voturi)    
    "zgomot IMPORTANT"...?! (Miercuri, 8 iulie 2015, 15:47)

    baimarean [utilizator]

    pentru cine? :)
    • 0 (0 voturi)    
      cum? pentru cine? (Joi, 9 iulie 2015, 11:23)

      srah [utilizator] i-a raspuns lui baimarean

      m-ati facut sa caut in comentariile mai vechi rezumatul utilizatorului nr 1. la un meci mai vechi de anul asta, ia uitati ce emotii a trait stimabilul:

      ”aaah aaaaaah aaaaaaaaaaah! Come on!!! Aaah aaaaaaaaaaaah! Come on!! AaaaaaaaAAAAAAAAAAAAH!! COME ON!!!!”

      pai, la asa emotii primite de ”tribuna” sau de ”fotolii”..eu zic ca nu va mai trebuie nici iubita, domnule baimarean... cum e vremea la dumneavoastra ? ...ca la noi e HOT RAU :)))
  • +2 (4 voturi)    
    Au lămurit specialiștii români și aspectul ăsta (Miercuri, 8 iulie 2015, 16:03)

    OzzyO [utilizator]

    La mijloc e invidia, dom'le, de-aia zic toate de Sharapova. Ciudat e că te-ai aștepta ca invidia să fie direcționată către Serena, dar de ea nu comentează nimeni.
    • +2 (4 voturi)    
      :) (Miercuri, 8 iulie 2015, 16:21)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui OzzyO

      Mi-a placut reactia Flaviei cand Serena a cerut un espresso :))) Serena rules :D

      https://www.youtube.com/watch?v=nz_hxm-_3UY
      • +1 (3 voturi)    
        foarte tare! eu nu-l vazusem :) (Miercuri, 8 iulie 2015, 18:58)

        srah [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        multumesc.