Wimbledon: Caroline Wozniacki, eliminata in optimi; Simona Halep ramane pe locul 3 WTA

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 6 iulie 2015, 19:39 Sport | Tenis

Caroline Wozniacki
Jucatoarea daneza Caroline Wozniacki, locul 5 WTA si cap de serie numarul 5, a fost invinsa, luni, cu scorul de 6-4, 6-4, in optimile de finala ale turneului de la Wimbledon, de spaniola Garbine Muguruza, locul 20 WTA si favorita 20, rezultat in urma caruia Simona Halep va ramane pe locul 3 WTA, informeaza Mediafax.

Dupa ce a pierdut in turul I al competitiei londoneze, Halep putea cobori pana pe locul 6 WTA, in functie de rezultatele inregistrate de Petra Kvitova, Caroline Wozniacki si Lucie Safarova. Insa aceste jucatoare au parasit si ele turneul inainte de a acumula numarul de puncte necesar pentru a o depasi pe romanca in ierarhia WTA. Astfel, Halep va fi pe locul 3 WTA si in clasamentul care va fi dat publicitatii lunea viitoare, dupa incheierea Grand Slam-ului din capitala Marii Britanii.

Meciul dintre Wozniacki si Muguruza a durat o ora si 31 de minute.

Muguruza va juca in sferturile de finala cu sportiva elvetiana Timea Bacsinszky, 15 WTA si a 15-a favorita, care a trecut in optimi de Monica Niculescu, locul 48 WTA, scor 1-6, 7-5, 6-2.

3178 vizualizari

• -7 (9 voturi)
    Vezi Simona! (Luni, 6 iulie 2015, 19:57)

Con_stan_tin [utilizator]

Muguruza a jucat azi pentru tine să te mențină pe locul 3 și de aceea a câștigat. Este mult mai ușor să câștigi pentru alții decât pentru tine, așa că joacă tenis pentru noi, nu pentru tine.
  • -6 (8 voturi)
    Simona (Luni, 6 iulie 2015, 20:53)

george [anonim]

din pacate, va preocupa mai mult ce jocuri se pot face
    ca Simona sa ramana pe locul trei,ierarhie stabilita artificial si asta fiindca anul acesta a fost o catastrofa.Ar trebui sa va fie putzin jena pentru modul penibil in carev insistati in a cauta variante,dar nu subliniati jocul mediocru facut de ea si ca probabil locul ei real e undeva pe 10-15.
    • +4 (8 voturi)
      clasament (Luni, 6 iulie 2015, 21:14)

claudiub [utilizator] i-a raspuns lui george

Simona e pe 3 datorită meciurilor câștigate de ea la Dubai, Indian Wells, Miami, Stuttgart etc.

Dacă Simona Halep ar trebui să ocupe locul 10-15, care sunt cele 7 - 12 jucătoare care ar trebui să fie în fața ei? De ce nu câștigă ele suficiente meciuri și turnee ca să o devanseze? Unde sunt ele? Sunt invizibile?
        .. (Marţi, 7 iulie 2015, 2:33)

Riegel [utilizator] i-a raspuns lui claudiub

Lasa-l! Nu intelege! :)
        Sau (Marţi, 7 iulie 2015, 10:00)

aaa [anonim] i-a raspuns lui claudiub

altfel spus: daca Simona, care a pierdut o multime de puncte atat la Roland Garros (ajunsese in finala anul trecut), cat si la Wimbledon (ajunsese in semifinale), inca e pe 3, ce spune asta despre restul jucatoarelor din top10?