Alexandra Dulgheru (locul 60 WTA) a fost eliminata in primul tur al turneului de Grand Slam de la Wimbledon, jucatoarea noastra fiind invinsa categoric, scor 6-2, 6-1, de Kristina Mladenovic (locul 38 WTA). Meciul de pe terenul 5 a durat o ora si 7 minute.

Alexandra Dulgheru Foto: AGERPRES

Pentru parcursul de la turneul londonez, Alexandra Dulgheru va primi 29.000 de lire sterline si 10 puncte WTA.

Set II

Setul al doilea a inceput, la fel ca si primul, cu Mladenovic la serviciu (1-0). Jucatoarea din Franta a copiat parca primul set: a facut break in chiar primul game in care a fost la primire (2-0). Sigura pe ea, Kristina si-a facut rapid serviciul (3-0). Fiecare jucatoare si-a trecut in cont cate un game, iar tabela s-a modificat la 4-1. Mladenovic a reusit inca un break, iar apoi a inchis setul si meciul cu serviciul (6-1).

Set I

Partida a inceput cu Mladenovic la serviciu. Primul break al partidei a aparut in game-ul cu numarul doi, unul in care desi a condus, Alexandra si-a pierdut serviciul (0-2). Aflata intr-o perioada foarte buna, frantuzoaica s-a distantat la 3-0.Din pacate, Dulgheru nu a putut tine ritmul, iar Kristina conduce cu 5-0...Primul game castigat de Alexandra a venit dupa 28 de minute de joc (1-5). Dulgheru a mai salvat putin din aparente pe final de set, unul castigat cu 6-2 de Mladenovic, dupa 39 de minute.