Simona Halep, inainte de startul Wimbledon-ului: "Nu am asteptari"

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 23 iunie 2015, 10:27 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: Facebook
​Pe 29 iunie va debuta al treilea turneu de Grand Slam al anului, cel de la Wimbledon. Simona Halep vorbeste despre perioada pe care o traverseaza si despre turneul de pe iarba londoneza. "Nu am asteptari, imi doresc doar sa joc fara presiune. Cred ca jocul pe iarba se potriveste stilului meu", a precizat numarul trei mondial.

Despre marile asteptari

"Vreau sa joc asa cum stiu. Nu vreau sa ma gandesc ca trebuie sa fac neaparat ceva. Nu am asteptari in privinta turneului de la Wimbledon, imi doresc doar sa joc fara presiune. Cred ca pot sa joc bine pe iarba, se potriveste stilului meu" -  Simona Halep.

Despre editia din 2014

"Am amintiri placute de anul trecut, dar in semifinale am fost accidentata la glezna, am fost putin dezamagita pentru ca nu am putut juca 100%. A fost un rezultat bun si imi da mai multa incredere pentru acest an. Totul este insa diferit acum, trebuie sa o iau meci cu meci si sa vad cat de departe ajung. Sunt insa increzatoare ca pot castiga cateva meciuri" - Simona Halep.

Despre sezonul de zgura

"Pe zgura am avut o presiune prea mare pe umeri si nu am facut fata, nu mi-am putut face jocul meu", a completat Halep.

Simona Halep a castigat 14 din ultimele 18 partide disputate pe iarba, incepand din 2013. Anul trecut, Simona a ajuns pana in semifinalele de la Wimbledon, acolo unde a fost eliminata de Eugenie Bouchard.

Turneul de Grand Slam de la Wimbledon se va disputa in perioada 29 iunie - 12 iulie.























6571 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    wimbledon (Marţi, 23 iunie 2015, 10:43)

    Andrei Dot [anonim]

    ZEN
  • +6 (14 voturi)    
    nici noi (Marţi, 23 iunie 2015, 11:39)

    chiuariu [utilizator]

    la prima adversara de peste 1.80 o sa te intrebi ce cauti acolo.
  • +7 (15 voturi)    
    ce sa zic, (Marţi, 23 iunie 2015, 12:22)

    Peredhil [utilizator]

    nici noi nu avem.Iti propui ceva,ai o sansa de a obtine ce ti-ai propus;nu-ti propui nimic,ai toate sansele sa obtii ce ti-ai propus....
    • -4 (12 voturi)    
      Mentalitate (Marţi, 23 iunie 2015, 13:14)

      Aneta [anonim] i-a raspuns lui Peredhil

      "La fel şi-n viaţă... Uneori - Dacă te urci Sau te cobori - Cu-aceeaşi ură te privesc ai tăi, C-aşa suntem cu toţii - Oameni răi!... Şi-oricare-ar fi cel care urcă - Duşmani Sau prieteni - Toţi îl spurcă... Iar când, întâmplător, coboară, Toţi îl omoară!"
  • -1 (17 voturi)    
    Bafta maximă Simona ! (Marţi, 23 iunie 2015, 12:34)

    OnePiece [utilizator]

    incercati sa o incaurajati, nu mai fiti "romani" va rog..
    • 0 (10 voturi)    
      numai in romania (Marţi, 23 iunie 2015, 15:58)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui OnePiece

      cineva care ureaza succes unei sportive din romania, care nu a jignit niciodata pe nimeni avand un comportament public exemplar si care si-a construit singura cariera, fara vreun ajutor de la stat samd, primeste mai multe voturi negative decat pozitive. Prostia si micimea sunt nemarginite pe aceste plaiuri.
  • +3 (9 voturi)    
    Sa fie bine! (Marţi, 23 iunie 2015, 15:07)

    Maria [anonim]

    Succes Simona, fii fericita ca ai ajuns acolo si bucurii celor care iubesc tenisul!
  • +1 (7 voturi)    
    Mult succes! (Marţi, 23 iunie 2015, 16:21)

    gigi marga [anonim]

    Simona, capul sus si iti dorim succes!

    Cat despre "Nu am asteptari..." sa stii ca nu sunt de acord: este al 3-lea turneu de GS al anului si as fi vrut sa aud de la tine "... voi munci sa ajung cat mai departe ..." sau evident ca "...imi doresc sa castig aceast trofeu..."

    Te rog fi sincera: la inceputul sezonului ti-ai propus sa castigi un turneu de Grand Slam in anul acesta? Eu zic ca da, si e "normal" avand in vedere ca erai/esti in primii 3 jucatori ai momenului. Deci ce s-a intamplat de atunci pana la acest "nu am asteptari!?"
    Sau la fel ti-ai spus si cand l-ai angajat pe Ionita?

    P.S. nu vreau sa fiu necioplit, dar uneori un dus cu apa rece si o discutie sincera cu tine insuti poate ajuta...
    • +5 (5 voturi)    
      discutie sincera (Marţi, 23 iunie 2015, 16:56)

      condor [anonim] i-a raspuns lui gigi marga

      cu ea poate a avut.Si trece din dus rece in dus rece in ultima vreme. Acum face schimbari- foarte greu pt ea. Mai e mult pana se termina sezonul. Sunt multi jucatori care nu sunt in forma acum- numai noi dam in Simona. Doar incearca sa nu mai puna presiune pe ea, si gata cu concluzia- nu are obiective. Are obiectiv acum sa joace. si ce daca e 3 mondial, si ce daca a avut rezultate bune si in ultima vreme nu. Critici si cuvinte urate cate am vazut pentru Simona in ultima vreme ma uimesc.
    • +1 (3 voturi)    
      TOCMAI (Miercuri, 24 iunie 2015, 10:27)

      anti_q [utilizator] i-a raspuns lui gigi marga

      pentru ca are asteptari ... da rasol. Chestia asta cu ambitia si determinarea e o sabie cu doua taisuri. Simona nu joaca bine cand e sub presiune. Cand toata lumea vrea sa castige un blestemat de Grand Slam, cand ea vrea asta, presa, Romania, antrenorii, familia, etc etc Simona se descurca mai bine cand e... sub radar. E de preferat asa, cum era inainte si lua meci cu meci, decat sa joace fiecare etapa cu privirea la ... trofeu. Incrancenarea si nervozitatea asteptarilor de pana acum au sabotat-o. Nu inseamna ca nu are ambitie ci doar ca isi gestioneaza inaintarea altfel.