Simona Halep a castigat joi in optimile turneului WTA de la Birmingham cu Klara Koukalova (Cehia, 33 de ani, locul 92 WTA).

Romanca s-a impus rapid (51 de minute) in meciul cu cehoaica, scor 6-1, 6-3, meciul fiind tot timpul sub controlul ei, lucru reflectat si de cateva izbucniri de nervozitate din partea adversarei.

Chiar daca in primele doua meciuri de la Birmingham Simona nu a intalnit adversare puternice, jocul ei s-a dovedit pana acum solid.

In sferturile turneului Halep se va intalni cu invingatoarea din partida Barbora Zahlavova Strycova (Cehia, 28 WTA) - Kristina Mladenovic (Franta, 43 WTA)

Pana la meciul de joi, Simona si Klara se intalnisera de doua ori: Halep a castigat la Hobart in 2012, in timp ce Koukalova s-a impus in calificarile turneului de la Madrid, in 2010.

Simona Halep va evolua joi si in proba de dublu, dupa ce nu a putut juca miercuri din cauza ploii. Halep si partenera sa Heather Watson (Marea Britanie) vor intalni, in primul tur, perechea spaniola Anabel Medina Garrigues/Arantxa Parra Santoja, meciul fiind al doilea de pe terenul 2, informeaza Mediafax. Prima partida de pe aceasta arena va incepe la ora 14.00.

Desfasurarea LIVESCORE a partidei:

Setul 1:

Halep - Koukalova 1-0. Game alb pe serviciul Simonei

Halep - Koukalova 2-0. Primul break pentru Simona, care a intrat foarte bine in meci

Halep - Koukalova 2-1. Re-break realizat de Koukalova

Halep - Koukalova 3-1. Inca un break pentru Simona Halep.

Halep - Koukalova 4-1. Halep reuseste sa-si consolideze break-ul

Halep - Koukalova 5-1. Halep pune presiune mare pe Koukalova si breakul vine rapid. Simona serveste pentru set

Halep - Koukalova 6-1. Nici nu ne-am incalzit bine comentind pe margine, si Simona a luat primul set.

Rezumatul setului 1: Un set fara istoric. Halep a intrat decisa, a lovit puternic si a riscat destul de mult, punind presiune pe cehoaica. Koukalova a reusit un singur game, restul setului a fost dominat copios de romanca.

Setul 2:

Halep - Koukalova 1-0. Simona incepe bine setul 2 si castiga game-ul pe serviciul adversarei.

Halep - Koukalova 2-0. Halep isi castiga serviciul la 15, adversara nu gaseste antidot jocului solid al Simonei

Halep - Koukalova2-1. Un game in care ambele jucatoare au avut ocazia de mai multe ori sa-l castige, adjudecat pana la urma de cehoaica.

Halep - Koukalova3-1. Simona isi castiga usor serviciul.

Halep - Koukalova3-2. Cehoaica isi castiga serviciul si cere apoi sa se sfatuiasca cu antrenorul ei

Halep - Koukalova 4-2. Simona isi mentine avantajul dat de break in setul 2

Halep - Koukalova4-3.Klara isi face serviciul la 0.

Halep - Koukalova5-3. Simona se apropie la un singur game de castigarea meciului

Halep - Koukalova6-3 Romanca ajunge rapid la 40-15 pe serviciul adversarei si castiga prima minge de meci avuta

-----------

Simona Halep a prestat un joc solid in prima partida disputata pe iarba in acest an, numarul trei mondial calificandu-se in turul trei al turneului WTA de la Birmingham dupa ce a invins-o in doua seturi, scor 6-4, 6-2, pe Naomi Broady (Marea Britanie - locul 208 WTA).

Miercuri, Klara Koukalova a invins-o pe Caroline Garcia (Franta - favorita numarul 16, locul 33 WTA), scor 6-3, 6-0.