Ce este bestia interioară în tenis și cum se fac diferențierile între campioni

de Treizecizero.ro     HotNews.ro
Miercuri, 17 iunie 2015, 16:28 Sport | Tenis

Serena Williams
Foto: treizecizero.ro
Rob Steckley, hipsterul bărbos care o antrenează pe Lucie Safarova, este foarte intuitiv când vine vorba de ce anume îţi câştigă meciurile. “Trebuie să fii foarte înfometată; nu poţi să fii o fată drăguţă și să câștigi turnee mari. Trebuie să sapi adânc în tine, să te murdăreşti şi să nu-ţi fie frică să îţi iei victoria. Asta face Serena cel mai bine. Face ce trebuie să facă pentru a intimida adversarele şi a le împinge în spatele liniei de fund”.

Steckley a recunoscut că a văzut din tribune când Serena a intrat în acea zonă, în recenta finală a Roland Garros: „După şase neforţate, când a sfâşiat primul ei forehand cu un strigăt, brusc, Lucie n-a mai putut pune racheta pe minge. Serena are aceasta abilitate. Poate să dispară o vreme din meci, dar când îşi recuperează ritmul pierdut, e ca un F-16. Te găseşte. Te ţinteşte. Mori”.

Steckely a pus în aceste câteva paragrafe degetul pe mai multe puncte nevralgice şi o să mai pun şi eu degetul pe unul. Dar să le luăm pe ale lui prima dată. Bestia care câştigă meciurile: în sfârşit, cineva vorbeşte cu subiect şi predicat despre ea. Are multe nume drăguţe: tărie mentală, ambiţie, voinţă, dăruire, etc, dar niciuna nu o descrie atât de bine ca această sintagmă. Bestia interioară. Toţi marii campioni o au, absolut toţi. Nu poţi câştiga Slamuri sau meciuri mari fără ea, cel puţin nu în mod repetat.

Găsirea bestiei le vine mai uşor unora decât altora. Lui Nadal îi vine, cred, cel mai uşor. El intră deja pe teren in beast mode. A lui Djokovic este şi ea destul de la îndemână - deşi o mai pierde pe parcursul meciului, de cele mai multe ori o regăseşte şi este destul de înspăimântătoare. Federer o are şi el acolo, sub tricourile apretate: poţi s-o vezi dacă te uiţi la ochii lui, îngustaţi şi imobili ca ai unei feline care a ieşit la vânătoare. Wawrinka are mai mult de „căutat”, dar bestia lui are o calitate: odată ce-o găseşte, nu dispare uşor şi apoi, nu-i e frică deloc de meciurile cu miză.

Cum rămâne cu bestiile din WTA? E, aici situaţia devine mai spinoasă, iar cei care admiră pumnii încordaţi şi „Vamos”-urile lui Rafa, tricourile rupte ale lui Djokovic sau „Come on!”-urile răcnite ale lui Federer devin deodată extrem de ofuscaţi de manifestările similare ale fetelor.

Citește articolul complet pe Treizecizero.ro























4439 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Bestie exterioara (Miercuri, 17 iunie 2015, 17:14)

    Mihaela [anonim]

    Bine in cazul Serenei se poate spune ca area cea mai infricosatoare bestie interioara dar si exterioara din tenisul feminin, deci sanse maxime de reusita!
  • +7 (9 voturi)    
    La Serena (Miercuri, 17 iunie 2015, 17:43)

    ploiesteanu [utilizator]

    La Serena bestia interioară e pe dinafară.
  • +3 (3 voturi)    
    Sa ii dea cineva............. (Miercuri, 17 iunie 2015, 18:22)

    polonyca [utilizator]

    .............. articolul asta si lui Halep !!! Zau , I-ar prinde bine......:)
  • +2 (6 voturi)    
    Literatura (Miercuri, 17 iunie 2015, 18:25)

    observator [anonim]

    Ceea ce comenteaza antrenorul e o pura speculatie literara.
    Nimeni nu poate da reteta victoriei.
    • +3 (5 voturi)    
      Corect (Joi, 18 iunie 2015, 2:17)

      anti_q [utilizator] i-a raspuns lui observator

      Asta e literatura. Nu e suficient sa fii o bestie, sa fii bataioasa, sa iti doresti cu tot dinadinsul, cu orice pret sa castigi bla bla. Iti trebuie o gramada de alte lucruri (talent, practica, conditie fizica, rezistenta, noroc etc). Daca te uiti la cum joaca Halep in ultimul timp vezi exact AMBITIA, dorinta legitima dar uneori daunatoare daca nu o gestionezi cum trebuie sa castige un grand slam. Nadal are in ultimul timp aceeasi problema psihologica in ultimul timp. A spus-o el in clar: nu reuseste sa joace mai relaxat, si dorinta de a dovedi il auto-saboteaza, Din ce credeti ca vine ENERVAREA lui Halep din anul acesta??? Din dorinta de a castiga si din SURPRIZA ca nu e simplu. Joaca uneori cu jucatoare mai slabe si se trezeste, surprinsa ca chiar TREBUIE sa joace. Aceeasi enervare o vad si la Serena sau Sharapova uneori. Suarez a batut-o pe Halep in ultima intalnire pentru ca a fost o bestie ZEN. Nu s-a enervat, nu s-a exteriorizat, nu si-a scos la inaintare nu stiu ce strategii agresive. A jucat tenis. Agresiv. Curat. A castigat. Halep a scos bestia din ea la inaintare si s-a lovit de un zid. Bestia interioara a invins-o. Iti trebuie un echilibru intre agresivitate, ambitie si placerea de a juca tenis. Prea multa incrancernare te poate sabota. Serena e o exceptie de la regula, pentru ca domina cu adevarat. Prin prezenta, prin serviciu, prin talent, prin serviciu etc Halep e pe drumul bun cu ambitia dar e pe drumul prost cu incrancenarea. Cand se intampla sa nu-ti iasa mingile, daca te enervezi ii dai adversarului arma cu care sa te impuste. Asa ca, "doar bestia" e poezie. Jucatorii au stiluri diferite. Merge perfect la Serena. Dar nu la oricine. Uitati-va la Gavrilova (care mi-e antipatica). In ultimul joc cu Sharapova o bufnea rasul tot timpul. Ii intra mingile si o lua la misto pe Sharapova. Ce n-as da sa o vad si pe Simona noastra ambitioasa dar si razand,
    • +1 (3 voturi)    
      Ceea ce comenteaza "antrenorul" (Joi, 18 iunie 2015, 10:59)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui observator

      E psihologie "motivationala" de doi bani. cateva lecturi prost digerate, intelegerea partiala a motivarii si restul auto-promovare. E un penibil marketing personal a unui personaj firav intelectual.
  • 0 (2 voturi)    
    Bestia interioara trebuie in orice domeniu (Joi, 18 iunie 2015, 14:23)

    provest [anonim]

    Daca te apuci de ceva - sport, afaceri - si vrei sa ajungi in varf, bestia trebuie sa fie extrem de puternica si agila.
    Play nice este echivalent cu mediocritatea. Perfect OK si asta, atat timp cat te impaci cu situatia.