FOTOGALERIE "Blestemul" continua pentru Novak Djokovic: Sarbul, invins in finala de la Roland Garros de Stanislas Wawrinka

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Duminică, 7 iunie 2015, 19:28 Sport | Tenis


Dupa ce l-a eliminat pe Rafael Nadal in sferturile de finala de la Roland Garros, Novak Djokovic parea sa aiba calea deschisa spre cucerirea primului trofeu pe zgura pariziana. Surprinzator, lucrurile nu au stat insa asa, liderul mondial fiind invins in finala de Stanislas Wawrinka, dupa un meci superb, care a avut patru seturi (4-6, 6-4, 6-3, 6-4). Este al doilea titlu de Grand Slam din cariera elvetianului, dupa cel obtinut la Australian Open in 2014. Nole a pierdut a treia finala din tot atatea disputate la Paris (2012 si 2014 invins de Nadal, iar in 2015 a fost depasit de Wawrinka).

Finala de la Roland Garros a inceput perfect pentru Nole: a castigat primul set cu 6-4 si parea ca isi va indeplini in sfarsit visul de a se incununa rege la Paris. Nu a fost insa sa fie asa, Stan aratand un tenis aproape de perfectiune in urmatoarele trei seturi. Reverul elvetianului a fost incredibil: a reusit puncte fantastice, moralul lui Nole fiind usor-usor zdruncinat de executiile lui Stan. Desi s-a "agatat" de fiecare minge, Djokovic nu a avut raspuns pentru jocul ofensiv al lui Wawrinka, acesta castigand urmatoarele trei seturi (6-4, 6-3 si 6-4), dupa ce il pierduse pe primul. 

Cu ochii in lacrimi, Novak a fost vizibil emotionat inainte de a lua cuvantul, atunci cand publicul de pe "Philippe Chatrier" l-a aplaudat indelung. Liderul mondial ramane si dupa aceasta finala fara titlul de la Paris, Nole avand deja trei finale pierdute la activ. Este singurul turneu de Grand Slam care ii lipseste sarbului din palmares.

Meciul a durat trei ore si 12 minute.

Statistica partidei Novak Djokovic vs Stan Wawrinka:

Asi: 6-9
Duble greseli: 0-3
Puncte castigate cu primul serviciu: 63%-76%
Puncte castigate cu al doilea serviciu: 53%-50%
Puncte de break castigate: 2/10(20%) vs 4/15(27%)
Lovituri castigatoare: 30-60
Greseli nerfortate: 41-45
Total puncte castigate: 117-137.

"Cred ca am facut meciul vietii mele, este incredibil ce am reusit. Multumesc echipei mele, familiei. Este o perioada incredibila pentru mine, era o mare provocare sa ajung in finala, nu mai vorbesc despre o eventuala victorie. Cred ca am meritat sa castig. Cei din tribune au fost incredibili, m-au sustinut, le multumesc tuturor" - Stanislas Wawrinka.

"Nu voi vorbi prea mult azi, il felicit pe Stan, ii felicit echipa. Imi este greu sa vorbesc acum, sigur, sunt lucruri mai importante in viata decat o victorie in tenis. Stan, azi ai fost incredibil, ai meritat sa castigi. Vreau sa le multumesc celor din echipa mea pentru sustinere. Publicul a fost incredibil. Voi continua sa lupt, sper sa castig pana la urma aici" - Novak Djokovic.

Castigatori era Open:

1 Rafael Nadal 9 titluri (2005, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014)
2 Bjorn Borg 6 (1974, 1975, 1978, 1979, 1980, 1981)
3 Mats Wilander 3 (1982, 1985, 1988)
3 Ivan Lendl 3 (1984, 1986, 1987)
3 Gustavo Kuerten 3 (1997, 2000, 2001) etc.

Tarile cu cele mai multe trofee la Roland Garros (masculin):


1 Spania 15 (primul titlu in 1961, ultimul in 2014)
2 Suedia 9 (1957, 1988)
3 Cehoslovacia 5 (1970, 1987)
4 SUA 4 (1938, 1999)
5 Brazilia 3 (1997, 2001)
...........................................
9 Romania 1 (1973 - Ilie Nastase: 6-3, 6-3, 6-0 cu Nikola Pilić).
 
Ultimii zece castigatori de la Roland Garros:

2005 Rafael Nadal
2006 Rafael Nadal
2007 Rafael Nadal
2008 Rafael Nadal
2009 Roger Federer
2010 Rafael Nadal
2011 Rafael Nadal
2012 Rafael Nadal
2013 Rafael Nadal
2014 Rafael Nadal
2015 Stanislas Wawrinka.
































8550 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    Wawrinka a fost fabulos (Duminică, 7 iunie 2015, 19:36)

    OzzyO [utilizator]

    A jucat absolut incredibil și cred că nimeni nu a meritat vreodată mai mult un titlu.
    • +7 (7 voturi)    
      fabulos (Duminică, 7 iunie 2015, 20:20)

      jijelul [anonim] i-a raspuns lui OzzyO

      cu adevarat fabulos ce a facut Wawrinka. cred ca a fost meciul cu cele mai spectaculoase executii pe care l-am vazut...
      • +4 (4 voturi)    
        Le roi est mort! (Duminică, 7 iunie 2015, 21:50)

        nick24 [utilizator] i-a raspuns lui jijelul

        Vive le roi!
  • +8 (8 voturi)    
    Ce meci! (Duminică, 7 iunie 2015, 19:38)

    gigi marga [anonim]

    A reusit Stan the Man...!
    A avut momente in care a facut si greseli dar altfel aratat ca este un mare campion (in cazul in care existau dubii). A fost clar ca Stan a urmat strategia stabilita cu antrenorul sau, Magnus Norman, si in final a doat roade. Nole nu a gasit un raspuns la jocul agresiv al elvetianului.
    Oricum, felicitari ambilor jucatori!
    • -2 (2 voturi)    
      Pe Nole l-a cuprins frica (Luni, 8 iunie 2015, 11:29)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui gigi marga

      de reverul lui Stan în ultimul set. Parcă o vedeam pe Simona cum își chinuie jocul de frică să nu piardă piardă titlul.
  • +8 (12 voturi)    
    Aproape previzibil (Duminică, 7 iunie 2015, 19:59)

    muciflenduri [utilizator]

    Dupa demonstratia de forta din meciul cu Federer, il vedeam pe Stan favorit, cu conditia sa fi jucat la fel de solid.
    Djokovic a parut foarte obosit si a fost sub nivelul lui obisnuit, dar daca jocul lui Stan merge la nivel maxim, nu prea poate sa ii stea cineva in fata.
    Pacat ca Eurosportul plateste comentatori in limba romana, au tot repetat in nestire cat de emotionat era Djokovic, cand era evident ca fizic acesta nu era suficient de ok incat sa reziste asaltului.
    In plus mai si traduc in dorul lelii ce zic jucatorii, in asa fel incat sa nici nu auzi comentariul original.
    Dobitocului care a comentat meciul, ii spun eu ca Tsonga a scris, in zgura, 'Roland je T aime', unde T-ul era el cu bratele desfacute. Daca nu ai inteles cand a scris, puteai da o cautare pe google, ca pentru asta primesti bani.
    • +8 (8 voturi)    
      Hint (Duminică, 7 iunie 2015, 20:42)

      OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      Încearcă să apeși pe butonul AUDIO al telecomenzii, am avut surpriza să descopăr că există opțiunea comentariului în engleză pentru Eurosport. Într-adevăr, comentatorii români au fost sub orice critică pe toată durata turneului.
      • +5 (5 voturi)    
        Multumesc (Duminică, 7 iunie 2015, 21:41)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui OzzyO

        Pacat ca am aflat dupa terminarea turneului, dar imi va folosi pe viitor.
  • -13 (15 voturi)    
    nu e niciun blestem (Duminică, 7 iunie 2015, 23:35)

    mihaitzateo [anonim]

    Ce blestem?
    E doar neseriozitatea lui Novak Djokovic ,adunata cu ingramfarea lui.
    Sa nu se uite ca Novak Djokovic e numai dupa mama sarb,tatal sau e aroman.
    Aromanii sunt un pic mai muncitori si mai seriosi ca romanii,dar tot neseriosi sunt si incep sa fie cu nasu pe sus,in momentu in care au ceva succes.
    Daca Djovokic era 100% sarb cu cat talent are,domina fara probleme tenisul mondial.
    • -7 (9 voturi)    
      cit talent are? (Luni, 8 iunie 2015, 0:33)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui mihaitzateo

      ma umfla risul cind aud ca sirbul este talentat, talentat la ce...bufa bufa, impertinent cit incape, jocul de tenis pe zgura reprezinta singura posibilitate sa arati ca ai talent, in rest vorbe, vorbe.....valoare zero,
      acum pentru iarba pe cine mai aduce antrenor?, sa nu uitam ca nu antrenorul joaca,
      • +9 (9 voturi)    
        .. (Luni, 8 iunie 2015, 3:58)

        Riegel [utilizator] i-a raspuns lui anonim

        Baieti, mai bine va uitati la fotbal! Din tenis nu intelegeti nimic!
      • +2 (2 voturi)    
        Clar (Luni, 8 iunie 2015, 14:21)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui anonim

        N-are nici urma de talent, de asta a castigat 72 de milioane de dolari doar din tenis.
        De asta a castigat 14 din ultimele 20 de jocuri cu Federer, 13 din 20 cu Nadal, 15 din 20 cu Murray, 17 din 20 cu Wawrinka.
        Tot pentru ca e lipsit de talent domina tenisul in ultimii 3 ani, e o chestie la indemana oricui, ar putea s-o faca si Victor Hanescu.
    • +2 (4 voturi)    
      Nole e un defender, excelent dealtfel (Luni, 8 iunie 2015, 3:25)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

      dar defence tennis e un joc fara imaginatie. Tenisul ofensiv si single BH e the resl deal.
      Nole domina acum ca s-a moshnegit Fed si Nadal s-a calicit....dar Stanimal i-a dat o lectie despre cum ar trebui sa fie jocul Djokerului ca sa straluceasca cu adevarat.
  • +2 (2 voturi)    
    Finalist (Luni, 8 iunie 2015, 1:25)

    Blestematu [anonim]

    Asta blestem - sa joci finala la Roland Garros :)))
  • -2 (2 voturi)    
    Sa nu-l plangem (Luni, 8 iunie 2015, 9:28)

    mihnea2012 [utilizator]

    nu e nici un blestem; nici Nastase nu a luat Wimbledonul.

    mihaitzateo, a recunoscut vreodata Novak ca e machidon? pare doar o speculatie.