Simona Halep nu va participa la turneul WTA de la Bucuresti

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 iunie 2015, 12:50 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: HotNews.ro / Victor Cozmei
Dupa ce in urma cu un an a castigat competitia (a invins-o in finala pe Roberta Vinci), Simona Halep a anuntat ca nu va participa la editia din aceasta vara a turneului WTA de la Bucuresti. "Anul trecut, dupa turneu, am ramas fara puteri. M-am dus sa joc pentru public. Anul acesta nu am sa mai pot participa", a precizat numarul trei mondial.

"Anul trecut, dupa turneu, am ramas fara puteri. M-am dus sa joc pentru public, pentru ca am auzit ca multi au cumparat bilete pentru a ma vedea. Anul acesta nu am sa mai pot participa. Turneul este pe zgura si vine dupa turnee pe iarba. Nu pot schimba din nou suprafata. O sa vin cateva zile pe acolo, o sa ma joc cu copiii, dar nu voi participa. Sper ca fanii romani sa nu se supere si sa ma sustina in continuare la celalte turnee", a declarat Simona Halep pentru ProTV.

Sara Errani va fi principala favorita a intrecerii care se va disputa in perioada 11-19 iulie 2015. 

Cele mai importante nume romanesti care se vor gasi la startul turneului sunt Alexandra Dulgheru (favorita 4), Monica Niculescu (favorita 7) si Andreea Mitu (20).

Pe tabloul principal de simplu vor participa 32 de jucatoare, iar pe cel de dublu se vor gasi 16 perechi.

Federatia Romana de Tenis a preluat de la Federatia Ungara de Tenis licenta pentru organizarea turneului WTA de la Bucuresti pentru inca minimum patru editii.

Cine se afla pe lista favoritelor:

Sara Errani, Roberta Vinci, Karin Knapp, Alexandra Dulgheru, Anna Karolina Schmiedlova, Tereza Smitkova, Monica Niculescu, Julia Goerges, Polona Hercog, Teliana Pereira, Timea Babos, Annika Beck, Aleksandra Krunic, Denisa Allertova, Danka Kovinic, Ana Konjuh, Pauline Parmentier, Stefanie Voegele, Silvia Soler-Espinosa, Andreea Mitu, Magda Linette, Sesil Karatantcheva si Elizaveta Kulichkova.

Turneul se va disputa la "Arenele BNR" din Bucuresti.




















3439 vizualizari

  • -6 (18 voturi)    
    tenis (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 14:57)

    Fileu [anonim]

    Machedonii sunt practici . Madam Halep va participa acolo unde castiga numai ca locurile alea vor fi din ce in ce mai rare . Si-a atins maximul si pentru ca a vanat turnee unde participa lume de categ 2 .
    • +4 (8 voturi)    
      Fileu, (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 16:26)

      srah [utilizator] i-a raspuns lui Fileu

      ai cam multe găuri in cap, ai grija sa nu ti sa rupă fileul... scuza-ma ca'ti spun!

      Sănătate !!
  • -2 (10 voturi)    
    Cum ar fi sa nu joace Isner la Indian Wells (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 17:17)

    Wanheda [utilizator]

    sau Raonic la Rodgers Cup? Cam asa e prin comparatie. Jenant.
    • +1 (1 vot)    
      Lol (Duminică, 7 iunie 2015, 8:20)

      OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      Tu compari șueta de la București cu Indian Wells?
  • -3 (9 voturi)    
    terenul ... (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 17:24)

    Dodel540 [utilizator]

    daca esti tenismen(a) bun(a) suprafata nu ar trebui sa conteze. Nu l-am auzit niciodata pe Djokovici , Federer etcsau alti tenismeni de top sa se planga ca schimba suprafata de joc.
    Era doar unul Thomas Muster parca care juca bine doar pe zgura dar nu a ajuns niciodata locul 1 mondial...
    • 0 (0 voturi)    
      Ce-a zis ea și ce-ai înțeles tu (Duminică, 7 iunie 2015, 8:21)

      OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      Ia urmărește, te rog, și vezi câți dintre ăștia mari, Djokovic, Federer și cine mai vrei tu, se apucă să joace iar pe zgură după Wimbledon.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Duminică, 7 iunie 2015, 8:22)

      OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      A, și vezi că Muster a fost locul 1 mondial
  • 0 (8 voturi)    
    Nasol,..... (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 20:37)

    8736 [utilizator]

    .....si urat din partea ta. Da' poate e si o parte buna. S-ar putea sa mai apara o alta stea in tenisul feminin romanesc.
    • -1 (1 vot)    
      tocmai mi-a dat o lacrima, (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 21:55)

      srah [utilizator] i-a raspuns lui 8736

      e plina lumea de stele ”zip code number” ! foarte bine, e loc pentru toata lumea la soare.

      hai PA !!
  • +1 (3 voturi)    
    .... (Duminică, 7 iunie 2015, 9:15)

    tirolez [utilizator]

    Nici Irina nu participa, de ce o urati atat pe Simona? E un turneu mic, nici Kvitova nu a participat la Praga anul asta desi tocmai pierduse din primul tur sau al doilea la Stuttgart. Poate va castiga Alexandra punctele. Sau Andreea. Sau Monica. Sau isi va reveni Sorana. Pentru zona lor de clasament sunt foarte importante punctele astea. Era mai bine sa pice cu Simona si sa le elimine?
  • 0 (0 voturi)    
    SH (Duminică, 7 iunie 2015, 23:05)

    kronk [utilizator]

    Paguba in ciuperci.Si cu ea si fara ea tot aia e.
  • 0 (0 voturi)    
    La 24 de ani (Luni, 8 iunie 2015, 7:57)

    Koczka Gyorgy [anonim]

    e suspect sa spui ca te oboseste sa joci in turneu de max 5 jocuri. Poate ar trebui sa consults in doctor.