Seria incredibila a "Regelui" s-a oprit la 70-1 (victorii/infrangeri) la Roland Garros tocmai de ziua sa (a implinit 29 de ani - aniversare amara), Rafa a pierdut pentru a doua oara pe zgura pe care o iubeste atat de mult in fata lui Djokovic, omul momentului in tenisul de camp masculin. "Nole" a dictat ritmul, a fost enervant de precis si l-a facut pe Nadal sa para mai uman ca niciodata. "Djoker" s-a impus in trei seturi, 7-5, 6-3, 6-1 si putem spune doar atat: "Le roi est mort, vive le roi!" (n.r. "Regele a murit, traiasca regele!")...

Meciul a durat doua ore si 26 de minute.

Set III

Al treilea set a inceput la fel ca si precedentele doua: Novak agresiv, Nadal ezitant si doar cu al doilea serviciu la purtator. Sarbul a ajuns rapid sa aiba 40-15, primele doua sanse de break: irosite insa in mod surprinzator. A treia a fost fructificata dupa o eroare imensa a ibericului: voleu de forehand ratat de langa fileu. Nole s-a distantat la 2-0, iar Rafa a inceput game-ul de serviciu cu o dubla greseala. Sarbul a simtit "mirosul sangelui", a accelerat si mai mult, a "biciuit" mingea cu dreapta, iar tabela s-a modificat la 4-0 (situatie identica cu cea din primul set). De la 0-30, Nadal revine si evita situatia neplacuta de a fi la primire si de a incerca sa evite un 6-0 care nu ii este caracteristic pe "Philippe Chatrier". Inevitabilul s-a produs dupa 33 de minute: Nole a castigat setul al treilea si meciul, reusind astfel sa incheie o serie "inumana" a lui Rafa la Paris: 70 de victorii si o singura infrangere...

Set II

Nole a fost redutabil in primele game-uri de serviciu, castigate fara nicio emotie. Sarbul a trimis cu o precizie matematica, iar Rafa nu a avut niciun fel de raspuns. Sarbul a deschis mai bine unghiurile, atat cu dreapta, cat si cu reverul si a returnat constant, indiferent de cat de mult a invartit Nadal mingea cu al sau topspin. Backhandul ibericului a inceput sa dea rateuri, iar Djokovic a profitat de cele mai multe ori. Nadal a trimis constant cu al doilea serviciu, lucru care a facut ca statistica lui Djokovic la retur sa arate foarte bine. In aceste conditii, prima minge de break a aparut firesc, la 4-3 in favoarea lui Nole. A fost salvata, insa Rafa nu a mai putut face nimic la cea de-a doua: break pentru Nole, 5-3, si serviciul pentru a castiga si al doilea set. Djokovic a fost in control la serviciu, a facut rapid 40-15, insa Rafa a anulat cele doua sanse de set. Nu a putut insa sa o evite si pe a treia, 6-3 pentru sarb, dupa 46 de minute de joc.

Set I

Primul set al disputei Nole vs Rafa a fost unul desprins din jocurile pe calculator: sarbul a inceput furtunos, l-a impins pe Nadal mult dincolo de linia de fund, a lovit incredibil si l-a redus pe iberic la tacere cu un joc aproape de perfectiune. S-a facut 4-0 dupa doar 16 minute!!! Dorind parca sa evite o mare rusine, Nadal a intrat usor-usor in teren, a pus in miscare forehandul (care a fost inexistent in primele patru game-uri) si a castigat minge cu minge. Incredibil, Nole a cedat din forta cu care a inceput meciul si s-a vazut egalat la 4! Revenindu-si parca din pumni, Nole si-a facut serviciul cu lejeritate de aici incolo si l-a obligat in continuu pe Rafa sa salveze mingi de set. Primele trei au fost salvate la 5-4 (dintre care doua cu "scurte"), iar urmatoarele doua la 6-5. In cele din urma, "Djoker" a castigat setul cu 7-5, dupa mai mult de o ora de la startul sfertului de finala (a durat 67 de minute)...In primul set, Nole a castigat 43 de puncte, a avut 19 lovituri castigatoare si a comis 11 erori nefortate. Nadal a castigat 35 de puncte, a avut 9 lovituri castigatoare si a comis 10 erori nefortate.

"Philippe Chatrier" - Arbitru: Cedric Mourier (Franta).