Andreea Mitu este in optimi la Roland Garros! Romanca a castigat meciul cu Francesca Schiavone: 7-5, 6-4. Mitu va juca in optimi cu belgianca Alison Van Uytvanck

de Red. Stiri     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 mai 2015, 12:02 Sport | Tenis

Andreea Mitu la Roland Garros
Foto: Facebook

Andreea Mitu a ajuns in optimi la Roland Garros dupa ce a o invins-o, sambata, pe Francesca Schiavone (acum pe pozitia 92 in clasamentul WTA, dar fosta jucatoare de top 5) cu 7-5, 6-4. 

Romanca i-a luat primul set italiencei dupa ce a facut de doua ori re-break, iar apoi a realizat ea break-ul ce i-a permis sa serveasca pentru set si sa castige. 

Setul doi l-a castigat dupa ce Schiavone a recuperat breakul facut de romanca in debutul setului, realizand alt break si castigand partida la a treia minge de meci. 

Pentru accesul in optimi, Mitu si-a asigurat un premiu de 145.000 de euro si 240 de puncte WTA.

Meciul cu Francesca Schiavone a durat o ora si 47 de minute. 

In optimi, Mitu va juca in compania lui Alison Van Uytvanck (Belgia - locul 88 mondial) care a invins-o sambata pe Kristina Mladenovici (Franta - pozitia 54 WTA), cu 6-4, 6-1.

Joi, Andreea Mitu (locul 100 WTA) a revenit de la 0-1 la seturi si a reusit sa o invinga superb pe Karolina Pliskova, favorita numarul 12 a competitiei de la Paris (meciul a durat doua ore si 20 de minute!).

Schiavone ajunsese in turul trei dupa ce a invins-o joi, dupa un meci maraton, pe Svetlana Kuznetsova, scor 6-7(11), 7-5, 10-8.

Irina Begu a pierdut sambata in turul trei al turneului de Grand Slam de la Roland Garros cu Petra Kvitova, numarul patru mondial, scor 3-6, 2-6.

Irina-Camelia Begu (locul 30 WTA) a trecut joi in turul doi de Ana Konjuh (Croatia - locul 94 in lume). A fost 6-2, 6-0 pentru Begu, aceasta fiind cea mai buna performanta pe zgura pariziana. Meciul Irinei de pe Terenul 5 a durat o ora si patru minute. 

Pentru calificarea in turul trei, Begu va primi 85.000 de euro si 130 de puncte WTA.  

Irina-Camelia Begu s-a aflat pentru prima data in cariera in turul al treilea al turneului de la Roland Garros. Anterior, sportiva romana a mai ajuns doar pana in turul 2 la Roland Garros, in 2011 si 2012. 

























14353 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Nu prea va agitati... (Sâmbătă, 30 mai 2015, 13:49)

    Adrian [anonim]

    Interesant cum nu prea va agitati cu live-score-ul acum. Actualizati doar scorul final si ala cu game-uri in urma.
  • +9 (9 voturi)    
    Bravo mitu (Sâmbătă, 30 mai 2015, 14:05)

    muciflenduri [utilizator]

    Fata de acum doua zile, cand m-a exasperat cu serviciul, azi a jucat excelent. A ramas destul de calma, pana la final, iar serviciul n-a mai sabotat-o la fel de tare.
    Nu are cel mai complet joc din lume, dar dreapta ei e chiar buna.
    • -3 (7 voturi)    
      I told you so (Sâmbătă, 30 mai 2015, 16:43)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      Si fata e in plina constructie. Poate se muta si ea prin west sau la Miami....pt mental.
  • +12 (12 voturi)    
    Nu pot spune decât (Sâmbătă, 30 mai 2015, 14:11)

    Chitcaila [utilizator]

    Bravo, Andreea!
  • +7 (9 voturi)    
    Andreea merge mai departe (Sâmbătă, 30 mai 2015, 14:14)

    mnicku [anonim]

    si are culoar spre semifinale. Cred poate ajunge si ea in top 10 curind .

    Bravo ei .
    • +1 (1 vot)    
      Totuși, (Duminică, 31 mai 2015, 17:35)

      Chitcaila [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      în top zece! Hai să fim mai realiști - top 30.
  • +12 (12 voturi)    
    AB (Sâmbătă, 30 mai 2015, 14:38)

    kronk [utilizator]

    Bravo.Se poate si mai departe.Nu sunt adversare grele.Oricum e grozav ce-ai facut.Mult succes.
  • +11 (11 voturi)    
    Excelent Andreea (Sâmbătă, 30 mai 2015, 14:43)

    ploiesteanu [utilizator]

    Cu mult curaj mai departe. Bravo !
  • +9 (9 voturi)    
    Bravo (Sâmbătă, 30 mai 2015, 15:00)

    condor [anonim]

    Andreea! Hai ca se poate! Fara emotii. Se pare ca are si noroc- a intalnit adversare care erau de batut. Asta poate sa-i aduca mai multa incredere in ea si stapanirea emotiilor. Si cu Bouchard la Fed Cup a avut emotii cand a realizat ca poate sa o bata si cu Pliskova aici la RG. Si urmatorul meci poate sa faca o surpriza placuta, daca se mobilizeqaza si nu se emotioneaza unde a ajuns. Hai Andreea! Se poate. Tinem pumnii!
    • +11 (11 voturi)    
      LOL (Sâmbătă, 30 mai 2015, 15:47)

      anti_q [utilizator] i-a raspuns lui condor

      Cred ca asa zicea si Pliskova! Andreea Mitu... noname... jucatoare DE BATUT! Nah, ca tenisul e previzbil pe alocuri dar are si o doza mare de imprevizibil! Fiecare jucatoare de top se trezeste uneori incurcata de jucatoare sub nivelul lor. Halep a avut nesansa sa o pateasca la Roland Garros. Asta e. Nu stiu daca a fost neaparat noroc cu Andreea Mitu. Aparent asa e, celelalte doua nefiind nume de top la momentul acesta, performanta cu Pliskova insa cred ca ne arata ca e vorba de mai mult decat noroc... Bravo ei! La cat mai multe victorii!
      • -1 (15 voturi)    
        Halep nu a jucat nimic (Sâmbătă, 30 mai 2015, 17:12)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui anti_q

        N-a fost incurcata, si pe Halep au caftit-o un sir lung de noname-uri. Cand nu-si poate face jocul sau nu e in lipsa de forma Halep e zero pe teren din cauza mentalului...
        • 0 (2 voturi)    
          adversara nu e in lipsa de forma (Sâmbătă, 30 mai 2015, 17:41)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

          am vrut sa spun.
        • -8 (12 voturi)    
          halep (Sâmbătă, 30 mai 2015, 17:42)

          tba [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

          are nevoie de doctor la cap!
          asa trebuie la nivelul ei, asa au si celelalte din top!
          si familia care-i selectioneaza antrenorii tre sa stea si sa cugete:
          o lasa sa castige 50.000 de euro singura la asa turneu sau ii aduce antrenor sa castige ea cateva sute de mii si el vreo 15-20% din premiul ei
          • 0 (0 voturi)    
            doctor?! (Duminică, 31 mai 2015, 16:31)

            srah [utilizator] i-a raspuns lui tba

            pisi, cum sa-ti spun?.. multi dintre cei care ajung in spitalele de nebuni nu au ce cauta acolo, dar si mai multi umbla liberi pe strada si ar trebui inchisi pe vecie acolo!!!

            te-ai prins din care categorie faci parte?
        • +7 (7 voturi)    
          Corect (Sâmbătă, 30 mai 2015, 19:39)

          anti_q [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

          Halep e supertalentata. Nu are talentul Serenei si nici al Sharapovei. Asta nu o face mai putin valoroasa. Problema ei este ca talentul ei nu e dublat de un psihic pe masura. E legitim sa joci bataios pentru victorie (Serena si Sharapova sunt modele aici) dar mai trebuie sa joci si cu putina detasare, bucurie. E prea multa incrancenare la ea, si este asa pentru ca presiunea pusa pe ea este imensa. Stie ca i se cere sa castige un Grand Slam si atunci joaca cu o incrancenare care o saboteaza. Are probleme mai ales cu noname-uri recent pentru ca se asteapta sa castige usor si a uitat de unde a venit... in sensul venirii din zona de clasament mai jos. Faptul ca esti pe un loc 50-80 in clasament ATP uneori poate sa insemne nimic. Asa cum si ea a pus probleme celorlate jucatoare de top cand ea era pe locul 80, asa i se poate intampla si ei. Sper sa reuseasca sa joace mai relaxat. Fara nervi, fara dat cu racheta in pamant. Si sper sa castige un GS ca sa-i iasa din cap ca trebuie sa .. dovedeasca.
          • -3 (3 voturi)    
            Cine joaca tenis o sa imi dea dreptate (Duminică, 31 mai 2015, 4:01)

            Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui anti_q

            Nu stie niste lovituri cu care ar putea aduce varietate in joc, smash-ul, cand o vad ca lasa mingea sa cada si nu-i da macar un drive vole ma omoara. Slice-ul e precar si drop shot-urile ii intra unul din 10. Nu mai spun de servici...slab.
          • +2 (2 voturi)    
            clasament (Duminică, 31 mai 2015, 14:22)

            condor [anonim] i-a raspuns lui anti_q

            WTA monser, nu ATP. ATP-ul e al baietilor. Sper sa asculte Simona de cei buni si sa isi refaca increderea in ea si mental sa fie din nou puternica.
      • +2 (4 voturi)    
        Pliskova (Sâmbătă, 30 mai 2015, 23:56)

        condor [anonim] i-a raspuns lui anti_q

        a jucat prost, numa nu o ruga pe Andreea sa castige. Dar la 5-2 Andreea si-a dat seama ca poate sa o bata si au apucat-o emotiile( ea a declarat) si asa si-a mai revenit Pliskova. Lasa ca e bine. Se invata ea Andreea si cu emotiile astea.
  • +8 (8 voturi)    
    Astazi a reusit sa ,,sara'' deja pe 67. De la... (Sâmbătă, 30 mai 2015, 19:07)

    EU-74-RON [utilizator]

    ...100 pe cat era la-nceputul RG. Inca o victorie si poate sari chiar pe 50 (cel ,,putin'' pe 51).

    Va recomand clasamentul live: http://www.tennis4wta.com/Siralama/s1_50.html

    Din partea mea: impresionant, felicitari si succes!...
  • 0 (2 voturi)    
    tenis (Duminică, 31 mai 2015, 10:46)

    stefan topor [anonim]

    daca ati jucat vreodata tenis de camp trebuie sa stiti ca este cel mai enervant joc cu mingea, o tusa care arunca mingea stramb, o pietricica in teren,o rama etc.Dar ce este important in acest moment este faptul ca aceste fete si unii din baieti sunt singurii care fac sa se auda de Romania si este jenant ca televiziunea publica care primeste banii nostri nu da meciurile lor ei fiind singurii romani, pe langa olimpici, de care se aude in lume.va rog nu-I mai laudati, dar sa nu-I nici criticati, este ca la fiecare din noi avem si zile bune si rele, dar extraordinary de important este ca de la ei avem mai multe zile bune.
    o ultima parere, adresata profesorilor de sport, cum este sa vezi asa rezultate si tu sa stai in cancelarie sa fumezi si sa nu faci nimic, dar sa-ti mearga salariul, acesta este sportul romanesc platit de stat