Roland Garros: Simona Halep, eliminata in turul doi de Mirjana Lucic-Baroni (7-5, 6-1) - Lipsa agresivitatii

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Miercuri, 27 mai 2015, 14:26 Sport | Tenis

Simona Halep, la Roland Garros 2015
Foto: rolandgarros.com
Mirjana Lucic Baroni (70 WTA) a reusit inca o data surpriza in fata Simonei Halep, sportiva din Croatia eliminand-o pe a doua favorita de la Roland Garros inca din turul al doilea (7-5, 6-1). Simona a jucat intr-o viteza inferioara, a avut lovituri moi, a fost intr-o continua defensiva si nu a avut armele necesare pentru a contracara jocul in forta al lui Baroni (partida a durat o ora si 11 minute). Mirjana a fost jucatoarea agresiva, iar raportul loviturilor castigatoare (29-5) vorbeste clar despre acest lucru...

In aceeasi faza a competitiei a fost eliminata si Alexandra Dulgheru: 2-6, 5-7 cu Alize Cornet. Daca ar fi invins, cele doua sportive din Romania s-ar fi duelat in turul al treilea...


Statistica partidei Simona Halep vs Mirjana Lucic-Baroni:

Asi: 0-4
Duble greseli: 2-1
Puncte castigate cu primul serviciu: 51%-81%
Puncte castigate cu al doilea serviciu: 43%-54%
Puncte de break castigate: 2/2(100%) - 5/8(63%)
Lovituri castigatoare: 5-29
Erori nefortate: 15-27
Total puncte castigate: 44-63.


Feminin, turul II:

Donna Vekic - Bojana Jovanovski 6-4 6-3
Mirjana Lucic-Baroni - 3-Simona Halep 7-5 6-1
29-Alize Cornet - Alexandra Dulgheru 6-2 7-5
2-Maria Sharapova - Vitalia Diatchenko 6-3 6-1
Annika Beck - Paula Kania 6-2 6-2
13-Lucie Safarova - Kurumi Nara 6-2 6-0
26-Samantha Stosur - Amandine Hesse 6-0 6-1
20-Sabine Lisicki - Daria Gavrilova 6-1 (abandon Gavrilova)


Desfasurarea LiveText a partidei Simona Halep vs Mirjana Lucic Baroni:

1:6
Lucic nu a avut emotii la serviciu si a incheiat meciul cu un as!

1:5
Simona reuseste sa castige un game, dupa sapte la rand pierdute...

0:5
Tabela arata un incredibil 5-0 pentru Baroni...Halep nu a dat drumul bratului, nu a putut sa fie agresiva, iar Lucic a profitat din plin de forta superioara. Forehandul lui Baroni "a biciuit" mingea precum in circuitul ATP...

0:4
Baroni este impecabila: castiga chiar si punctele de pe centrul terenului...dupa doar o ora de joc, este 7-5, 3-0 pentru Lucic...0-40, dupa trei schimburi in care jucatoarea din Croatia a avut un nivel incredibil de joc...Baroni mai face un punct castigator cu forehandul, se face 4-0

0:3
Din pacate, nici pe serviciul doi al adversarei Simona nu este mai inspirata si trimite in fileu (30-15). Baroni este pe tot terenul, face un contre-pied de manual, iar tabela arata 40-15. Se face, in mod logic, 3-0...Agresivitatea ii aduce game dupa game lui Baroni

0:2
Pe adevarata Simona am putut sa o vedem in primul schimb din game-ul de serviciu: a gasit coltul cu un forehand din alergare (15-0). Lucic ia mingea devreme si ii micsoreaza timpul de reactie Simonei. Baroni trimite senzational cu forehandul in cross - unghi formidabil gasit (40-30). Se face egalitate, dupa o minge castigata cu ajutorul fileului. Minge de break dupa un schimb in care Baroni a fost inca o data cea agresiva. Se face 2-0, Simona nu are raspunsul necesar pentru a reveni...

0:1
Setul al doilea a inceput cu Baroni la serviciu: jucatoarea din Croatia incearca sa conduca fiecare punct, se foloseste din plin de forta superioara. Lucic se pare ca i-a gasit punctul slab Simonei, meciul seamana cu cel de la US Open, din 2014

5:7
Serviciul doi este falimentar pentru Simona: Baroni face inca o lovitura castigatoarea cu forhandul (0-15). Din fericire, Lucic trimite in fileu la urmatorul schimb, tot dupa un atac violent. Din pacate, Halep este in defensiva chiar pe propriul serviciu (15-30). Apare si o dubla greseala: doua mingi de set pentru Baroni. Lucic castiga primul set cu 7-5, Simona nu si-a putut face jocul - a avut doar doua lovituri direct castigatoare in primul set! 88% puncte castigate cu primul serviciu de Baroni...

5:6
Baroni isi face jocul atunci cand primul serviciu ii intra: trimite violent, plat, iar Halep nu are nicio sansa (40-0). Game-ul este castigat la zero, jucatoarea din Croatia trece inca o data in avantaj

5:5
Simona alearga mai mult, trimite dintr-un colt in altul, iar Baroni nu mai poate returna cu atata forta. La prima minge trimisa mai moale, Baroni trimite perfect cu dreapta inversa - forehand-ul sportivei din Croatia este devastator! Backhandul este insa punctul slab - drept dovada, urmatorul punct este castigat de Halep pe aceasta lovitura a lui Baroni (40-15). Lucic o intinde serios pe Simona, insa venirea la fileu ii aduce un voleu drive trimis mult in afara terenului

Simona are unele rani la degete (bataturi), iar in aceste momente este pe mainile medicului turneului

4:5
Simona reactioneaza perfect: se deplaseaza mai bine, returneaza cu mult topspin si reuseste un break la zero! Ramane in set si va servi pentru a restabili egalitatea

Statistica confirma ceea ce se intampla pe teren: Lucic conduce cu 12-2 la loviturile castigatoare...mare parte dintre ele au venit pe serviciul doi al Simonei

3:5
Simona face o dubla greseala - ajutor nesperat pentru Lucic. Urmeaza un schimb in care Halep trimite putin mai scurt, iar forehand-ul lui Baroni face diferenta (15-30). Apare o minge de break, dupa inca un retur violent al adversarei. Serviciul doi este slab, iar Lucic nu face altceva decat sa trimita cat poate de puternic. O dreapta in cross se loveste in banda fileului, a doua minge de break - Halep o salveaza si pe aceasta, dupa o venire la fileu. Baroni, datorita fortei superioare, conduce punctul si il castiga dupa o "scurta" perfecta. Inca o sansa de break, fructificata dupa un retur senzational

4:3
Lucic serveste incredibil, iar Simona pleaca din start in schimb dintr-o postura defensiva, care nu ii convine. Baroni trimite mult cu dreapta inversa, iar slice-ul Simonei se opreste in fileu. Sportiva din Croatia castiga categoric pe propriul serviciu si trece din nou in avantaj pe tabela in primul set

3:3
Simona aluneca dupa un schimb, cade, iar punctul este pierdut. Din fericire, nu este vorba de o accidentare serioasa la glezna. Lucic este periculoasa pe serviciul doi al Simonei: gaseste pozitia perfecta si loveste violent - nu sunt prea multe facut in aceasta situatie. Game-ul este unul echilibrat (40-30), insa pana la urma ii revine Simonei. Dupa 1-3, Halep a egalat situatia (3-3)

2:3
Apare al doilea as al jucatoarei din Croatia: in exterior, cu mult efect, iar in momentul urmator Lucic face o dubla greseala (15-40). Halep intra putin in teren, rezista loviturilor in forta si incepe sa conduca jocul. In aceste conditii, Lucic nu mai poate sa isi faca jocul, iar rebreak-ul apare

1:3
Simona cauta sa o trimita dintr-o parte in alta pe Lucic, insa trimite putin afara cu dreapta (0-15). Returul adversarei este impecabil pe serviciul doi (0-30). Apar doua mingi de break, in special din cauza primului serviciu al Simonei (15-40). Baroni loveste la limita, in forta, iar Halep nu se poate apara - primul break al partidei este bifat de croata

1:2
Simona incepe sa se obisnuiasca cu serviciul adversarei, iar acest lucru se vede pe tabela (15-30). Jucatoarea din Croatia profita de asezarea gresita a Simonei si bifeaza un as din al doilea serviciu. Combinatia serviciu in exterior - forehand inside-in este letala pentru Halep, iar sportiva din Croatia isi castiga serviciul

1:1
Lucic reuseste o "scurta" perfecta si incepe game-ul de la 15-0. Baroni vine la fileu, iar passing-ul Simonei se opreste in fileu (0-30). Halep incepe sa loveasca mai ingrijit, ii intra si primul serviciu si reuseste sa intoarca soarta game-ului. De la 0-30 a castigat toate mingile, iar scorul arata 1-1

0:1
A inceput partida cu Lucic la serviciu, iar jucatoarea din Croatia a dominat categoric, in special datorita serviciului, primele puncte (40-0). Halep face primul punct ajutata de serviciu, dar Mirjana isi face serviciul fara emotii


Alexandra Dulgheru vs Alize Cornet 2-6, 5-7

Alexandra Dulgheru vs Alize Cornet
Ani: 25-25
Locul nasterii: Bucuresti - Nice, Franta
Inaltime: 1,72 metri - 1,73 metri
Greutate: 61 kg - 63 kg
Ambele sunt jucatoare de mana dreapta
Titluri in 2015: 0-0
Titluri in cariera: 2-4
Victorii/ infrangeri in 2015: 19-10 vs 12-13
Victorii/ infrangeri in cariera: 282-182 vs 320-245
Bani castigati in 2015: $158,393 vs $263,546
Bani castigati din tenis: $1,625,920 vs $3,990,449
Locul in clasamentul WTA: 51-29
Meciuri directe: 1-2

 
Simona Halep vs Mirjana Lucic-Baroni 5-7, 1-6


Halep vs Baroni:

Ani: 23-33
Locul nasterii: Constanta - Dortmund
Inaltime: 1,68 metri - 1,81 metri
Greutate: 60 kg - 65 kg
Ambele sunt jucatoare de mana dreapta
Titluri in 2015: 3-0
Titluri in cariera: 11-3
Victorii/ infrangeri in 2015: 29-6 vs 8-13
Victorii/ infrangeri in cariera: 294-140 vs 339-269
Bani castigati in 2015: $2,158,681 vs $115,850
Bani castigati din tenis: $8,718,089 vs $2,212,519
Intalniri directe: 0-2
Locul in clasamentul WTA: 3-70

























71778 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Livestreaming (Miercuri, 27 mai 2015, 14:50)

    Gabriel [anonim]

    Se poate vizualiza pe undeva meciul pe livestreaming?
    • 0 (0 voturi)    
      Live (Miercuri, 27 mai 2015, 15:06)

      aladdin [utilizator] i-a raspuns lui Gabriel

      live.realstreamunited.com
    • 0 (0 voturi)    
      stream (Miercuri, 27 mai 2015, 15:08)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Gabriel

      http://live.drakulastream.eu/players/free-live-video-streaming-cornet-dulgheru-court-1-tennis-roland-garros-2015-74130.html
    • +1 (3 voturi)    
      depinde in ce toane-i prinzi pe frantzuji (Miercuri, 27 mai 2015, 15:49)

      mnicku [anonim] i-a raspuns lui Gabriel

      pt ca schimba meciurile transmise de pe un canal pe altul tot timpul incit nici nu mai stii unde sa te uiti.

      sofisticati ca de obicei ......... in prostie
    • 0 (0 voturi)    
      sigur ca da (Miercuri, 27 mai 2015, 16:04)

      gigi marga [anonim] i-a raspuns lui Gabriel

      http://www.sportingvideo.tv/20150524/vv556160065be760.85439187-1079253.html
  • +1 (11 voturi)    
    De la GS a ajuns sa se chinuie sa castige (Miercuri, 27 mai 2015, 16:26)

    Wanheda [utilizator]

    un meci banal cu o milfa.
  • +7 (7 voturi)    
    Din pacate (Miercuri, 27 mai 2015, 16:33)

    gigi marga [anonim]

    Daca Simona joaca tot asa si nu se trezeste, atunci maine o putem astepta la Otopeni cu flori si aplauze...
  • +11 (13 voturi)    
    Simona schimba-ti antrenorul (Miercuri, 27 mai 2015, 16:34)

    mnicku [anonim]

    cu jonitza minune viitorul tau e barat. Iarasi pierzi si nu stii de ce. Deja e 7-5 si 3-0 pt adversara. Nu poti juca prost si sa cistigi la infinit.

    Vad ca de la Roma johny a ramas tot socat (nu ca inainte era altfel), sta in tribuna ca muscata-n geam si nu intelege nimic din ce-i pe teren si de ce pierzi.
    Nu stiu ce poate sa te invete . Nu poti intra pe teren fara o tactica de joc .... doar sa fugi repede.

    Cahil cind e cu tine , cind e la tv .
  • +13 (17 voturi)    
    se pare ca steaua halep apune (Miercuri, 27 mai 2015, 16:35)

    danielcoil [anonim]

    Halep joaca din ce in ce mai prost, incredibil.
    • +2 (18 voturi)    
      Paio ce pana acum (Miercuri, 27 mai 2015, 18:47)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui danielcoil

      a jucat ceva?
      In afara de jucatoare de mana a doua si de mult noroc, ce crezi ca este halep?
      Un sportiv tipic romanesc! Intamplare, indolenta, noroc si.... cam atata tot!
      Ce nastase (ala maritat cu brigitte!) a fost altceva?
    • +6 (12 voturi)    
      nu apune stai linistit (Miercuri, 27 mai 2015, 19:07)

      mnicku [anonim] i-a raspuns lui danielcoil

      doar ca in tenisul de performanta lucrurie se fac altfel de cum le face Simona. Are o trupa ... invizibila.

      Fiecare jucator de tenis are momente proaste pe teren si mai pierde cite un meci insa nu poti cistiga tot timpul jucind prost.

      Simona are atu-ul ca are un sprint f bun si o intuitie la fel de buna insa NU are un staf PROFESIONIST linga ea tot timpul asa cum are SW sau MS. De ce Federer se antreneaza cu Edberg?? fost no1 ATP; de ce Djokovici se antreneaza cu Becker ?? alt no 1 ATP. Pt ca de la cei mai buni decit tine ca jucator ai ce sa inveti. De la jonitza ce sa invete Simona????????

      Simona nu are un antrenor pt performanta D. Cahill e doar colaborator . Un antrenor la antrenamente isi pregateste prin ce face pe teren jucatorul pt meciul urmator si in functie de adversar.
      Dar daca jonitza nu stie ce sa faca e normal ca nu are ce sa o invete pe Simona .
      In tenisul de performanta orice detaliu conteaza enorm.
      Nu-i permis la un antrenor sa nu o invete, perfectioneze scheme tactice inaintea fiecarui meci. Nici un meci nu seamana cu altul .
      Nu-i permis la un antrenor sa nu perfectioneze anumite lovituri, slice, scurte, ...etc inainte de meciuri.
      Nu-i permis la un antrenor sa nu-si incurajeze jucatorul pe teren . Ce a facut johnitza in SUA la turneele anterioare se numeste bascalie la adresa Simonei.
      Nu-i permis pt preparatorul fizic ca jucatorul sa intre accidentat pe teren, - azi bataturi la deget , la Roma si la Madrid Simona a jucat cu corset , ce a pazit preparatorul cercel ????

      Daca Simona isi rezolva problemele cu staful tehnic va fi mult mai puternica decit Sharapova sau Serena.
      • -1 (9 voturi)    
        Halep si staful.... (Miercuri, 27 mai 2015, 20:13)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui mnicku

        mnickule ce le stii tu pe toate, ce are sula cu prefectura?
        NADAL, cind a fost sanatos a maturat pe jos cu toti, are scor 25-10 cu cel mai laudat nr. 1 mondial nu-l numesc ca-l stii, acum daca NADAL nu poate ce vina are staful(TONI),
        si ca sa inveti si tu odata pentru todeauna nu pot concura trabantul cu Mecedesul
        Halep la calitatile fizice pe care le are, este mult prea sus,
        sportul nu-i ca politica, in sport ai adversari in politica mint si fura toti aprobati de prostime,
        • +8 (8 voturi)    
          ce faci la antrenament, joci in meci (Miercuri, 27 mai 2015, 21:18)

          mnicku [anonim] i-a raspuns lui anonim

          cam asta are. Daca tu crezi ca staful lui Nadal e doar Toni, te inseli amarnic. Ai vazut vreodata citi oameni sint in staful unui jucator profesionist? Pe putin 5-6.

          Simona la calitatile ei fizice are nevoie doar de un antrenor de performanta , preparator fizic. Acum ea are diletanti .

          M Chang spre ex a fost un tip scund, A. Agassi la fel un tip scund dar ambii au ajuns no 1 ATP asa ca nu conteaza inaltimea ci cea ce esti capabil sa faci pe teren, cum poti sa iti impui ritmul si jocul propriu adversarului.

          Tenisul se joaca cu capul in primul rind si abia apoi cu muschii.
          • +1 (3 voturi)    
            Tenisul se joaca lovind mingea (Joi, 28 mai 2015, 3:33)

            Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

            peste fileu si in teren....utilizand un bagaj complet de lovituri. Or Simona nu are serva, nu are smash, aproape nici drive vole nu are, slice precar si scurte la plesneala.
            Si l-a mai luat si Ionita pt ca "gandeste ca ea" ... mental de machidoanca..
          • +2 (2 voturi)    
            ....Unchiul TONI, (Joi, 28 mai 2015, 8:01)

            anonim [anonim] i-a raspuns lui mnicku

            este OMUL care a facut din nepot, jucatorul nr 1mondial, impotriva vointei ATAFULUI federatie de tenis din Spania,....pregatire centralizata,
            Antrenorul de tenis,fara sa fi jucat tenis de performanta,a avut inspiratia sa-l puna sa joace cu mana stinga, dar de aici si pana acolo unde a ajuns acest fenominal NADAL, este numai, munca, munca, munca si privatiuni de tot felul,
            Daca FEDERER, avea parcursul de sanatate, la fel cu NADAL, unde crezi ca se afla,
            Daca medicul nu reusea sa intelega starea de sanatate a sirbului si sa-i prescrie alimentatia, unde era sirbul? care este generatie cu spaniolul,
            Muray, pina sa-si rezolve problemele de sanatate unde era?
            BERDIK ce rezultate are, daca are probleme mentale(singur a spus in interviu ca este consiliiat de psiholgi),
            Chang, Agasi, sunt exceptiile care intaresc regula,
            Toata pleaida de superi jucatori ca Ferer, Dimitrov,.... si sunt multi talentati dar fara costructia fizica a celor de mai sus, unde sunt in clasament,
            Daca esti bazat pe ce scrii, putem discuta direct aceasta tema la tel.
  • +9 (11 voturi)    
    Miercurea (Miercuri, 27 mai 2015, 16:45)

    victor L [utilizator]

    Neagra a tenisului nostru.
    • +2 (4 voturi)    
      ;; (Joi, 28 mai 2015, 0:46)

      Riegel [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Se mai intampla. Trebuie sa treaca rapid peste infrangeri si sa mearga mai departe.
  • +2 (12 voturi)    
    asta e.. (Miercuri, 27 mai 2015, 16:47)

    vindicomvs [utilizator]

    Se pare ca zgura nu prea iti prieste.

    capul sus si mai departe!
  • +9 (9 voturi)    
    haoleu, e groasa (Miercuri, 27 mai 2015, 16:48)

    codo [utilizator]

    Alexandra a reusit sa piarda setul doi dupa ce avea 5-2 si simona se clatina serios. Ce sa mai zicem? hai Camelia!? si aviz marilor jurnalisti care alta preocupare nu au decat daca va reusi Simona in finala. care finala?
    • +3 (3 voturi)    
      Dulgheru (Miercuri, 27 mai 2015, 18:59)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui codo

      Dulgheru nu avea niciun chef sa fie pe teren, a deranjat-o cineva si s-a prezentat din obligatie.
      Saracuta era deja obosita la 2-2 in primul set si s-a suparat ca dupa ce avusese 5 mingi de break, Cornet a insistat sa isi castige game-ul.
      La a 4-a minge de break, pe serviciul al doilea, Dulgheru statea 2 metri in spatele liniei de fund, de parca ii servea Karlovic.
  • +17 (17 voturi)    
    A spulberat-o croata (Miercuri, 27 mai 2015, 16:48)

    gigi marga [anonim]

    din pacate...
    Si cand ma gandesc ca majoritatea o vedeau in finala punand mari probleme lui Serena ba chiar castigand...
    Simona, serios acum, daca iti doresti sa te mentii acolo sus, sau chiar sa mai avansezi, atunci trebuie sa faci ceva! Stii tu ce...
  • +3 (23 voturi)    
    jenant! (Miercuri, 27 mai 2015, 16:50)

    gica43 [utilizator]

    Ar trebui sa intelegem cu totii,inclusiv "patriotii"datatori de minusuri,ca Halep a anjns in clasament mult mai sus decat ar merita prin valoarea sa.Iar jocul di este din ce ince maislab,chiar anost.
    • -7 (19 voturi)    
      auzi la el, desteptul (Miercuri, 27 mai 2015, 17:59)

      eu [anonim] i-a raspuns lui gica43

      cum de te-or ratat astia de la wta in stabilirea regulilor pt clasamentul wta pe tine, geniul tenisului..

      Aaa cree ca stiu, pentru ca de fapt esti un nimeni care doar bate isi ascunde mediocritatea dand in altii.

      Asta e arma prostului si vad ca unii nu ezita sa o foloseasca. Atata stiu...
  • +17 (17 voturi)    
    ... (Miercuri, 27 mai 2015, 16:52)

    grongobar [utilizator]

    Simona n-a jucat nimic.a fost cam la nivel de locul 300 mondial.ionita statea in tribune degeaba,cand esti locul 3 iti iei antrenor de calitate.cum spunea si Tiriac are nevoie pe banca de cineva care sa stie mai mult tenis decat ea.
    • +9 (9 voturi)    
      in primul rand ii trebuie psiholog (Miercuri, 27 mai 2015, 17:41)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      unul care sa o ajute. Ionita ce sa-i faca?
  • -6 (22 voturi)    
    si (Miercuri, 27 mai 2015, 16:52)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Imi aduc aminte atunci cand a refuzat sa joace la fed cup ca erau multi care ziceau "si ce domne, o sa ne reprezinte la Rolad Garros"
    Eh cum se intoarce roata :)
    Dumnezeu nu da cu parul ... dar da ...
  • +10 (18 voturi)    
    Prietenii stiu de ce (Miercuri, 27 mai 2015, 16:53)

    muciflenduri [utilizator]

    Unde e baiatul ala, bergenbier, care-mi dadea cotele de la casele de pariuri, ca sa-mi demonstreze cum va castiga Halep turneul?
    Aparent observatiile mele nu au fost intrutotul corecte, m-as fi asteptat sa fie trimisa acasa de o jucatoare de top 20, sau macar top 50, aflata intr-o zi buna.
    A fost nevoie doar de o jucatoare de 33 de ani, care a stiut cum s-o joace pe Halep.
    • 0 (12 voturi)    
      nu mă miră că (Miercuri, 27 mai 2015, 18:10)

      berenger [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      nu faci diferența între argumentare (corectă) și demonstrație. dar ai dreptate, APARENT, observațiile tale, acum, s-au potrivit. nu înseamnă că ar fi fost altceva decât niște banalități. chiar sunt curios cum comentai în timpul turneului de la indian wells.
      în rest, te văd fericit de parcă ai primit cadoul pe care ți-l doreai.
      • -2 (10 voturi)    
        Normal (Miercuri, 27 mai 2015, 18:24)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui berenger

        Normal ca ma vezi fericit, atat te duce capul. Pentru tine lumea se imparte in 'am pretini si dujmani', asa ca nu pot fi decat un fan tembel al lui Halep, sau unul care jubileaza cand pierde.
        M-as fi bucurat sa castige RG dar, cum nu sunt un fan tembel de-al ei, nu-mi prea puteam ignora ratiunea. Tu insa nu ai astfel de probleme, asa ca de maine vei putea incepe sa mananci maro despre cum va castiga Wimbledon si le va bate pe toate jucatoarele din top20 pana in finala.
        • +2 (8 voturi)    
          nu, (Miercuri, 27 mai 2015, 18:59)

          berenger [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

          pe tine doar atât de duce capul: „sâc, sâc, am avut dreptate”. fix ca un copil de 8 ani. în rest, am spus-o și o mai spun: dacă halep va câștiga sau nu vreun gs nu depinde nici de măreața ta rațiune, nici de ce ce consider eu. din cauza asta discuțiile de genul ăsta vorbesc mai mult despre cei care le întrețin decât cei despre care se vorbește. iar despre tine m-am lâmurit: „sâc, sâc”, ăsta e nivelul tău, pe care ai ținut foarte clar să-l precizezi chiar din prima postare.
      • -1 (5 voturi)    
        Io-te (Miercuri, 27 mai 2015, 18:51)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui berenger

        Ia uite, 'fanule', ce scriam cand a fost invinsa de Serena Williams
        http://sport.hotnews.ro/stiri-tenis-19819758-live-text-simona-halep-serena-williams-dupa-ora-04-00.htm

        "Cat de dezarmant trebuie sa fi fost jocul Serenei Williams, dar Halep a facut ce trebuia. A suferit, s-a agatat de fiecare minge si in cele din urma au venit si cadourile. Nici nu conteaza ce se intampla in ultimul set, pentru Simona meciul asta e o lectie despre cum trebuie sa lupti cand pari a nu avea nicio sansa. "

        Spre deosebire de tine, eu nu simt nevoia sa pup in cur. Pot tine cu cineva fara sa imi pierd luciditatea, fara sa cad in extaz mistic.
        • +1 (7 voturi)    
          chiar (Miercuri, 27 mai 2015, 19:35)

          berenger [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

          nu puteai să-ți închei seara fără a dovedi chiar tu că am dreptate, nu-i așa? sâc-sâc...
          maturizează-te
  • +23 (23 voturi)    
    Lipsa antrenor=lipsa performanta (Miercuri, 27 mai 2015, 17:02)

    klaus [anonim]

    Asa se intampla cand il dai afara pe antrenorul care te-a dus in finala la RG. Aungi sa iesi din turul 2 la o sportiva de 30 ani care te-a mai batut la un turneu de mare slem. Poate ii zice cineva sa isi ia un antrenor adevarat nu unul bagat pe gat de sponsor ( care o lasa balta ca sa comenteze pt o televiziune) si un alt antrenor care nu stie tenis dar probabil ca e mai ieftin decat Fissette.
  • +12 (14 voturi)    
    Ce s-a intimplat nu e important (Miercuri, 27 mai 2015, 17:03)

    Sparafucile [utilizator]

    Important e ca stie cum sa le bata pe Sarapova si Serena Williams . Intelept ar fi sa nu divulge la nimeni secretul .
  • +14 (20 voturi)    
    am mai spus... (Miercuri, 27 mai 2015, 17:05)

    exilatul [utilizator]

    nu trebuia sa schimbe antrenorul...dupa mine e prost sfatuita...si poate si ..indragostita...in rest bravo pt performantele de pina acum si multa bafta in continuare..
  • -3 (13 voturi)    
    roland (Miercuri, 27 mai 2015, 17:10)

    cristi [anonim]

    pe zgura nu se simte bine simona orice ar spune unii

    poate pe rapid, cu speranta, sunt sanse acolo

    si rezultate de castigat, a aratat asta deja

    doar sa nu i se stinga beculetele, vorba dlui aurel segarceanu cand antrena fetele de aur la dinamo in anii 70 ... dar le antrena bine

    fruntea sus simona vine vremea si de slam, au mai fost multi castigatori cand nu se mai astepta nimeni
    • +12 (12 voturi)    
      Ce spui tu acolo? (Miercuri, 27 mai 2015, 18:06)

      sile [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Nu se simte bine pe zgura? Dar pe ce suprafata a avut cea mai buna performanta a carierei?

      Nu zic, la valoarea ei de acum, cu mai putine accidentari in randul adversarelor de talie si cu un antrenor cu rezultate notabile la el in judet, nu prea se simte bine pe nicio suprafata.
  • -3 (27 voturi)    
    SH (Miercuri, 27 mai 2015, 17:10)

    kronk [utilizator]

    Iar a scapat de Sharapova mitica machidoanca.Acum poate sa faca placinte cu ma-sa la Constanta.Tenisul e un sport mai greu.
    • -3 (29 voturi)    
      prietene... (Miercuri, 27 mai 2015, 17:33)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui kronk

      tu nici la degetul mic de la piciorul stang nu-i ajungi halepei. Tu esti un submediocru frustrat de talia limbricului in orice domeniu.
      • -1 (9 voturi)    
        pretenash (Miercuri, 27 mai 2015, 18:20)

        Mignan [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

        tu vorbesti in cunostinta de cauza, cine zice ala e, se stie.
        • +6 (10 voturi)    
          se stie... (Miercuri, 27 mai 2015, 19:06)

          vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui Mignan

          eu recunosc, nu cred ca vreodata in viata voi ajunge in vreun domeniu la performanta Halepei in tenis - numarul 2 mondial.
          Deci comparat cu ea, da, sunt un mediocru.

          Si nu ma pot uita la Halep decat cu o apreciere imensa pentru munca depusa si performanta atinsa.

          Tu, precum si antecomantatorul tau si atii de pe aici, sunteti doar niste performeri de canapea, priceputi doar la a imprastia cu rahatul in care va zbateti.
  • 0 (20 voturi)    
    Meci pentru pariuri (Miercuri, 27 mai 2015, 17:27)

    Miky60 [utilizator]

    Prea suspect meciul. Imi pare rau ca nu m-am uitat inainte la cotele de la casele de pariuri, dar cu siguranta erau foarte mari.
    • 0 (18 voturi)    
      Clar, meci trantit pentru pariuri! (Miercuri, 27 mai 2015, 17:51)

      Bogdan M [anonim] i-a raspuns lui Miky60

      Ai dreptate, Halep o ia pe urmele lui Hanescu si incepe sa tranteasca meciuri pentru pariuri. Pacat, ajungea sus, dar tentatia banilor (sau amenintarile) o indeparteaza.
      • +4 (10 voturi)    
        Ihi (Miercuri, 27 mai 2015, 18:30)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan M

        Pariorii astia au fortat-o pe croata sa joace perfect. Vorbeste cu prietenul bergenbier, poate descoperiti care casa de pariuri se face vinovata.
        Chiar nu e normal ca o jucatoare sa castige un meci cand casele de pariuri o dau castigatoare pe cealalta!
        • -1 (7 voturi)    
          Nu stii ce sunt pariurile (Miercuri, 27 mai 2015, 18:58)

          Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

          Prietene, cred ca habar nu ai ce sunt pariurile. Un meci se tranteste la pariuri ca cineva sa castige mai mult, adica sa castige underdog-ul (in cazul asta Lucici) pentru ca cineva care a pariat mult pe Lucici sa ia multi bani. eg: 1 milione pe Lucici a rezultat in 7.5 milioane castigate. O parte din castig se duce catre cel care se lasa batut. Acum, intelegi?
          • +1 (7 voturi)    
            Orz si gaste (Miercuri, 27 mai 2015, 19:30)

            muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

            Tinere bavarez, oricat de mare ar fi cota la pariuri nu poti face un jucator sa joace perfect.
            Sunteti prea ocupati sa urmariti cotele si nu urmariti jocurile de tenis...
            • +1 (1 vot)    
              Nu pricepi nimic (Miercuri, 27 mai 2015, 22:20)

              Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

              Amice, este incredibil de penibil. Iideea era nu sa faci pe cineva sa joace perfect, ci sa faci pe cineva sa nu joace bine, sa piarda intentionat. Esti complect pe langa, nu stiu de ce comentezi cand nu intelegi fenomenul.
              • +1 (3 voturi)    
                Lol (Joi, 28 mai 2015, 0:54)

                muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

                Omule, ti-am dat si hinturi, chiar vrei sa iti zic direct ca esti o gasca, iar eu stric orzul pe tine?
                Chiar ti se pare ca ce bolborosesti e atat de complicat incat nu ar pricepe si un copil de 5 ani?
                Tot o dai inainte cu obsesiile tale de conspirationist naravas. Daca cineva i-a dat bani lui Halep, pentru a pierde, atunci e cel mai mare prost din lume, pentru ca putea Halep sa stea in cap si-n cwr, ca tot nu putea castiga meciul asta, la cum a jucat Baroni.
    • +1 (7 voturi)    
      7.5 (Miercuri, 27 mai 2015, 18:35)

      greezly [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Atat era cota in cazul in care pierde Halep; daca castiga era 1.10 :))
      Chiar ca pare cam dubios
  • +3 (19 voturi)    
    PENTRU TOTI NEAVENITII! (Miercuri, 27 mai 2015, 17:46)

    schroedinger [utilizator]

    Inainte de a injura si de a d minusuri altora care incearca sa va explice niste realitati, mai reflectati!
    A fost cum am spus si o sa va repet de fiecare data: SH nu are stofa de campioana!
    • +2 (14 voturi)    
      si.. (Miercuri, 27 mai 2015, 18:39)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      cine esti matale sa spui cine are stofa si cine nu are?
      Nu mai bine ti-ai vedea de lungul nasului?

      Abia asteptati sa piarda ca sa va varsati frustrarile.

      Chiar si daca nu ar mai castiga nici un meci de acum incolo, Halep este o campioana, poti sa-i numeri turneele castigate.
      • -2 (6 voturi)    
        UNUL MAI DESTEPT DECAT...... (Miercuri, 27 mai 2015, 21:39)

        schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

        Tine!
    • -1 (3 voturi)    
      stofa sau talent ? (Miercuri, 27 mai 2015, 19:55)

      ViR [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      mamaia Jennica are stofa de campioana ? sau doar craci lungi si parul blond legat in coada ? Ana cea mai frumoasa e mare campioana ? si multe altele printre care a cam spulberat vantul o buna bucata de vreme ! in 2015 Simona a castigat 3 titluri, a mai jucat 3 semifinale si sferturi la Openul Australiei - in mai putin de cinci luni ! poate ca nu este suficient si trebuie sa castige un turneu pe saptamana si sa se transfere la ATP !
  • +9 (13 voturi)    
    in jos (Miercuri, 27 mai 2015, 17:57)

    Octavian [anonim]

    Se pare ca o ia pe urmele lui Bouchard...
    Ma intreb ce o fi fost in capul ei in momentul in care a zis dupa meciul perdut la AO ca nu va mai ceda nici un meci usor si ca va lupta pentru fiecare minge...hmmm...cred ca a uitat.
    • +4 (14 voturi)    
      Nu chiar (Miercuri, 27 mai 2015, 18:37)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Octavian

      La cum a jucat croata ar fi fost greu sa faca ceva notabil. E mica, nu are tehnica, nu are forta (cel putin comparativ cu adversara) si, in ciuda celor repetate de comentatori, nu are nicio o inteligenta (in joc) iesita din comun.
      O jucatoare tehnica ar fi ingropat jocul, ar fi prelungit orice minge la nesfarsit, ar fi dat slice-uri dupa slice-uri, asteptand sa greseasca/oboseasca croata.
      Nici macar nu a incercat sa riste ceva, a tot dat mingile inapoi ca sa-i fie bubuite una dupa alta.
  • +2 (8 voturi)    
    "Salutari" tovarasesti... (Miercuri, 27 mai 2015, 19:08)

    Andy Latimer [utilizator]

    Jihadistilor halepieni de la treizeci zeroooo :)))
  • +6 (12 voturi)    
    nu mai fiti rai (Miercuri, 27 mai 2015, 19:08)

    OnePiece [utilizator]

    a fost doar un meci, e normal sa mai si pierzi, chiar si asa Simona e una dintre cele mai constante jucatoare din WTA.. poate a prins o zi proasta, a fost obosita, nu a mancat bine.. cine stie, poate a prins o zi foarte buna adversara..
  • 0 (14 voturi)    
    Hai, dom'le.... (Miercuri, 27 mai 2015, 19:18)

    The Romanian Jalapeño [anonim]

    Păi se vede clar în poză că i-a pus un plasture pe un degețel, mai precis la articulația metacarpianului cu falanga inelarului de la mîna dreaptă.

    Deci a făcut bubiță.

    În mod normal, ar fi trebuit să abandoneze, să fie scoasă pe targă și dusă direct la urgență, poate chiar la intensive care. Dar eroina noastră a luptat ca o puică de lupoaică dacică pînă la ultima picătură.

    Și mai sînt unii care cîrcotesc că cîr că mîr...

    Bravo, Simone! Am înfrînt!!!
  • -3 (11 voturi)    
    SH (Miercuri, 27 mai 2015, 19:21)

    kronk [utilizator]

    Prostul nu e prost destul pina nu e si fudul.Acum o sa-i treaca fudulia.Se apuca de placinte.Ca asa-i traditia.Luati placinta Halep.
    • +1 (1 vot)    
      .. (Joi, 28 mai 2015, 9:00)

      Riegel [utilizator] i-a raspuns lui kronk

      Gura pacatosului adevar graieste! Prima propozitie ti se potriveste perfect! Esti cam de compatimit!
  • +2 (12 voturi)    
    Ciao Halep (Miercuri, 27 mai 2015, 19:37)

    Radutz [anonim]

    Halep si Dulgheru vor juca o partida la zidul casei. Lasati-le sa bata mingea, la restul se va gandi Dedeman.
  • -1 (7 voturi)    
    Incepe sa apuna si Halepinio (Joi, 28 mai 2015, 3:35)

    Wanheda [utilizator]

    S-a cam terminat cu visele, realitatea e brutala baieti.
    • 0 (4 voturi)    
      .. (Joi, 28 mai 2015, 9:10)

      Riegel [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      Bucura-te, "romane"! Suna-i repede pe kronk, pontiac(cameleon) si pe schroedinger, si organizati un chef! Si mai puteti invita vreo cativa mari cunoscatori de pe forum, pe post de special guest.
      • -1 (1 vot)    
        Ieri am fost si am exersat niste serve (Joi, 28 mai 2015, 16:22)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Riegel

        Nu pot sa imi dau seama ce e atat de greu pt Halep sa serveasca mai bine....pana si Nole a avut loc de mai bine.
        Dupa aia am exersat niste smash-uri, vole-uri si slice-uri iar la final am reglat masina sa-mi dea ghiulele cu top spin.....si am practicat drop shot-ul. Again nu reusesc sa inteleg de ce Simona bate pasul inapoi...la cat timp are ea sa se antreneze...eu mai si muncesc. Doar aroganta ar exp[lica niste lucruri.
        • 0 (0 voturi)    
          .. (Vineri, 29 mai 2015, 2:01)

          Riegel [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

          Nu le-a invatat cum trebuie atunci cand a inceput tenisul! Si acuma e mai greu! Se observa la toate romancele carentele din antrenamentele din anii de inceput.
  • +1 (1 vot)    
    forum (Joi, 28 mai 2015, 12:54)

    baimarean [utilizator]

    ca vorbim intre noi e una....dar cine credeti ca ii va spune Simonei toate ideile spuse aici (laude, critici, etc)..?
    E singură.
    E trist.
    Dar inca e...in Top 10.
    Si-i place sa joace (inca.)