Simona Halep (finalista in 2014) a debutat cu dreptul la editia din 2015 a turneului de Grand Slam de la Roland Garros, numarul trei mondial invingand-o pe Evgeniya Rodina (Rusia). Partida de pe "Philippe Chatrier Court" a fost una de lupta, care a durat a durat o ora si 16 minute si pe care Halep a castigat-o in doua seturi, scor 7-5, 6-4. La capitolul plusuri, putem sa trecem "scurta", lovitura care i-a iesit de minune Simonei impotriva rusoaicei.

Statistica partidei Halep vs Rodina:

Asi: 2-0

Duble greseli: 3-4

Puncte castigate cu primul serviciu: 74%-52%

Puncte castigate cu al doilea serviciu: 45%-41%

Puncte de break castigate: 5/7(71%) vs 3/3(100%)

Lovituri castigatoare: 24-20

Greseli nefortate: 26-26

Total puncte castigate: 73-56.

• In urmatorul meci, Halep va juca impotriva juatoarei Mirjana Lucic-Baroni (Croatia -  70 WTA): a invins-o pe Lauren Davies (SUA - 64 WTA), scor 6-3, 3-6, 6-3.
  • Pe 29 august 2014, Mirjana Lucic-Baroni a invins-o pe Simona Halep la US Open, in turul trei, scor 7-6, 6-2.
  • Pentru calificare in turul doi, Simona Halep va primi 70 de puncte WTA si un cec in valoare de 50.000 de euro.
  • Finalista in 2014, Simona Halep are de aparat 1300 de puncte.

Desfasurarea LiveText a partidei dintre Halep si Rodina:

6:4 Rodina incepe bine game-ul: profita de o minge scurta a Simonei si castiga punctul cu un rever aproape de linie. Cel mai frumos schimb al meciului este castigat de rusoaica (15-30). Halep ataca senzational cu dreapta inversa si egaleaza la 30. Primul serviciu isi face si el treaba - apare prima minge de meci. Halep inchide meciul in stil mare: cu un as

5:4 Simona nu mai lasa nimic la voia intamplarii, se concentreaza perfect si castiga contra serviciului la zero. Halep va servi pentru meci - speram sa o ajute si primul serviciu

4:4 Rodina returneza imparabil atunci cand Simona trimite cu primul serviciu (15-30). Tot in acest mod, rusoaica egaleaza la 40 pe un al doilea serviciu foarte slab al jucatoarei noastre. Apare o minge de break dupa un forehand lung al Simonei - break si egalitate la 4 in setul doi

4:3 Rodina nu se mai poate deplasa cu atata lejeritate, se simte oboseala, iar Halep profita si o plimba si mai mult dintr-o parte in alta. Break-ul (primul din acest set) vine firesc, rusoaica a facut eforturi sa ramana aproape de Simona in acest game

3:3 Simona isi face jocul usor cu lovituri precise. Halep egaleaza inca o data situatia in setul doi (3-3)

2:3 Rodina a returnat incredibil in doua schimburi in care Simona dadea senzatia ca este in control. Halep incepe sa trimita tot in teren si astfel apare si prima minge de break. Un forehand al Simonei iese putin in afara terenului, iar Rodina salveaza mingea de break. Cate 20 de greseli nefortate pentru cele doua jucatoarea pana in acest moment. Cel mai lung game de pana acum este castigat de Rodina - Halep da primele semne de nervozitate

2:2 Atunci cand nu reuseste sa intre putin in teren si sa loveasca puternic, Simona este vulnerabila. Rodina este periculoasa atunci cand preia initiativa. Halep si-a facut serviciul, cu toate ca rusoaica i-a pus unele probleme

1:2 Rodina isi face avantaj cu reverul, o scoate mult in afara terenului pe Simona, iar apoi inchide punctele cu mare siguranta. La 40-30, un serviciu in corp ii aduce rusoaicei inca un game castigat. Rodina conduce acum cu 2-1 in setul doi - fara break-uri pana in acest moment

1:1 Halep este sigura pe ea si nu pierde nicio minge pe propriul serviciu. Se face 1-1

0:1 Setul al doilea a inceput cu rusoaica la serviciu. Halep se apara incredibil si o forteaza pe adversara sa greseasca (0-15). Cand intra putin in teren, Rodina devine foarte periculoasa: trimite foarte bine atat cu forehandul, cat si cu backhandul, iar Simona nu poate avea un raspuns pe masura. Din fericire, de la 40-15, rusoaica greseste doua mingi, iar Halep revine in game. Rodina conduce pentru prima data in setul doi (1-0) - a fost mai agresiva pe finalul game-ului

7:5 Game-ul cu numarul 12 incepe cu un forehand minunat al Simonei si continua cu doua scurte perfecte(este un capitol la care Halep a avut procentaj de 100% in acest prim set). Setul a fost castigat de Halep dupa 36 de minute, scor 7-5. Simona a fost in control pana la 4-1, moment in care relaxarea si-a facut aparitia. Dupa ce adversara a egalat la 5, Halep a marit nivelul jocului si s-a impus cu 7-5. Halep a avut 11 lovituri castigatoare si 15 erori nefortate in primul set

6:5 Simona a alergat incredibil in acest game, a revenit dupa ce a fost condusa de doua ori si a facut inca un break dupa o dubla greseala a adversarei. Rusoaica a facut in plus in acest game o eroare imensa de la fileu, dupa un schimb in care a condus ostilitatile

5:5 A treia dubla greseala a Simonei (0-15), iar game-ul incepe nefericit. Jucatoare din Rusia o tine pe Halep pe linia de fund cu mingi inalte, situatia o deranjeaza vizibil pe sportiva noastra. Se face 15-40, iar Rodina egalaza la 5!!! (a fost condusa cu 4-1, cu doua break-uri)

5:4 Inca o scurta bine mascata a Simonei: ar putea fi un capitol la care Halep sa creasca la aceasta editie de la Roland Garros. Halep returneaza moale, iar adversara inchide punctul cu un rever puterni - a intrat perfect in lovitura. Rodina se apropie inca o data: 5-4, iar Simona are sansa sa inchida primul set pe propriul serviciu

5:3 Simona nu se descurca bine la fileu (inca o data!), iar Rodina o paseaza cu multa incredere (0-15). Halep o pedepseste pe adversara cu un rever in cross, a gasit un unghi incredibil. Inca un rever in cross face diferenta in joc, iar Halep face 40-15. Simona se distanteaza la 5-3, dupa un game in care a aratat ca este de alt nivel

4:3 Rodina serveste bine si o obliga pe Simona sa fie mereu in defensiva. Rusoaica se distanteaza rapid la 40-0, dar Halep reuseste sa castige trei puncte la rand! Din pacate, Halep scapa mult in afara terenului un forehand, iar la mingea urmatoare este pasata. Se face 4-3

4:2 Relaxarea exagerata nu ii face bine Simonei, care scapa afara cateva mingi aparent usoare. Sunt erori nefortate care ar trebui eliminate. Rusoaica face rebreak-ul si poate reveni in set daca isi face serviciul

4:1 Simona reuseste o scurta pe contre-pied superba, jucatoarea noastra pare ca are mana relaxata. Halep loveste puternic si aspru, iar Rodina nu are raspuns. Se face absolut logic 4-1

3:1 Simona isi trece in cont si prima dubla greseala, dupa care forehandul inside-in isi face treaba exemplar. Apare si a doua dubla, din pacate primul game de serviciu ramane un etalon. Halep o plimba stanga-dreapta pe adversara si castiga un game in care a oferit pe tava doua puncte Rodinei

2:1 Rodina a facut prima dubla a partidei, iar schimbul urmator a fost castigat de Simona cu un rever in lung de linie de toata frumusetea. Apar primele mingi de break (15-40), iar Halep o castiga pe prima. Break Simona, conduce acum cu 2-1. A castigat contra serviciului fara sa dea senzatia ca se forteaza pentru acest lucru

1:1 Simona a servit incredibil, ne-am dori sa trimita asa de-a lungul intregului turneu. A muncit putin pentru puncte, treaba fiind facuta de serviciu. Game castigat la 15, scorul a devenit 1-1

0:1 A inceput partida de pe "Philippe Chatrier Court", serveste Rodina. Primul punct al meciului a fost castigat de Simona. Jucatoarea din Rusia a revenit insa, a condus punctele si s-a distantat oarecum surprinzator la 40-15. A urmat un punct senzational, in care Halep s-a impus cu o lovitura superba. Rodina a castigat primul game al disputei