Sarapova s-a calificat in finala la Roma, Halep va pierde de luni locul 2 in clasamentul WTA 

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 mai 2015, 20:43 Sport | Tenis

Maria Sharapova, la Roma
Foto: Facebook
Jucatoarea rusa Maria Sarapova, locul 3 WTA, a invins-o pe compatrioata sa Daria Gavrilova, numarul 78 mondial, scor 7-5, 6-3, in semifinalele turneului de categorie Premier 5 de la Roma, si a acces in finala, performanta datorita careia o va devansa pe Simona Halep in clasamentul WTA, informeaza Mediafax.

Meciul a durat o ora si 48 de minute.  

Sarapova si-a asigurat un premiu de 199.750 de euro si 585 de puncte WTA, cu care, ajungand la un total de 7395 de puncte, o depaseste pe Simona Halep, care are 7360 de puncte dupa eliminarea de la Roma in semifinale. 

Astfel, de luni, Maria Sarapova va ocupa locul doi in clasamentul WTA, iar Halep va fi a treia. 

Simona Halep, locul 2 WTA, a fost invinsa, sambata, cu scorul de 2-6, 6-3, 7-5, de sportiva spaniola Carla Suarez Navarro, locul 10 WTA, ratand calificarea in finala turneului de la Roma.























3442 vizualizari

  • -3 (13 voturi)    
    VA RUGAM... (Duminică, 17 mai 2015, 7:59)

    schroedinger [utilizator]

    Mai lasati-ne cu Halep!
    Cand o castiga vreun turneu de mare slem, atunci va rugam sa ne informati.
    Altfel.... ne mancati timpul!
    • +3 (5 voturi)    
      câtă ură aveți în voi? (Duminică, 17 mai 2015, 13:47)

      claudiub [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      Tu ce sport sau echipă românească ne recomanzi, care să se afle în elită, în vârful clasamentelor, participând constant în fazele de elită ale unor competiții mondiale?

      Simona Halep o sportivă care se plasează pe locul 2-3 în lume într-un sport individual, extrem de competitiv în care sunt implicați zeci de mii de profesioniști. În afară de Serena și Maria, doar Simona are constant rezultate în WTA.

      Un grand slam îl poate câștiga și la 23 de ani și la 29. În acest moment, clasarea ei este relevantă și pe merit, atât timp cât a ajuns constant în fazele ultime ale unor mari turnee în ultimul an. Punctele și victoriile se acumulează indiferent că vă convine sau nu.

      PS: Simona, Horia, Irina nu au nimic de unor mârlani frustrați și invidioși care acum 2 ani nu auziseră de WTA, drop shot, Premier 5 sau Darren Cahill.
    • +4 (6 voturi)    
      :p (Duminică, 17 mai 2015, 15:29)

      srah [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      poti muta pe alt "canal' dc nu-ti convine ceva; si daca nu ai nimic interesant de zis mai bine taci, asa mi-o zis mie mama :p
  • -2 (10 voturi)    
    Maria a castigat si finala (Duminică, 17 mai 2015, 17:19)

    Wanheda [utilizator]

    Asta e campioana tataie, campioana cupelor grele...nu paharele.
    • 0 (0 voturi)    
      :)) (Duminică, 17 mai 2015, 19:15)

      srah [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      nu te poti bucura si tu in liniste? :D
    • 0 (0 voturi)    
      tăcerea e de aur ;) (Duminică, 17 mai 2015, 19:19)

      srah [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      trust me!
  • +2 (8 voturi)    
    SH (Duminică, 17 mai 2015, 17:46)

    kronk [anonim]

    Sharapova a trecut de zidul spaniol.Deci se poate.E lung drumul in tenis.Cine stie,cunoaste.