Simona Halep, dupa infrangerea cu Wozniacki: "Lucrez la imbunatatirea serviciului in fiecare zi"

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Duminică, 26 aprilie 2015, 10:51 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: Facebook
Simona Halep a parasit turneul WTA de la Stuttgart in semifinale, dupa un meci maraton cu Caroline Wozniacki (a fost 7-5, 5-7, 6-2 pentru daneza). "Caroline a fost incredibila, a returnat tot, a fost mai puternica decat mine. Lucrez la imbunatatirea serviciului in fiecare zi", a precizat viitorul numar doi din ierarhia WTA (va trece pe aceasta pozitie incepand de luni).

Despre meciul cu Wozniacki

"A fost un meci foarte bun, avand in vedere ca este inceputul sezonului de zgura. Wozniacki a fost incredibila. A returnat tot si a fost mai puternica decat mine. Am avut multe sanse de a prelua conducerea, dar ea a jucat bine in momentele importante. Pe final am fost obosita, dar ma bucur ca am rezistat trei ore" - Simona Halep pentru DigiSport.

Despre imbunatatirea jocului

"O sa vorbesc cu antrenorul si vom vedea ce nu a mers bine. Nu vreau sa mai renunt, asa cum am facut in Australia. Nu lucrez cu niciun psiholog. Am incredere in mine si ma simt puternica. Progresez mental de la meci la meci. Lucrez la imbunatatirea serviciului in fiecare zi, pentru a-mi da incredere. Am momente in care nu merge bine, dar sper ca in viitor sa fie mai solid" - Simona Halep.

In urmatoarea perioada, Simona va participa la turneele de la Madrid si Roma, iar apoi la Roland Garros (acolo unde are de aparat puncte multe, dupa ce in 2014 a disputat finala competitiei - pierduta in fata Mariei Sharapova).






















6542 vizualizari

  • -35 (45 voturi)    
    Fata asta scoate perla dupa perla... (Duminică, 26 aprilie 2015, 11:17)

    dottore [utilizator]

    Cand mananca bataie zice ca a invatat, ca lucreaza, ca nu se mai intampla etc. Trebuie sa zica ceva banal ..E funny girl!
    • +16 (18 voturi)    
      lol (Duminică, 26 aprilie 2015, 11:43)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui dottore

      lol, unde zice ca nu se mai intampla???
      si unde ai vazut tu jucatori corecti care sa nu ia bataie? toti pierd in final.
      viata reala nu e ca jocurile pe pc, unde ii bati tu pe toti :D
    • +16 (26 voturi)    
      sa recapitulam (Duminică, 26 aprilie 2015, 11:48)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui dottore

      tu in ce domeniu esti al doilea in lume, ca am uitat?
    • +10 (10 voturi)    
      Diferenta este ca ea nu este Ponta (Duminică, 26 aprilie 2015, 20:02)

      fLoreign [utilizator] i-a raspuns lui dottore

      Ea chiar invata, si nu cum sa fure, ci sa castige!
  • +18 (26 voturi)    
    Respect (Duminică, 26 aprilie 2015, 11:23)

    anti_q [utilizator]

    Bravo Simona! Ai jucat foarte bine. Si jos palaria cand stii sa te recunosti invinsa de o jucatoare care la momentul meciului a fost mai buna decat tine. Important e sa FACI TOTUL si sa LUPTI pana la capat. Chiar si cand la capat nu se afla victoria. Sa nu ai nimic sa iti reprosezi la sfarsitul meciului - la nivelul LUPTEI. Cand pierzi dand totul asa cum ai facut in meciul asta, infrangerea e demna si echivaleaza cu o victorie!
  • +11 (21 voturi)    
    ai impresia (Duminică, 26 aprilie 2015, 12:04)

    vindicomvs [utilizator]

    Ca încearcă să se scuze in fața ta? Cine esti tu? Un nimeni submediocru in orice domeniu. Ea e nr 3 mondial, înțelegi țâcă?
    • +10 (14 voturi)    
      erata (Duminică, 26 aprilie 2015, 13:07)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

      Comentariul era adresat brainiacului de mai sus - dottore.
  • -15 (21 voturi)    
    Mai bn zis (Duminică, 26 aprilie 2015, 12:27)

    deveselu [utilizator]

    Un fleac ma ciuruit
  • -12 (16 voturi)    
    Mai bn zis (Duminică, 26 aprilie 2015, 12:27)

    deveselu [utilizator]

    Un fleac ma ciuruit
    • +11 (15 voturi)    
      mda (Duminică, 26 aprilie 2015, 15:30)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui deveselu

      dupa 3 ore de joc, se cheama ciuruiala? macar de te-as vedea pe tine asa de tare. in loc sa ne pretuim sportivii de top, noi facem misto de ei. ca ne si da mana!
    • +2 (2 voturi)    
      .. (Luni, 27 aprilie 2015, 1:36)

      Riegel [utilizator] i-a raspuns lui deveselu

      M-a ciuruit, Misule! Mai cu gramatica, asa! :)
  • +14 (14 voturi)    
    Wozniacki este una dintre jucatoarele... (Duminică, 26 aprilie 2015, 12:58)

    gica43 [utilizator]

    ...a caror preocupare, in proportie de 90 % este sa dea,de multe ori oricu,mingea peste fileu precum un perete de antrenament. Daca gresesti mult,nu prea poti sa o bati.
  • +5 (7 voturi)    
    Simonei îi lipsește un lucru esențial (Duminică, 26 aprilie 2015, 15:42)

    ploiesteanu [utilizator]

    jocul la fileu. Ar simplifica punctele foarte ușor după o lovitură de atac. Trebuie învățat pentru că e foarte ușor dar îți trebuie mai multă experiență în meciurile de dublu.
    Justificarea că Simona ar fi o jucătoare prea scundă și nu s-ar potrivi un astfel de joc, nu ține. Cel mai bun exemplu, Kirsten Flipkens care este mai scundă decât Simona și are un joc de fileu excepțional cu care câștigă majoritatea punctelor (a fost și locul 16 WTA). Nu trebuie să mai dea prilejul adversarei să salveze în extremis așa cum a făcut daneza, de multe ori Simona pierzând punctul. Voleul este moale și drive-at. Smashul puternic, este o lovitură necunoascută pentru Simona, deși servește uneori foarte bine. Cine s-o învețe ? Poate Năstase sau Tiriac, actualul antrenor ocupându-se de altceva.
  • +2 (2 voturi)    
    nu cu antrenorul asta (Duminică, 26 aprilie 2015, 15:56)

    carp [anonim]

    daca nu si-a dat seama sau ionita n-a stiut sa-i spuna nimic referitor la o strategie ma buna, e destul de nasol ptr ea. pe caro n-o bati daca e in forma decat daca ai un control al mingii exceptional, sa termini fiecare minge rapid, plasata mereu in partea terenului cea mai indepartata de daneza. caro e in stare sa joace 5 ore incontinuu, nu prea poti sa treci de ea.
    • 0 (4 voturi)    
      Vorbesti sa nu adormi (Duminică, 26 aprilie 2015, 20:34)

      George [anonim] i-a raspuns lui carp

      Habarnistule, Wozniaki si-a chemat antrenorul (tatal) nu mai putin de patru ori. Halep n-a facut-o nici macar o data. Asta demonstreaza ca Halep a inceput sa se creada mai importanta decat este. Nu uita, Halep a renuntat la doi antrenori de calitate. Si cum anume a facut-o, se stie prea bine.
  • -12 (20 voturi)    
    Mai putina vorbarie, donsoara Halep! (Duminică, 26 aprilie 2015, 16:55)

    George [anonim]

    Halep s-o lase mai moale cu aroganta si cu povestile nemuritoare. In ultima vreme vorbeste cam multisor si aiurea, lucrand mai mult in a cauta explicatii puerile atunci cand pierde. Gestul ala de a lovi terenul de joc cu racheta nu are ce cauta in tenis. Si nici explicatii de genul a jucat accidentata. Am cam inceput sa ma satur de infumurarea asta, pe care constat ca multi romani o inghit fara sa clipeasca, aproband-o. Nu e deloc normal. Mai multa modestie si concentrare pe jocul de tenis si mai putine declaratii aiuritoare sunt cheia succesului. Plus multa munca.
    • +2 (6 voturi)    
      Cu ce . . . (Duminică, 26 aprilie 2015, 20:52)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui George

      . . . . iti este datoare aceasta fata? Daca te-ai saturat de ea ai la dispozitie tele-comanda mai omule! Nu ai nici un drept sa o apostrofezi! Absolut niciunu;!
    • +4 (8 voturi)    
      Vorbește mult mai puțin decât altele (Duminică, 26 aprilie 2015, 21:33)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui George

      Și face mult mai mult. Este modestă în declarații, puțin încăpățânată (ceea ce e foarte bine), iar în momentele cheie știe să se impună și să fie autoritară. După părerea mea are o conduită ireproșabilă cu presa și cu adversarele și nu văd ce i se poate reproșa. Dacă ar găsi un antrenor s-o învețe jocul la fileu și smashul, lucruri de bază în tenis, pe care, cu măiestria ei de a lovi mingea, le-ar executa impecabil, ar deveni prima jucătoare a lumii și n-ar mai da-o jos nimeni, mult timp.
    • +2 (4 voturi)    
      George (Luni, 27 aprilie 2015, 1:47)

      Riegel [utilizator] i-a raspuns lui George

      Tie nu ti-a placut si nu o sa-ti placa de Simona niciodata! Asa ca lasa apostrofarile, sunt apanajul oamenilor cu educatie discreta! Schimba canalul!
  • +9 (15 voturi)    
    atitia.. (Duminică, 26 aprilie 2015, 17:07)

    exilatul [utilizator]

    imbecili care isi dau cu parerea numai in rom intilnesti...inloc ca fata asta sa primeasca felicitari pt ca face cinste unei tari ( locuita de multi hoti si escroci ), ei se intrec in a o pune la zid, desi e in primele jucatoare din lume...hai sictir!
    • +2 (6 voturi)    
      exact (Duminică, 26 aprilie 2015, 18:50)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Si eu zic ca avem cei mai mulți imbecili pe metru pătrat, cel puțin din eu.
  • -2 (4 voturi)    
    Bla, bla, bla... (Duminică, 26 aprilie 2015, 20:32)

    George [anonim]

    De fiecare data dupa ce pierde Halep face aceleasi si aceleasi afirmatii plictisitoare despre cum isi va imbunatatii ea jocul.

    P.S. Pe cand o sa inteleaga ultrasii lui Halep ca jocul de tenis nu e un sport de masa? Pe cand toti acestia o sa priceapa ca a merge pe o arena de tenis nu e totuna cu a merge pe un stadion de fotbal? Hai, baieti, dati cu minusuri, ca la altceva nu va pricepeti. Ati cazut in idolatria unei persoane careia turneul de la Stuttgart i s-a parut cu mult mai important decat sa mearga ca sa-si ajute colegele in Canada.
  • +1 (3 voturi)    
    Parerea mea . . . (Duminică, 26 aprilie 2015, 20:58)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . ar fi ca, daca ar fi reusit doar 30% din lungul de linie ratat, o invingea pe Vozniaki in primele doua seturi. Sunt convins ca va lucre la aceasta pentru ca e prea buna ca sa nu isi fi dat seama de acest lucru. Simona a jucat in principal pe terenuri dure, unde mingea capata alta viteza decat pe zgura si pun nereusitele ei pe seama acestui fapt. De altfel Simona a si declarant inainte de turneu ca Stuttgart-ul este antrenament pentru Roland-Garros!.
    • +1 (3 voturi)    
      da,asa e (Duminică, 26 aprilie 2015, 22:55)

      condor [anonim] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      Stuttgart pt RG si Birmingam pt Wimbledon. Restul- Madrid si Roma sunt intarirea pt RG pe zgura. Fata lucreaza- e 2 mondial- nu e degeaba acolo. Speram sa ramana cat mai mult in fruntesi sa se implineasca predicita Serenei cand s-a pozat cu Simona ca viitor no.1 mondial.
  • +1 (1 vot)    
    Woz pierde finala, care a fost peste jocul cu Sim (Duminică, 26 aprilie 2015, 23:27)

    transalpinarum [utilizator]

    rezumat aici. https://www.youtube.com/watch?v=C1uV0DNoHXc