Andreea Mitu s-a autodepasit in partida cu numarul 1 canadian, Eugenie Bouchard, facand sa dispara o diferenta de aproape o suta de locuri in ierarhia WTA, printr-un joc curajos, in care a aratat multe calitati, peste pozitia 104 pe care o ocupa in acest moment in lume, noteaza Mediafax.

Andreea MituFoto: AGERPRES

Cu un serviciu destul de bun, care a sustinut-o in multe momente dificile, cu o lovitura de dreapta puternica si precisa, cu o miscare agila pe teren, romanca s-a impus in mai putin de doua ore in fata unei sportive blazate, care a transformat anuntul triumfator al participarii la aceasta intalnire din Cupa Federatiei intr-un esec rasunator, atat prin prestatie, cat si prin comportament.

Mitu a inceput destul de ezitant, dar s-a tinut de titrata ei adversara pana la scorul de 2-3, cand Bouchard a reusit un break. Romanca a recuperat imediat pe serviciul rivalei, apoi a egalat la 4. La scorul de 4-5, Mitu a condus cu 40-15, dar si-a pierdut serviciul, permitandu-i lui Bouchard sa castige primul set, dupa 40 de minute.

Andreea Mitu a intrat mai decisa in setul secund si, cu un break in primul ghem, a condus cu 2-0. Bouchard a revenit cu trei ghemuri castigate la rand, dar sportiva romana nu a cedat si a castigat pe serviciul adversarei la scorul de 4-4. A urmat un ghem dramatic, de genul celui din finalul meciului Alexandra Dulgheru - Eugenie Bouchard, cu multe egalitati si rasturnari de scor. Bouchard a avut 40-0, apoi inca o minge de break, dar Mitu le-a anulat pe toate si a castigat setul la a doua minge care a obtinut-o, scor 6-4, dupa 50 de minute.

Setul decisiv a fost un monolog pentru Mitu, care a cedat doar un ghem, la 2-0, si un calvar pentru Bouchard. Ocupanta locului 7 mondial nu a mai jucat nimic si a parasit terenul cu capul plecat dupa aproape doua ore si dupa un week-end pe care presa canadiana l-a numit "de cosmar".

Daca Alexandra Dulgheru a stiut, sambata, sa gestioneze erorile comise de Bouchard, Mitu a luat meciul in mana si si-a dominat adversara. Romanca de pe locul 104 WTA a avut 31 de lovituri catigatoare, fata de 12 Bouchard.

Andreea Mitu a izbucnit in plans, dupa ce a reusit sa o invinga pe Bouchard. Jucatoarea bucuresteana de 23 de ani a fost selectionata in echipa Romaniei dupa ce Simona Halep, locul 3 WTA, si Monica Niculescu, locul 61 WTA, au declinat participarea. Totusi, Mitu nu ar fi evoluat daca Irina-Camelia Begu, locul 33 WTA, nu s-ar fi accidentat in meciul de sambata, cu Francoise Abanda.

"Mi-am spus sa fiu pozitiva, sa-mi fac jocul, sa joc fiecare punct, sa privesc catre echipa mea pentru sustinere. Sa evoluezi pentru tara ta este ceva special, nu poti compara cu o victorie in circuit", a declarat Mitu, dupa succesul de duminica, cel mai important din cariera.

Incurajata de numerosi suporteri romani, Andreea Mitu, locul 104 WTA, s-a impus, cu scorul de 4-6, 6-4, 6-1, in fata sportivei Eugenie Bouchard, locul 7 WTA, aducand echipa tricolora in avantaj, scor 2-1, in intalnirea cu Canada, de la Montreal, din barajul pentru Grupa Mondiala a Cupei Federatiei.

Sambata, Irina-Camelia Begu, locul 33 WTA, a fost invinsa, cu scorul de 4-6, 7-5, 6-4, de Francoise Abanda, locul 260 WTA, in primul meci al intalnirii de la Montreal, dintre Canada si Romania.

In a doua partida, Alexandra Dulgheru, locul 69 WTA, s-a impus, tot sambata, cu scorul de 6-4, 6-4, in fata sportivei Eugenie Bouchard, locul 7 WTA, astfel ca Romania a egalat, 1-1, scorul in intalnirea cu Canada, dupa prima zi.

Tot duminica mai sunt programate partidele Francoise Abanda - Alexandra Dulgheru si Gabriela Dabrowski /Sharon Fischmann - Andreea Mitu/Raluca Olaru.

Totusi, este posibil ca Begu sa joace in locul lui Mitu si alaturi de Olaru, in partida de dublu.

Invingatoarea din partida Canada-Romania va evolua in 2016 in cea mai inalta divizie a competitiei, iar invinsa va juca in Grupa Mondiala II.